Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Надія нас зігріє

На думку фахівців Міністерства молоді і спорту України, Олімпіада в Пекіні не буде «урожайною», як попередні три. І це зрозуміло: скільки вклали — стільки і одержали. Інвестовано в олімпійську підготовку наших атлетів начебто й немало, але за сучасними мірками, порівняно з американцями, китайцями і росіянами, дуже скромно.

Перед початком Ігор-2008 міністр з питань молоді і спорту України поправив себе, сказав, що прогнози навмисне занижені (буває і таке), і результати українських атлетів в Пекіні-2008 повинні нас приємно здивувати. Причому на початок 2008 р. наші спортсмени мали 220 ліцензій, а ось на Олімпіаду до Пекіна поїхали 255 атлетів.

То що, наші спортивні функціонери не можуть порахувати медалі? За їхніми словами, сьогодні Україна володіє застарілими спортивними базами, створеними ще за радянських часів (Конча-Заспа під Києвом, Євпаторія та ін.). Пригадаємо, що після перемог Я. Клочкової на двох Олімпіадах київські власті обіцяли побудувати сучасний 50-метровий бассейн. І де він? Колись на нашому «Олімпійському» в Києві було зроблено одну з найкращих доріжок в Європі — не знаменитий західний тартан, а наш вітчизняний замінник — рекортан. Але як давно це було?

У Харкові ніде тренуватися майбутнім олімпійцям: спортивні арени закрито, стадіони «Динамо», «Серп і молот» морально застарілі, немає критих залів. Звідки ж візьмуться високі результати у наших спортсменів?

Раніше українці тренувалися на всесоюзних базах, побудованих у Росії. А зараз вони далеко від нас і росіяни нас вже не запрошують тренуватися разом з ними. Всі знають, чому?

У спортивному відом­стві порахували, що наші олімпійці зможуть узяти 13—14 медалей різної проби, а скільки може бути «золота» — ні слова. Успіхи на останніх чемпіонатах світу були незначні ((15 медалей, тільки одна золота). Повторити «золотий зліт» в Атланті–1996 і Афінах-2004 — це тільки мрія.

По-іншому «порахували» наші можливості експерти відомої у світі консалтінгової компанії Price­waterhouse. Вони були «добрішими» до наших атлетів щодо виконання «медального плану» в Пекіні-2008: зарубіжні експерти передбачили, що Україна одержить 23 медалі (скіль­ки золотих не було вказано) і займе 12-те місце в загальнокомандному заліку, виходячи з розрахунку економічних показників країни. А чи може Україна одержати більше медалей за такого мізерного фінансування? В останній рік підготовки до Олімпіади-2008 виділено з бюджету — 158 млн грн (більш як $30 млн), а всього було намічено асигнувати на олімпійські цілі — 190 млн грн (менше $40 млн). Приблизно 700 тис. грн (більш як $140 тисяч) пішло на закупівлю препаратів для провідних спортсменів країни. У нашому спортивному відомстві стверджують, що замало кваліфікованих тренерів: вони після розвалу Союзу просто виїхали. Чекаємо повернення з Бразилії нашого тренера з гімнастики Олега Остапенка, який добився відчутного прогресу з місцевими гімнастами.

За словами міністра Павленка, нам треба пережити Пекін-2008, а ось Лондон-2012 Україна зустріне в іншому фінансовому стані: держава все ж таки вирішила звернути увагу на спорт і створити відповідну інфраструктуру, щоб українські атлети могли піднятися вище 10-12 місць у командному заліку. Пригадаємо: на Літніх Олімпіадах у складі непереможеної «червоної команди» виступало 50% спортсменів з Росії, 20% — з України (приблизно 70 — 80 атлетів, а решта формувалася із спортсменів Білорусі, країн Балтики і держав Закавказзя і Середньої і Азії). Щоб представник України поїхав на Олімпіаду, він мав бути сильнішим на голову за росіянина. Виступаючи у складі колишнього СРСР, українці привозили додому з Ігор 20 золотих медалей і більше, з яких 10 — 12 вищих нагород було завойовано в особистих змаганнях.

За розрахунками аудиторсько-консалтінгової компанії Pricewsterhouse Coopers, китайці можуть взяти максимум 88 медалей різного гатунку; США — 87; Росія — 79; Німеччина — 43; Австралія — 41; Японія — 34; Україна — 23.

Багато фахівців стверджують, що українці, як і росіяни, вичерпали свої можливості, закладені радянською школою підготовки атлетів. Небагато за останні роки було інвестовано в спортивну інфраструктуру України (у Росії набагато більше).

Цікаво, що вартість олім­пійської медалі для призерів Пекіна-2008 зросла вдвічі порівняно з Афінами-2004. Золота (срібло із золотим покриттям) медаль для переможця Пекіна-2008 коштує $393. А чотири роки тому була дешевша — $155.

Виготовлення ж срібної медалі обійшлося в $196. В Афінах — $84. А бронзова медаль — $2,47. У Греції — $1,12. Всього було вручено 1 тисячу золотих, срібних і бронзових нагород.

Призові за золоту медаль на Олімпіаді-2008 в долларах США:

Китай — 1 млн. Україна — 700 тис грн. ($144 тис.). Білорусь — 100 тис. Вірменія — 700 тис. Грузія — 450 тис. євро. Малайзія — 300 тис. Казахстан — 200 тис. Росія — 50 тис. Румунія — 35 тис. євро. США — 25 тис.

За даними Ю. Павленко, за успішний виступ на Іграх-1996 наші спортсмени одержали премії в сумі $1,030 млн. У Сіднеї –2000 наші атлети «фінансово облегшили» державу на $990 тисяч.

 А на Іграх-2004 в Афінах державі довелося розщедритися на $5,030 млн. Всього держава за рахунок платників податків сплатила олімпійцям, що успішно виступили, близько 7 млн. преміальних.

Якщо ж наші олімпійці в Китаї виступлять набагато успішніше, ніж в Афінах-2004, то з урахуванням зростання преміальних і числа олімпійців, що успішно виступили, то уряду Тимошенко доведеться взяти з бюджету і вручити нашим спортсменам $6-7 млн. А якщо ж ні, то бюджет не зазнає великих грошових вилучень — не більш $ 3-4 млн. Думається, що саме така сума була закладена в бюджеті по графі «олім­пійські преміальні».

А ось найбільші премії одержать китайські атлети. Скарбниця Піднебесної готова «розщедритися» на $60-80 млн. на заохочення своїх «олімпіоніків» та призерів Ігор-2008. А Росія виявилася «скупуватою» у порівнянні з іншими країнами СНД: з бюджету виділено трохи більше $2 млн. Майже, як і наша скарбниця, але Росія сподівається на 90 призерів Олімпіади-2008, а ми на 14-25 атлетів. А ось США не заохочує «олімпійське марнотратство». Американці б’ються за свій прапор на олімпійських аренах. Зате протягом 4-річчя перед Іграми заокеанські атлети отримують на підготовку до змагань не менше $1 млн., причому регулярно.

 

Тему підготовув Сергій Лебедько

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com