Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Депутатське звернення

Президенту України В.Ющенку

У результаті проведеної Рахунковою палатою України перевірки використання коштів Державного бюджету України, виділених Міні­стерству освіти і науки України на підготовку робітничих кадрів, встановлено численні факти нецільового та неефективного використання державних коштів вищими високопосадовцями міністерства.

Міністерство освіти і науки України на чолі з С.Ніколаєнком протягом майже двох років завдає нищівної шкоди професійно-технічній освіті, всій освітянській галузі, марно витрачає мільярди державних коштів.

Як видно з матеріалів Рахункової палати України, в діяльності МОН є системні порушення в частині використання бюджетних коштів на державні цільові програми, до того ж Міністерство освіти на чолі з С.Ніколаєнком не ви­правляє цей ненормальний стан. У результаті державні заклади освіти «штампують» кадри, яких не потребують державні підприємства та бюджетні організації. Наприклад, 2,1 тис. випускників ВНЗ так і не потрапили на роботу в держ­сектор економіки, хоча на їхню підготовку було витрачено 17 млн грн. Наприкінці 2005 р. Рахункова палата знову вказала міністру С.Ніколаєнку на правопорушення та неефективне використання бюджетних коштів у сумі 114 млн грн. Загалом Рахункова палата дійшла висновку, що «МОН як спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері освіти не виконує покладених на нього чинним законодавством (фун­кцій) щодо здійснення державної політики у галузі освіти».

У галузі профтехосвіти

У галузі профтехосвіти МНО у 2004—2005 рр. допустило правопорушення у використанні коштів Державного бюджету на суму 66,8 млн грн. Профтехучилища в цей період перевищили обсяги державного замовлення з прийому в кількості 15867 учнів, а  2005 р. зараховано без обгрунтувань потреби робітничих кадрів та понад визначені ліцен­зійні обсяги 963 учні.

Неналежне виконання МОН під керівництвом С.Ніколаєнка своїх повноважень призвело, за ви­сновками Рахункової палати, до непрозорого планування бюджетних коштів та до порушення вимог чинного законодавства. У результаті 2005 року затверджено за спеціальним фондом кошторисів без економічного обгрунтування та безпідставно збільшено  надходжень на суму 9,1 млн гр. Рахункова палата вважає, що «непродуманість і певною мірою некомпетентність управлінських рішень Міністерства освіти і науки щодо оптимального забезпечення регіонів кваліфікованими робітниками призвели до порушень чинного законодавства, що набули систематичного характеру».

У галузі вищої освіти

Під час перевірки аудитори Рахункової палати виявили, що внаслідок формування державними замовниками та їхніми підвідомчими ВНЗ III—IV рівнів акредитації обсягів підготовки фахівців з вищою економічною освітою без вивчення потреб економіки витрачено неефективно і з порушенням чинного законодавства 268,7 грн, зокрема у підпорядкованих навчальних закладах МОН — 245,1 млн грн.

Перевіркою ефективності використання коштів Державного бюджету на підготовку фахівців з вищою освітою встановлено порушення чинного законодавства МОН та підпорядкованими йому ВНЗ III —IV рівнів акредитації на суму 107,3 млн грн. Так, було виявлено, що 2,5 млн грн МОН спрямувало на фінансування філій двох своїх ВНЗ, які взагалі не здійснювали підготовку кадрів. Приблизно те саме відбувається і з іншими напрямами підготовки фахівців з вищою освітою у державних ВНЗ. Аудитори Рахункової палати стверджують: нормативна база з формування, розміщення та виконання державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою  недосконала, обмежує можливості працевлаштування випускників, а отже — неефективна.

У галузі середньої освіти

Водночас школи закриваються (тільки за керів­ництва МОН С.Ніколаєнко закрив понад 70 українських шкіл), в них бракує підручників, у школах панують постійні побори з батьків на ремонти, при­дбання меблів, а то й просто на хабарі. МОН і в цій галузі освіти демонструє формальний підхід, некомпетентність, байдужість, неефективність та порушення чинного законодавства.

Зі сказаного вище на основі висновків Рахункової палати видно, що МОН на чолі з міністром С.Ніколаєнком не виконує покладених на нього державою обов’язків.

Прошу Вас, пане Президенте, звернутися з пропозицією до Верховної Ради України про відставку міністра освіти і науки України С.Ніколаєнка.

З повагою
Л.Лук’яненко

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com