Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Загадка Антарктиди

Загадка Антарктиди

Головну загадку Антарктиди — таємницю гірського хребта Гамбурцева збираються розгадати вчені. Це може бути останньою великою експедицією на Землі, повідомляє сьогодні Бі-Бі-Сі. Хребет Гамбурцева розташовано у східній частині Антарктиди. Його довжина складає близько 1 200 кілометрів. Найвища точка — 3 400 метрів від підніжжя до вершини.

За своїми масштабами гори Гамбурцева можна порівняти з Альпами у Європі. Єдина заковика полягає у тому, що вони розташовані під шаром льоду і снігу завтовшки від 600 метрів до 4 кілометрів.

Гірський хребет було відкрито у 1958 році третьою радянською антарктичною експедицією під керівництвом Євгена Толстікова і названа на честь радянського ученого-сейсмолога Григорія Олександровича Гамбурцева.

Учені збираються з’ясувати, яким чином цей масив міг утворитися, а найголовніше зберегтися у самому центрі Антарктиди.

В експедиції беруть участь учені й інженери із США, Великобританії, Німеччини, Австралії, Китаю і Японії.

“Ви можете розглядати це як дослідження іншої планети, але на Землі”, — сказав доктор Ферраччиолі.

Для наукового співтовариства відкриття хребта в центрі південного материка стало повною несподіванкою, оскільки раніше вважалося, що гір там бути не повинно.

“Є два простих способи формування гір, — пояснює провідний американський дослідник в експедиції доктор Робін Белл. — один — зіткнення континентів. Але після зіткнення, вони еродують, руйнуються. Останнє таке зіткнення відбулося більше 500 мільйонів років тому. Тобто їх тут просто не повинно бути.

Другий спосіб — гаряча точка, (з вулканами, які пробиваються крізь земну кору) як, наприклад, на Гаваях. Але свідоцтв того, що під льодами було б дуже гаряче, ми не бачимо”, — сказав Белл.

За його словами, все це схоже на історію, нібито археолог відкрив гробницю в стародавній піраміді і побачив, що усередині сидить космонавт.

За однією з версій, саме район Гамбурцева був центром формування крижаної шапки Антарктики. Більше 30 мільйонів років тому на Землі значно похолодало, і в цих краях утворилися щільні льодовики, які потім злилися в одне ціле, утворивши гігантський крижаний масив.

Експедиція розраховує отримати важливі дані про кліматичні процеси в районі південного і північного полюсів.

Для вивчення прихованих льодовиками антарктичних Альп будуть використані два спеціальні літаки, обладнані засобами для сканування льодів і вимірювання гравітаційних і магнітних полів.

Щоб зрозуміти глибинну структуру гір Гамбурцева, учені встановлять спеціальні сейсмометри, які фіксуватимуть відгомони землетрусів, що відбуваються на іншій стороні планети.

Крім того, учені збираються взяти зразки повітря з різних глибин льодовика над горами, щоб зрозуміти який було середовище в цьому районі Антарктиди мільйони років назад.

На думку учасників експедиції, в так званій Антарктичній провінції Гамбурцева є ділянки, де можна отримати зразки льоду і затиснутого в ньому повітря, яким більше мільйона років.

На даний час учені мають у своєму розпорядженні зразки льоду, якому 200 тисяч років.

Експедиція триватиме приблизно два з половиною місяці.

Весною цього року Антарктида здивувала учених новим різновидом медуз, яка була виявлена на Південному полюсі.

Варто зазначити, що уже впродовж довгого часу Антарктида переживає сильну відлигу, яка може відбитися на рівні світового океану. Учені переживають із цього приводу.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com