Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Об’єднання українців владі не до вподоби

Міністерство юстиції РФ на 31 січня запланувало процедуру закриття Об’єднання українців Росії (ОУР) за тією ж схемою, як перед тим закривали Федеральну національно-культурну автономію українців (ФНКА), повідомив головний редактор інформаційного порталу ОУР Віктор Гіржов: «Преси української в Москві немає. Це при тому, що і вірмени, й азербайджанці, і навіть лезгини мають свої друковані органи. У нас — лише електронні засоби. Нам ніхто не допомагає, давлять навіть те, що є», — розповів Гіржов.

Він зауважив, що керівник ФНКА Валерій Семененко водночас є співголовою Об’єднання українців Росії. «Він періодично робить політичні заяви. Визнає, що вже багатьох «дістав». Тому, можливо, й вирішили закрити всю діяльність, пов’язану з ним. А замість ФНКА створять нову організацію. Керовану і штучну», — припустив Гіржов. Редактор дорікнув українській владі, що вона «не має наміру боротися» за Бібліотеку української літератури у Москві, яку російська влада збирається переформатувати на «бібліотеку дружби народів».

Прем`єр-міністр України Микола Азаров,  коментуючи останні події навколо Бібліотеки української літератури в Москві, сказав, що бібліотека є власністю московського уряду. «До цієї бібліотеки Україна не має жодного стосунку. Наші дії були б зовсім іншими, якби це була наша бібліотека або співробітники були б громадянами України. Наші дії були б рішучішими і жорсткішими», — заявив прем`єр-міністр, підкресливши, що Кабмін може тільки рекомендувати російській стороні, щоб її дії в цій ситуації «проходили відповідно до норм, які, на мій погляд, є природними”.

Правління Об’єднання українців Росії поширило Заяву: «Правління Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії змушені констатувати, що останнім часом вкрай ускладнилась ситуація навколо українських громадських інституцій в Російській Федерації.

Показником цього є прийняте Верховним судом рішення про ліквідацію Федеральної національно-культурної автономії українців Росії — однієї з двох загальноросійських українських організацій, юридичне переслідування другої такої організації — Об’єднання українців Росії та події у Бібліотеці української літератури в Москві.

Причому, як випливає зі слів міністра закордонних справ Російської Федерації С.Лаврова, органи державної влади взяли курс на зачистку організованого українського руху в країні, підміну його знову створеними псевдоукраїнськими організаціями. З інтерв’ю міністра можна нарешті дізнатися про справжню причину ліквідації ФНКАУР — її нібито «політичну» діяльність (тепер бажаним було б зрозуміти, що саме міністр вважає такою діяльністю). До цього Міністерство юстиції РФ намагалося представити справу як порушення організацією формальних юридичних правил.

У цьому зв’язку вельми дивною виглядає оприлюднена інформагенцією УНІАН 16 січня ц.р. заява представника Міністерства закордонних справ України О.Волошина про те, що «МЗС України вже працює над тим, щоб допомогти українській громаді в Росії створити нову всеросійську впливову й ефективну громадську організацію, яка б захищала культурно-освітні та інші права етнічних українців, які є громадянами РФ. Українські дипломати в Росії в тісній взаємодії з громадськими активістами, які представляють українську діаспору, опрацьовують це питання. Недоліком ліквідованої раніше Федеральної національно-культурної автономії українців Росії був низький рівень активності (?!) більшості її учасників».

Правління ОУР та ФНКА УР уповноважені заявити, що в Росії вже понад 19 років працюють федеральні українські організації, які об’єд­нують понад 90 місцевих осередків з усієї Росії та захищають права українців. Крім того, рішення про ліквідацію ФНКАУР не набуло законної сили і в цей час оскаржується у встановленому законодавством РФ порядку. У численних привітаннях, у тому числі МЗС України, неодноразово відзначалась велика робота, що її проводять ОУР та ФНКАУР саме в царині вирішення питань національно-культурного розвитку українців Росії. Ніяких консультацій з представниками наших організацій ніхто не проводив, а втручання працівників МЗС України в організаційне життя українців — громадян Російської Федерації в такій формі є вкрай недоцільним і може призвести до небажаних наслідків. Очевидно, що подібна заява могла з’явитися лише в силу повної некомпетентності зазначеного працівника МЗС України.

Події у Бібліотеці української літератури в Москві насправді не мають ніякого відношення ні до української книги, ні до бібліотечної справи, ні до культури в цілому, а можуть бути зрозумілими тільки з огляду на зовнішньо- і внутрішньополітичну ситуацію в Росії, характер її відносин з Україною, а також можливе намагання ліквідувати бібліотеку як українську. Для української громади в Росії вилучення літератури, читацьких формулярів, електронного каталога, сервера бібліотеки, що не лише паралізувало діяльність даної установи, але й позбавило всіх прихильників українського слова права на задоволення їхніх культурно-просвітницьких потреб, є свідченням порушення прав українців у Росії.

У той же час не може мати ніякого виправдання психологічний і, що дуже прикро, фізичний тиск з боку представників правоохоронних органів і залякування керівництва бібліотеки, яке намагається просто виконувати свої обов’язки.

ОУР та ФНКА УР звертаються до органів влади Російської Федерації з вимогою припинити тиск на українські організації Росії та нормалізувати ситуацію навколо Бібліотеки української літератури в Москві — державної установи, яка покликана розвивати любов до читання, до української книги та української культури загалом.

Звертаємося також до Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства закордонних справ України, Світового Конґресу Українців, Української Всесвітньої Координаційної Ради, світової та української громадськості з проханням допомогти українській громаді Росії у відстоюванні своїх прав та свобод.

Пропонуємо також обговорити зазначені події на черговому засіданні Підкомітету з питань гуманітарного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії».

Тим часом до обговорення ситуації, що склалася, долучилося і Міністерство закордонних справ України. Директор департамента МЗС України Олег Волошин заявив, що робота ОУР неефективна і МЗС зацікавлене у створені більш активної організації на базі існуючої. Потрібен з’їзд, який має вибрати нове керівництво. Нагадаємо, що раніше МЗС, напевно, під тиском громадськості і ЗМІ, заявило, що ліквідація ОУР завдасть шкоди дружнім відносинам двох країн. Так само кволо реагувала наша влада на події навколо української бібліотеки, а Надзвичайний і Повноважний Посол України в Росії В.Єльченко навіть намагався бути адвокатом російської сторони. Хоча після ліквідації у судовому порядку ФНКАУР наш Посол і намагався виразити думку про необхіднісь нового гуртування української діаспори, його в Кремлі ніхто не слухав.

Президент України Віктор Янукович днями передав Бібліотеці української літератури у Москві велику добірку українських книжок з приватної колекції. Серед переданих Главою держави видань — «Богдан Хмельницький» М. Костомарова, ліричні збірки Івана Франка, у тому числі — «Зів’яле листя», україномовні твори Петра Кононенка, двотомне «Житія святих для дітей», альбом «Український живопис» та багато інших. Такий жест президента України має символічний підтекст і є своєрідною підтримкою українців Росії. Шкода, що вона надається в такому обмеженому форматі і не відповідає масштабові глобальної загрози, яка нависла над самостійними організаціями українців Росії.

Підсумовуючи, скажемо, що вочевидь існує якийсь погоджений обома країнами план по переформатуванню українських організацій Росії, аби звести до мінімума їх самостійницький характер.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com