Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Земля загадок

Величезний таємничий басейн, розташований біля берегів сучасної Індії, може являти собою найбільший в історії нашої планети кратер, що утворився в результаті зіткнення великого астероїда з нашою Землею.

Вчені з техаського університету кажуть, що якщо їх дослідження вірне, то цей кратер утворився приблизно 65 млн років тому. І саме він, а не схожий кратер на мексиканському півострові Юкатан, міг послужити причиною серйозної зміни клімату на планеті і вимирання динозаврів.

За словами Санкара Чаттерджі з Технічного університету штату Техас, вказаний басейн в Індійському океані має глибину більше 300 метрів і ширину в кілька сотень кілометрів. Утворитися таке заглиблення могло в результаті зіткнення Землі з об’єктом, діаметр якого складав близько 40 км. «Удар такої маси і сили повинен був призвести до змін клімату на всій планеті, активізації вулканізму і, можливо, вимирання динозаврів», — говорить він.

На сьогодні стандартною теорією вимирання динозаврів є зміна клімату, викликана ударом астероїда з сучасної території Мексики. Тут, також як і в Індійському океані, є кратер, вік якого становить 65 млн років. Тут також вчені припускають, що відбувся контакт з космічним тілом, діаметр якого був не менше 40 км. Розмір кратера на Юкатані перевищує 500 км.

Більш точний аналіз показав, що індійський підводний кратер майже на 300 000 років старше кратера на Юкатані. Дослідники говорять, що якщо їхня теорія вірна, то удар астероїда в Індії в будь-якому випадку повинен був би викликати глобальні катаклізми.

На сьогодні басейн Шива, розташований на захід від узбережжя Індії, активно досліджується. Тут ведеться видобуток нафти, газу та мінеральних ресурсів. Крім того, недавно тут же знайшли масу нетипових для цього регіону вуглеводневих сполук. «Якщо ми не помиляємося, то це — найбільший кратер на нашій планеті, ця подія мала породити цілий ланцюг тектонічних подій по всій планеті», — говорить Чаттерджі.

На користь версії індійського кратера говорить і наявність безлічі островів в Індійському океані, які, ймовірно, були підняті з-під океану за рахунок зміщення порід. За словами Чаттерджі, в центрі басейну знаходиться майже 5-кілометровий пік, відомий як Бомбейська висота. Прямо під ним дуже близько знаходиться магма, що також свідчить про зміщення порід під дією удару.

У наступному році вчені сподіваються взяти проби порід з дна кратера, щоб провести їх тонкий хімічний аналіз. Також тут почалося буріння для вилучення більш глибинних порід, що надають дані про походження гігантської прірви.

За матеріалами інтернет-сайтів

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com