Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ПЕРШИЙ РОЗДРАЙ УЖЕ НА ПОРОЗІ?

Президент Янукович заявив, що Україна ніколи не поступиться Росії своєю часткою майна із спадщини СРСР. Про це він сказав в інтерв’ю низці українських телеканалів.

Водночас пан Янукович зауважив, що наразі не існує способів розподілу матеріальної спадщини, що залишилася після розпаду Радянського Союзу.

Віктор Янукович заявиив: “Ми не бачимо на сьогоднішній день рішення. Ми ніколи не визнаємо цього. Ми вважаємо, що його (майно) треба розділити між країнами. А як це зробити, механізму поки не знайдено”.

Попри важливість того питання для України, воно, за словами Януковича, не обговорювалося під час нещодавнього візиту до Києва президента Росії Дмітрія Мєдвєдєва.

Заява українського президента про незгоду України з тим, аби все майно СРСР успадкувала Росія, стала відповіддю на нещодавню заяву російської сторони на цю тему.

18 травня керуючий справами президента РФ Володимир Кожин в ефірі радіо “Ехо Москви” висловив сподівання на те, що Україна погодиться на передачу Росії всієї закордонної спадщини колишнього СРСР.

“Наша позиція була і залишається незмінною: Росія перебрала на себе всі борги союзних ресупблік і виплатила їх повністю. При цьому вся закордонна власність також відходила РФ, — сказав Кожин, зауваживши однак, що “Україна погодилася з цим варіантом, потім передумала, потім там почала змінюватися влада, і попередня влада справді не хотіла обговорювати це питання, точніше, обговорювала його так, що практично це дорівнювало нулю”.

Висловивши сподівання, що це питання буде вирішене найближчим часом, Кожин визнав поступ чинної української влади у тому напрямку.

Однак сподіватися на поступки в цьому питанні з боку Росії, за словами Кожина, не варто: “Тут немає поля для компромісу, бо Росія взяла на себе величезний борг, і взяла у найтяжчі часи, і ми все виплатили. Тому потрібно просто виконати всі домовленості і угоди, які свого часу було прийнято, досягнуто, і всі з ними погодилися”, — сказав Кожин.

Рік тому цей керуючий справами російського президента нарікав, що суперечка щодо закордонної власності колишнього СРСР зайшла у глухий кут, тому що Україна, на думку Кожина, безпідставно претендує на “дуже велику” кількість спірних об`єктів, зокрема, в Японії і в низці європейських країн.

Речник українського МЗС тоді заявив, що Росія ігнорує майнові права України на власність колишнього СРСР за кордоном. Василь Кирилич зокрема нагадав, що одним з перших міжнародних багатосторонніх договорів України, укладених із державами — учасницями СНД, став договір про правонаступництво щодо державного боргу й активів колишнього СРСР від 4 грудня 1991 року.

Частка України в загальній сумі активів і пасивів, до яких належить і власність колишнього СРСР за кордоном, становить понад 16%.

6 квітня 2010 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія вже повернула всі борги колишнього Радянського Союзу. Серед них і 14 мільярдів доларів, які мала би сплатити Україна.

Договір про “нульовий варіант”, згідно з яким Росія бере на себе всі борги вже не існуючої нині країни, а решта колишніх республік відмовляються від своїх претензій на будь-яке майно СРСР, постійно є предметом міждержавних дискусій.

Хоча ту угоду досі не ратифікувала Верховна Рада, торік обговорення теми колишніх радянських активів і пасивів пожвавилося, коли уряд Юлії Тимошенко сподівався отримати від Росії кредит на 5 мільярдів доларів.

Тоді Росія начебто умовою надання тієї позички назвала згоду України на “нульовий варіант”. Ту інформацію тоді підтвердив президент Ющенко у дисусії з прем’єром Тимошенко, назвавши деталі сформованого керівником уряду технічного завдання команді, що вела переговори у Москві: “Одинадцятий пункт — перспективи ратифікації угоди про “нульовий варіант”, — сказав Ющенко.

За інформацією голови Української народної партії Юрія Костенка, закордонне майно колишнього Радянського Союзу коштує за приблизними підрахунками 300- 400 мільярдів гривень.

Крім того, треба брати до уваги всі зобов`язання колишнього Ощадного банку СРСР перед громадянами України, які становлять 84,3 млрд. карбованців, що з урахуванням тодішнього валютного курсу складає близько 100 млрд. доларів, — каже Костенко.

“Якщо новий уряд погодиться на російський варіант врегулювання спірних майнових питань, який включає “нульовий варіант” розподілу боргів і активів колишнього СРСР, а також замість закордонної власності на сотні мільярдів доларів погодиться лише на 8 об`єктів на території Росії, то це буде повторенням політики попередніх урядів, яка привела Україну до банкрутства”, — вважає голова УНП.

У російській пресі вже з’явились публікації, які прогнозують чергове загострення міждержавної суперечки. Експерти, на яких посилається “Независимая газета”, вважають, що, відмовившись від російського варіанту врегулювання проблеми, українська влада погіршить стосунки з основним стратегічним партнером.

З іншого боку, погодившись на пропозиції Москви, команда Януковича ризикує спровокувати нову політичну кризу всередині України. Саме тому, на думку експертів, українська влада намагатиметься відкладати й надалі вирішення того питання.

Бі-Бі-Сі, Київ

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com