Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Скасують стипендії студентам?

Міністерство освіти і науки винесло на громадське обговорення законопроект про внесення змін до законів про освіту і вищу освіту. Згідно з документом, з законодавства пропонується виключити положення про надання студентам профтехучилищ безкоштовного харчування і про обов’язкову виплату стипендій студентам вишів і ПТУ.

Замість цього пропонується впровадити со­ціальні стипендії для інвалідів і сиріт, а також академічні стипендії для студентів, що досягли успіхів у навчанні, пише «КоммерсантЪ-Украина».

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки був опублікований текст законопроекту про внесення змін до законів про освіту і вищу освіту. Згідно з запропонованими змінами, студенти, що навчаються в профтехучилищах і вищих навчальних закладах державної і комунальної форм власності будуть позбавлені гарантованих стипендій у розмірі не менше двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 грн).

Крім того, з законодавства будуть виключені положення про надання безкоштовного харчування студентам профтехучилищ і повне державне забезпечення сиріт, інвалідів і дітей, котрі позбавлені батьківської опіки.

Замість цього Міносвіти пропонує виплачувати так звану академічну стипендію студентам, що досягли особливих успіхів в навчанні. А інваліди, сироти і діти, позбавлені батьківської опіки, отримають право на соціальну стипендію. Порядок призначення академічних і соціальних стипендій повинен буде встановлювати Кабінет міністрів.

Як повідомив один з авторів законопроекту, радник міністра освіти і науки Дмитро Кульбаба, документ був розроблений в цілях економії бюджетних коштів. За його словами, більшість учнів будуть позбавлені стипендій, а отримувати їх будуть тільки інваліди, сироти і відмінники.

Кульбаба зазначив, що така норма стимулюватиме студентів до навчання. «Сьогодні студентам і без того знімають стипендії за погані оцінки», - додав радник міністра. При цьому він не уточнив, яку саме суму Міносвіти планує заощадити таким чином.

Ректори українських вишів сприйняли ініціативу міністерства неоднозначно. Зокрема, ректор Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Бойчука Володимир Ляхоцький підтримує таке нововведення. «Завжди і у всіх країнах стипендія стимулює талановиту молодь до навчання. У нас же склалася ситуація, коли виші часто випускають посередніх фахівців», - підкреслив Ляхоцький.

З ним не згоден ректор Одеського державного медичного університету Валерій Запорожан. Він пояснив, що мотивацією для навчання і подальшої роботи за фахом володіють перш за все студенти з малозабезпечених сімей. Вони приходять у виш менш підготовленими, ніж ті, хто мав фінансову можливість займатися з репетиторами. Проте завдяки своєму прагненню вчитися малозабезпечені студенти до другого-третього курсу надолужують утрачене.

«Позбавити їх стипендії означає позбавити можливості добре вчитися. Адже стипендії для того й існують, щоб студент мав можливість повністю віддатися навчанню», - сказав Запорожан.

На думку заступника голови парламентського комітету з питань соціальної політики і праці Ярослав Сухого (Партія регіонів), намагаючись таким чином стимулювати студентів, Міносвіти досягне протилежного ефекту. «Стипендія завжди була відмінним стимулом до навчання. А сьогодні, в умовах економічної кризи, вона тим більше потрібна студентам», - зазначив Сухой.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Верховна Рада не проголосувала за проект закону «Про внесення змін та доповнень до статті 61 Закону України «Про освіту» та до статті 64 Закону України «Про вищу освіту» (щодо умов оплати навчання)». Законодавча новація стосувалася внесення змін до умов оплати навчання у вишах.

Якщо сьогодні діє положення, згідно з яким розмір плати за весь строк навчання або за надання додаткових освітніх послуг встановлюється у договорі з вишами про навчання, і не може змінюватися протягом усього строку навчання, то парламенту пропонували прописати у законі можливість коригувати вартість навчання «протягом строку навчання на коефіцієнт інфляції та коефіцієнт збільшення рівнів мінімальної заробітної плати та комунальних платежів за попередній рік».

Втім ВР відмовилася дозволити вишам змінювати названу під час зарахування на перший курс оплату за навчання студенту.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com