Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Мінус 2 відсотки ВВП

Підвищення мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму наступного року коштуватимуть 18-20 мільярдів гривень, або до 2% ВВП країни.

Такі підрахунки президентського секретаріату навів у останньому номері «Дзеркала тижня» керівник головної служби соціально-економічного розвитку секретаріату Роман Жуковський.

Він також вчергове заперечив, що до призупинення стосунків між Києвом та МВФ призвело підписання президентом закону, який передбачає щоквартальне підвищення соцстандартів.

Пан Жуковський навів приклади того, як уряд впродовж всього поточного року збільшував соціальні виплати окремим верствам населення, посилюючи навантаження на бюджет, проти чого виступає Міжнародний валютний фонд. У президентському секретаріаті переконані, що до призупинення кредитування призвело систематичне порушення умов Меморандуму з МВФ з боку уряду.

Раніше уряд оцінював потребу у додаткових видатках у 70-80 мільярдів гривень наступного року. За підрахунками уряду, ще 8 мільярдів гривень потрібно на виконання закону про підвищення соцвиплат кінця цього року. Водночас президент виступив із ініціативою внесення змін до бюджету поточного року, у яких, зокрема, передбачалося збі­льшення витрат на 800 мільйонів гривень, що у 10 разів менше за урядові оцінки.

Українські експерти неодностайні щодо того, чиї оцінки — уряду чи президентського секретаріату — є ближчими до дій­сності.

Проте, за словами виконавчого директора Національного банку з макроекономічних питань, Ігоря Шумила, якого також цитує «Дзеркало тижня,» саме невизначеність «ціни питання» щодо підвищення соцстандартів і викликає найбільше роздратування у закордонних фінансистів: «До фантасмагорії ми в Україні звикли, але у МВФ та рейтингових агенціях — ні.

А тут ще й без визначення потрібних обсягів фінансування ухвалюється закон про підвищення соцстандартів.

Оцінки вартості його реалізації коливаються від 2.5% до 8% ВВП, в залежності від механізму розрахунків, — або підвищення мінімуму стосується лише найменш забезпечених та найменш захищених, без відповідного підняття іншим категоріям, а, можливо, навіть із скороченням зарплат працівникам бюджетної сфери із високими зарплатами, або ж пропорційно для всіх, чого не витримає жоден бюджет».

Утім, навіть найскромніші оцінки «ціни» підвищення соцстандартів на рівні у 2% від ВВП, яких дотримуються у президентському секретаріаті, є більшими, ніж цьогорічне бюджетне фінансування оборони, або ж складають третину цьогорічних витрат на освіту. У вересні президент Віктор Ющенко заявляв, що видатки бюджету наступного року на обслуговування боргів — а це 22 мільярди гривень — будуть більшими, аніж витрати на освіту, медицину та оборону, взяті разом. Тепер президентський секретаріат приблизно у таку ж суму оцінює підвищення соцстандартів.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com