Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Рейдерство здобуває перемогу над бізнесом

Приклади нормальної роботи бізнесу, захищеного законом, трапляються в Україні все рідше, тоді як правилом все частіше стає закон джунглів, при якому виживає фізично сильніший. Така тенденція підтверджується і заявою заступника Генпрокурора України В.Занфірова про те, що захопити бізнес в Україні стає дешевше, ніж його легально купити. Таким чином, державний орган, зобов’язаний захищати закон, по суті, публічно визнає власну неспроможність боротися з таким ганебним явищем, як рейдерство. Причинами безпорадності державних інститутів експерти називають юридичну невизначеність самого поняття «рейдерство», відсутність розвиненого фондового ринку, а також корупцію в судах, правоохоронних органах та інших структурах державної влади.(3) Почерк рейдерів характеризує брутальне порушення законодавства, підкуп правоохоронців і суддів, підробка документів та силове захоплення бізнес-об’єктів.

Останнім часом уряд активно декларує намір боротися з рейдерством, очевидно, усвідомлюючи негативний вплив ситуації у цій сфері на інвестиційну привабливість України. Колишній перший віце-прем’єр, а нині секретар РНБО А.Клюєв нещодавно заявив про те, що уряд має намір підготувати до 1 квітня поточного року законопроект щодо боротьби з рейдерством.

Станом на сьогодні можна констатувати, що рейдери беруть верх над законом і державою. За підсумками 2011 року, за причетність до рейдерського захоплення підприємств було звільнено 49 суддів, а на обліку в слідчих органах прокуратури перебуває 15 кримінальних справ щодо випадків, які мають усі ознаки рейдерства. Утім, за результатами досудового слідства, обвинувальний вирок було винесено лише за п’ятьма з них. Загалом, з 2009 по 2011 роки було виявлено 189 злочинів, пов’язаних з рейдерством.

 Годі робити вигляд, що єдина перепона для боротьби з рейдерством – це юридичне визначення поняття. Час визнати: рейдерство в Україні – це узаконене піратство. В ролі піратів – люди, які мають достатньо грошей та політичного впливу, щоб тримати в заручниках правову систему, підкуповувати суддів та правоохоронців, і завдяки цьому отримувати можливість красти бізнес у законних власників. Уніформа не звільняє рейдерів у масках від відповідальності за злочин. Це стара історія, добре відома з часів Аль Капоне. 30-ті роки у США, фашистська Німеччина, де офіцери у коричневих сорочках крали бізнес у людей, а також панування мафії в Італії, – лише найвідоміші серед історичних періодів майже узаконеного рейдерства, що процвітає від прикриттям влади.

Слід зауважити, що дуже мало вкрадених компаній існують з «новим» керівництвом довше кількох років.  Внаслідок захоплення компанії втрачають найцінніше – свій „мозок”, керівні та управлінські кадри. Мало хто погоджується працювати на бандитів, які нехтують розвитком бізнесу і присвоюють левову частку прибутків. Разом із законними власниками з підприємства йде щось значно цінніше – ентузіазм і бажання працювати на спільне благо, після чого компанія поволі вмирає.

Рейдерство завжди процвітає в державах, що перебувають у стані занепаду. Все починається цілком стандартно – із захоплення усіх існуючих державних активів. Утім, далеко не кожен „окупант” має належну ділову хватку та управлінський хист. Як наслідок, захоплені активи занепадають, а бандити тимчасом беруться за стабільні та успішні організації. Це „друга хвиля” грабунку. Історія свідчить, що ці непрості періоди в становленні держави закінчуються, коли між бандитами виникають міжусобиці або коли уряд встановлює порядок. Сьогодні складно передбачити, коли цей період закінчиться в Україні, як і те, чи не перетвориться до того часу держава на випалену пустелю.

Фонд «Спочатку Люди»

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com