Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Що німці нам готують...

Майбутній віце-канцлер ФРН представляє партію, яка офіційно виступає за майбутню можливість вступу України в ЄС.

У міжнародних ЗМІ, включаючи і українські, німецькі парламентські вибори, які відбулися 27 вересня, висвітлювалися в основному як протистояння між християнськими демократами Ангели Меркель і соціал-демократами, очолюваними Франком Вальтером Штайнмайером.

Для України найважливішим результатом виборів в Бундестаг є не наслідок змін в настроях німецьких виборців. Українській еліті варто звернути увагу на те, що новим керівником Зовнішнього відомства, тобто МЗС Німеччини, ймовірно стане Гідо Вестервелле, голова німецьких лібералів, Вільної демократичній партії ВДП (Freie Demokratische Partei — FDP).

Ліберали отримали на минулих виборах близько 14,6% голосів — кращий результат в історії ВДП. Німецькі ліберальні демократи і їх лідер Вестервелле доки маловідомі в Україні. Проте ВДП для українців примітна тим, що вона є тією німецькою партією, яка в своїх програмах на виборах до європейського і німецького парламентів найоднозначніше висловилася на рахунок майбутнього надання Україні можливості стати кандидатом в члени ЄС.

Відповідний пасаж в цих програмах лібералів звучить таким чином: «Держави Західних Балкан мають середньо- або довгострокову перспективу стати членами ЄС, що підтримується ВДП. Довгостроково це відноситься і до України». Ця лаконічна фраза своєю ясністю відрізняється від позиції майже всіх інших значимих партій ФРН.

Єдиними серйозними «конкурентами» лібералів в цьому відношенні є німецькі зелені, які на останніх виборах, як і ВДП, досягли кращого результату за свою історію (близько 10,6%); проте партія зелених не увійде до уряду.

Зелені в своїй програмі до виборів до Європейського парламенту не стосувалися української перспективи, але заявили: «Зелені залишаються при позиції, що всі європейські держави — це ясно стосується і східноєвропейських країн — отримають, як передбачено договором ЄС, перспективу вступу».

У дальшому майбутньому, можливо, і ця деталь стане значимою для України, оскільки зелені вже один раз мали свого представника на посту міністра закордонних справ — Йошку Фішера, який в 1998-2005 глодах очолював Зовнішнє відомство ФРН.

У наступні ж чотири роки найбільш важливою політичною силою для України в Германії будуть ліберали ВДП, оскільки їх голова Вестервелле швидше за все буде одночасний і главою МЗС, і віцеканцлером ФРН на 2009-2013 роки.

Українським лідерам, дипломатам і інтелектуалам в своїх майбутніх переговорах як з німецькими, так і іншими європейськими партнерами варто мати на увазі, що одним з вирішальних співбесідників в Німеччині буде представник партії, яка в своїй офіційній програмі підтвердила довгострокову перспективу української кандидатури в члени ЄС.

Також варто згадати, що зовнішня політика ФРН в майбутньому стане, напевно, менш «проросійською», якщо такий термін взагалі доречний.

З відходом Штайнмайера з поста голови МЗС уряд ФРН залишає представник відомого «шредерівського» підходу до РФ. Які саме наслідки ці нюанси матимуть для України доки невідомо, але те, що зміни матимуть місце, ясно вже сьогодні.

З іншого боку, українській еліті також варто мати на увазі, що німецькі консерватори з ХДС/ХСС, як головна сила майбутньої урядової коаліції ФРН, мають неоднозначну позицію відносно можливого членства України в ЄС.

Наприклад, баварський християнсько-соціальний союз, попри тісні зв’язки Баварії з Україною, в своїй програмі на виборах до Європейського парламенту цього року висловився більш менш чітко проти повного членства як України, так і інших можливих майбутніх кандидатів, в ЄС.

У Християнсько-демократичному союзі Ангели Меркель, мабуть, немає єдиної думки на рахунок можливості кандидатури України в ЄС. Хоча в ХДС немає такої однозначно негативній офіційній позиції відносно цього питання, як у їх баварських союзників.

Окремі його представники, на відміну від деяких інших лідерів ХДС, часом висловлювалися проти ідеї вступу України в ЄС. Ці явища в ХДС/ХСС явно пов’язані з ледве менш ліберальними і консервативнішими, ніж в ВДП або зелених, базовими установками цих двох правоцентристських партій.

Поки що важко сказати, якою може бути наймудріша поведінка українських лідерів в цих нових умовах. Яким би ліберальним не був Вестервелле в своїх поглядах, йому доведеться вважатися з думкою своїх колег як в німецькому уряді, так і в Пораді ЄС, і він не може в однобічному порядку оголосити про європейську перспективу України.

Але все таки — тим шансом, що німецький МЗС скоро попаде під контроль відносно «проукраїнської» німецької політичної партії, мабуть, Україна може і повинна скористатися.

 

 

Андреас Умланд, науковий співробітник Інституту досліджень Центральної і Східної Європи, м. Айхштетт, Баварія.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com