Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Допитливі банки

Українські банки активно збирають повну інформацію про своїх клієнтів шляхом анкетування. Процедура відбувається на виконання постанови Національного банку України (№22 від 31.01.2011р). Свої дії НБУ пояснює виконанням закону «Про боротьбу з відмиванням брудних коштів». Банки пропонують клієнтам заповнити анкету, де є запитання про сукупний сімейний дохід, наявність нерухомого майна, авто, рахунки і позики в інших банках та навіть про те, чи є членом вашої родини «публічна особа».

І якщо одні банки пропонують це зробити, то є й такі, які висилають до своїх клієнтів листи з вимогою пройти анкетування обов’язково з погрозою припинити надання фінансових послуг.

«На комерційні банки тисне НБУ, — заявив президент Асоціації банків України Олександр Сугоняко, їм погрожують штрафними санкціями. Тут явно нацбанк «перегнув палицю», бо вимагає інформації буквально про всіх клієнтів, навіть про тих, що мають мінімальні депозити». На його думку, це порушення закону про інформацію, а ще це відлякує клієнтів і формує негативний образ банкіра. Закон на боці клієнта, і він не зобов’язаний подавати такі дані, а у разі тиску може звернутися до суду, додав Сугоняко. «Це рішення НБУ абсолютно помилкове, і його треба скасувати. Асоціація пише листи до нацбанку, але реакції — жодної»,- каже президент Асоціації. Однак, на думку експерта Ростислава Слав’юка, професора Інституту банківської справи, збір такої інформації не несе жодних загроз фізичним особам, що є клієнтами банків. «Це радше бюрократія для самих банків, додаткова робота, а НБУ ніколи не мав вплив на громадян і не буде його мати. Жодної конфіденційної інформації в анкетах немає, таких даних на кожного в нашій державі предостатньо, і інформацію про сукупний дохід, приміром, можна отримати без проблем»,- зазначив Слав’юк.

В українців ще діє радянський варіант страхів — щоб ніхто нічого не взнав, каже професор, але з іншого боку така інформаціє є вигідною і для самих клієнтів, які хочуть стати позичальниками. Однак він погоджується, що банки не повинні змушувати клієнтів до анкетування: «Це недалекоглядна і неправильна політика, що може спричинити відтік клієнтів».

Німецька хвиля

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com