Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЕКОЛОГІЧНА ЕНЕРГЕТИКА

Чи не найпоширеніший «постулат» про дорожнечу й економічну «невигідність» переходу на використання екологічних видів енергії. Так от, коли мені розповідають — що з точки зору так званої ринкової економіки вигідно, а що не вигідно, прибутково це чи збитково, то я висловлюю наступну думку: всі галузі народного господарства й регіони України — збиткові (дотаційні), рентабельний тільки Печерський район Києва — там якраз ті працюють, що всіх нас утримують.  

Іншими словами, у нашій економіці (та й далеко не тільки нашій) вигідно те, з чого можна отримати хабарі й відкати. Ті галузі, в яких вони не передбачаються, або ще не навчилися цього робити — всілякі діячі від економіки вважають «невигідними й безперспективними».

Ще з цього приводу пригадалася відома притча про двох менеджерів взуттєвої фабрики. Одного відрядили для вивчення ринку в екваторіальну країну. Той повертається й каже: тут немає для нашого підприємства ніякого ринку — всі ходять босими. Інший менеджер повертається й захоплено розповідає керівництву: тут для нас величезний ринок — всі ходять босими! Це я веду до вигоди під час економічної кризи, найкращий спосіб виходу з якої — широке впровадження й перехід на використання альтернативних видів енергії.

Словом, криза допоможе екологічній енергетиці. Й навпаки, впровадження екологічної енергетики сприятиме виходу з кризи. Щоб подолати глобальну економічну кризу, потрібно буде вдатися до масової модернізації всього пов’язаного з використанням енергії. Водночас, це різко прискорить настання ери екологічної енергетики. Відтак, те що сьогодні видається надто віддаленою перспективою, завтра стане очевидною реальністю.

Для прикладу: чи багато хто міг припустити у середині 90-х, що вже через якісь 5 років з мобільними носитимуться студенти й пенсіонери, а комп’ютери та DVD практично повністю витіснять з ринку аналогову аудіо та відеотехніку?

 Кризові явища спричинює перевиробництво. Тобто, коли вже навиробляли товарів, яких нікуди дівати: і викинути шкода, і купувати мало не хоче. Відтак, потрібно запропонувати нові, революційні, докорінно інші види продукції. 

Саме таким важелем, що переверне світ — може й повинна виступити альтернативна енергетика, суть якої полягає в переведенні на бездротове, або ж повністю автономне живлення побутової техніки, транспортних засобів та будинків. На відміну від досягнень економіки на зразок: відкрили станцію метро, збудували міст, проклали дорогу… Що, звісно, також потрібне, але це покращення  локального, а не глобального всеохоплюючого  характеру.

Техніка нового покоління матиме автономне живлення від сонця та іншого світла.

Теж саме стосується й світового автопарку. Наразі вдосконалювання автомобілів з двигунами внутрішнього згорання (ДВЗ) зайшло в тупик — фактично, немає що принц

“Наворочені» покупці готові переплачувати лише за знак марки і потужність двигуна сотні тисяч доларів. Це означає одне: що гроші є — просто потрібно їх спрямувати у правильне русло. Ганятися за швидкістю наземного транспорту за великим рахунком — справа безперспективна й невдячна — адже його вже давно за цим показником випередили літаки (ще часів Другої світової війни). Принципово вигідніший, глобальніший і перспективніший напрямок розвитку автомобілебудування — переведення його на екологічні електромобілі. Тобто вдосконалення їх до того рівня, щоб вони за тривалістю автономного (без дозарядки) пробігу випередили нинішні ДВЗ (яких у плані економічності й екологічності вже обігнали). У такому разі економіка постане перед потребою заміни автопарку у світовому масштабі — ще одне вигідне й перспективне замовлення.

Ну, й головне — це саме житло людей. Дане питання стосується всіх, окрім екваторіальних та тропічних країв. Уявіть собі, а точніше — не уявіть, а усвідомте, що нинішнє, навіть так зване, елітне житло — вже ніяке не «елітне», а морально застаріле. Адже новобудови майбутнього повинні мати повністю автономне енергоживлення, до них не підводитимуться ні теплотраси, ні газогони, ні електродроти. Раз так — то все потрібно перебудовувати, тобто оснащувати новими приладами й системами обігріву. От і ще один глобальний напрямок покращення життя людей, а за одне — й виходу економіки з кризи!

Окрім того, є ще дуже корисний, передовсім для нашого здоров’я, «побічний ефект» екологічної економіки. З вище сказаного виникає закономірне запитання щодо використання нафти й газу в майбутньому.  Звісно, там, де це необхідна сировина — згадані копалини використовуватимуться. Але вже ніхто нікого не зможе тримати на «нафтовому повідку» чи «газовій голці». Більше того — видобування, транспортування й переробка цих копалин — насправді дуже складний і дорогий процес. Не в приклад, сонцю, вітру та воді. Внаслідок, переходу на екологічні технології — ми й побачимо справжню ціну цим «продуктам» з підземних надр. До речі, якраз у продуктах (тобто у продовольчих товарах та промислових) — використання цієї сировини стане дорогим і невигідним. Перехід на екологічну енергетику — це найпевніший і найкращий шлях повернення людства до екологічного харчування. Адже масово купуючи нафту та газ по всьому світу, ми, пересічні споживачі, здешевлюємо їх як товар. Тобто, по суті, самі платимо за те, щоб нам підмішували цю гидоту в їжу, випускали дешевий штучний одяг і т. ін. От коли товари (продовольчі та промислові) зі штучних «інгредієнтів» коштуватимуть дорожче, аніж з натуральних (а так воно й повинно бути!), то це стане найнадійнішою гарантією убезпечення їхнього споживання.

Словом, потрібно змінити структуру цін таким чином, щоб паперовий пакетик був дешевшим за поліетиленовий, глиняний горщик — за пластиковий, а продукти, вирощені на натуральних добривах — за ті, що на «хімії».

 Україна знана й відома у всьому світі своїми олігархами, які на тлі зубожіння народу можуть дозволити собі  дивацтва й витребеньки не те що на мільйони, а на десятки і навіть сотні мільйонів доларів. У новітній градації престижності житла за автономним енергоживленням на перше місце виходять обладнані сонячним батареями та вітряками будинки, до яких немає потреби підводити ні теплотрас, ні газогонів, ні електродротів. Другу сходинку посідають хати-мазанки з пічним опаленням. І тільки аж на третій позиції фазенди олігархів зі своїми окремими приватними електропідстанціями та ГРП.

Словом, що називається, дожилися-докотилися скоробагатьки…  Використовують морально застарілу побутову техніку, їздять на вже не модних, як середньовічні хатинки «курних» авто та ще й живуть у «відсталих від життя» будинках. Ну, зовсім не гламурно...

Олександр НАКАЗНЕНКО

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com