Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Газ є, а як його взяти?

Заступник міністра охорони навколишнього природного середовища та екс-голова «Укргеології» Дмитро Гурський заявив, що покладів блакитного палива має надовго вистачити на всі потреби України, і навіть на експорт. «Запаси газу, підготовлені до експлуатації, становлять 1,2 трильйона кубометрів. Повністю розвіданих — 4,7 трильйона, частково розвіданих — 3 трильйони кубометрів. Але, незважаючи на це, державні газовидобувні підприємства є збитковими через брак інвестицій та неякісне управління. Я завжди наполягав на тому, щоб акціонувати їх і залучити кошти, зберігши контроль держави за родовищами», — сказав урядовець. Заступник міністра додав, що названих покладів газу Україні має вистачити приблизно на 150 років, а з урахуванням газогідратів Чорного моря та важкодоступних родовищ розрахункові запаси блакитного палива можна подвоїти.

Щороку Україна споживає близько 55 мільярдів кубометрів газу, причому лише третину цього обсягу видобуває самотужки. Для порівняння, у 1970-х роках на території України видобувалося понад 70 мільярдів кубометрів на рік, і майже половина його ішла в інші регіони тодішнього Радянського Союзу. Із тим, що Україні має цілком вистачати місцевого газу, погоджується і експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він пояснює, чому Україна досі мало займалася розробкою власних родовищ. «Чому цього не відбувається? Багато років у державі не було стратегічного розвитку. В Україні тотальна корупція, тож інвестор не впевнений у своїх правах власності. До того ж фінансово-владні групи довгий час були зав’язані у схеми реекспорту та перепродажу газу, і їм ніколи було займатися ще й видобутком», — вважає фахівець. Заяви про можливість збільшити видобуток є лише піаром нового уряду. Свій газовий потенціал Україна використовує повною мірою, і перейти на власний газ у найближчі роки вона не зможе, переконаний член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, депутат від БЮТ Олександр Гудима. «Усі нові міністри хочуть від початку шокувати нас своїми заявами. Загальновідомо, що нинішні ресурси без значних вкладень дають максимум 22 мільярди кубів газу на рік. Великі запаси газу є на шельфі Чорного моря, але за них іде битва, яка розпочалася ще за попереднього уряду. В умовах кризи навіть якщо знайдеться інвестор і буде цивілізовано розробляти нове родовище, ще й із вигодою для держави, то в найближчі роки видобуток не сягне промислових обсягів», — каже експерт.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com