Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Іранські «скакуни»

Іранські автомобілі, особливо Samand та Soren, добре відомі в Україні. Їх експортують до багатьох країн світу. Здавалося б, в Ірані ними також задоволені. Виявляється, у парламентаріїв країни виникло багато неприємних запитань до керівництва автомобільної промисловості, і в квітні 2008 року вдарив грім. Парламентська комісія перевірила стан справ, і деяким керівникам, можливо, доведеться стати перед судом.

Іранські автомобілі, особливо Samand та Soren, добре відомі в Україні. Їх експортують до багатьох країн світу. Здавалося б, в Ірані ними також задоволені. Виявляється, у парламентаріїв країни виникло багато неприємних запитань до керівництва автомобільної промисловості, і в квітні 2008 року вдарив грім. Парламентська комісія перевірила стан справ, і деяким керівникам, можливо, доведеться стати перед судом.

Після початку серійного випуску автомобіля іранської розробки Samand («Скакун») минуло вісім років. Торік було представлено нову модель Soren. Це все той же «Скакун», але з трохи оновленим кузовом. Гострозорі парламентарії в Ірані не займаються безплідною гризнею і пустопорожниіми словесними перестрілками, а уважно відслідковують стан справ у промисловості. Тут же було поставлено запитання – чому «Скакун» випускатиметься ще невідомо скільки, якщо він вже почав відставати від сучасного рівня?

Заперечити парламентаріям було нічого. Автомобільній промисловості виділено достатні людські ресурси, туди направлено досвідчених інженерів і експертв, а нових розробок немає. Під пресінг парламенту потрапили два основні автовиробники IranKhodro та Saipa. Стан справ на підприємствах охарактеризували як «Відсталість». Якщо керівників віддадуть під суд, то можуть потрапити на крюк автомобільного крана, який піднесе їх над грішною землею з її вічними спокусами.

Замість розробки нового чисто іранського автомобіля на заводах взялися за копіювання та імпорт закордонних марок. Відомо, що за передачу ліцензійних прав країні доводиться платити великі гроші, тоді як свої працівники залишаються без роботи, а це призводить до упадку та розвалу держави. Імпорт автомобілів взагалі вважається тратою грошей. Таке відбувається в «безтурботних країнах», але не в Ірані. В результаті послідувала передача справ у «правові інстанції», а це просто-таки небезпечно.   

Було заявлено, що методи, які були гарними 20 років тому, сьогодні нікого не влаштовують, і з ними необхідно розпрощатися. Сьогодні передові фірми світу розробляють нові моделі автомобілів і виводять їх на ринок протягом 36, максимум 60 місяців. Знаходять застосування так звані «цифрові» прототипи і модельні ряди на прогресивних платформах. Парламентарії-професіонали   вказали, що іранська автомобілебудівна промисловість не змогла перейти на нові методи роботи, тому необхідно вживати жорсткі заходи.

Олії у вогонь підлив проведений серед студентів конкурс на проект автомобіля з електроприводом. Було офіційно зареєстровано нові ідеї і розробки. На деяких з них видали патенти, які тут же викликали інтерес зарубіжних фахівців. Мас-медіа зажадали впровадження нових розробок. Керівників підприємств звинуватили у відмові виділити винахідникам фінансову допомогу. В Ірані мас-медіа захищають інтереси держави, тобто простих людей, а не хитрунів-мудреців на «Майбахах».

Нападкам піддалася й організація проектних робіт. У західних країнах провідна фірма (наприклад, «Пежо») передає розробку агрегатів спеціалізованим фірмам, до яких звертаються всі як до експертів у своїй галузі. Пропозиції фірм-експертів оцінюються фірмою-інтегратором, внаслідок чого в серії тиражуються тільки якнайкращі агрегати і системи. Фірма-інтегратор несе повну відповідальність за забезпечення якості автомобіля. Питання парламентаріїв було простим – чому іранці до цих пір не впровадили нові методи?

Іранська держава приділяє багато уваги розвитку автомобільної промисловості. На території «Національного виставкового центру» в грудні 2007 року за підтримки уряду було проведено виставку автомобільних деталей, агрегатів і виробничого устаткування. Були представлені іноземні компанії з випуску конвеєрних ліній, а це говорить про намір Ірану розширювати виробництво автомобілів. Знак правильно зрозуміли західні бізнесмени та інвестори.

Неможливо заявити, що керівництво іранської автомобілебудівної промисловості працює мало або неефективно. Наприклад, у серпні 2007 року стало відомо про передачу іранських автомобільних технологій у країни Латинської Америки. Среди них Венесуела, яка також має неприємності з боку міжнародного капіталу через нафту. Білорусь випускатиме іранські автомобілі за ліцензією. Азербайджан випускає «Скакунів» за іранською ліцензією. «Пежо-206» експортується з Ірану в 30 країн світу. Успіхи є, але вони не задовольняють керівництво і народ країни, яка бурхливо розвивається.

У Венесуелі буде налагоджено виробництво недорогих легкових автомобілів і тракторів для невеликих фермерських господарств. Утворено спільне венесуельсько-іранське підприємство VenIrAuto, яке на перших порах випускатиме 25 тисяч автомобілів в рік за іранськими технологіями. Особливо важливо, що дві країни, оголошені «демократами»-грабіжниками ізгоями, також створили підприємство з випуску тракторів і устаткування для ферм, а це полегшить життя простих людей.

Іранці активно просувають свої легкові автомобілі Samand і Soren на польський ринок. Перспективи у них непогані, оскільки автомобілі якісні і недорогі. Щодо престижу ніхто не страждає, адже в Польщі добре знають, що ці моделі є покращеними варіантами французького «Пежо-405» з двигуном від «Пежо-406». Про переговори з поляками було повідомлено на міжнародній автомобільній виставці в іранському Мешхеді. Операція з Польщею може перетворити її на трамплін для проникнення іранських автомобілів у країни Центральної Європи і Європейського Союзу. Можна тільки уявити запеклість протидії іранцям!

Уряд Ірану провів міжнародну конференцію і виставку «Обмін технологіями». Йдеться про нано-технології та виробництво біопалива. Здавалося б, Іран з його запасами нафти взагалі не зацікавлений у розвитку альтернативного палива. Виявляється, сам президент Ахмадінеджад займається цими проблемами.

Недавно президент, доктор Махмуд Ахмадінеджад  відкрив виробничу лінію з випуску вітчизняного автомобільного двигуна, що працює на природному газі. Її потужність – 100 тисяч двигунів на рік. У перспективі річний випуск двигунів буде доведено до 450 тисяч штук.

Двигуни виконують міжнародні вимоги з низького вмісту токсичних речовин у відпрацьованих газах. Їхній робочий об“єм 1,4 та 1,7 л, тобто вони розраховані для установки на легкові автомобілі. Іран перший у світі почав випускати двигуни, конструкція яких розрахована на використання тільки природного газу. До речі, в Україні іранський «Скакун» став популярним і завдяки тому, що при покупці на нього можна встановити газобалонне обладнання італійського виробництва. Важливо, що його встановлює дилер, а не постороння фірма. Тепер Iran-Khodro випускатиме Samand з газовим мотором. Покупці знайдуться не тільки в Ірані, а й за його кордонами, адже газ – це велика економія грошей.

Іран і Білорусь уклали угоду про спільну розробку багатопаливних двигунів внутрішнього згорання. Зрозуміло, що без участі президентів двох країн такі угоди не підписують. Керівники «країн-ізгоїв», як їх намагаються представити хвалені демократії, займаються розвитком економіки, підтримують один одного і досягають значних результатів. Білоруси будуть їздити на «Скакунах», вироблених у себе вдома. Для українців така співпраця також корисна, бо запчастини вироблятимуть поряд.

Не без сприяння іранського президента ще в 2001 році відкрили «Технологічний Парк» у Пардісі, недалеко від столиці країни. Pardis Technology Park (PTP) потрібен, аби створити умови для прискореного розвитку науки і техніки, особливо в галузі високих технологій. Вчені й фахівці займаються там проблемами електроніки й інформатики, механіки і автоматизації, хімії і біотехнологій.

Деякі не наші видання в Україні виставляють президента цієї країни у невигідному світлі. Але «забувають» повідомити людям, що Іранське Космічне Агентство (Iranian Space Agency) з 2005 року запустило вже два телекомунікаційні і наукові супутники, а до 2010 року буде запущено ще як мінімум два. Без президентського керівництва такі справи не робляться.

Керівництво країни добилося співробітництва з німецькою автомобільною помисловістю. Іранцям будуть передані «ноу-хау» автомобільної електроніки від фірми «Бош». Сьогодні іранський «Скакун» в Україні продається з системами ABS і EBD (система розподілу гальмівних зусиль). Отже, угода з «Бош» – не пуста декларація.

Німці не бояться погроз США й Ізраїлю почати війну проти Ірану, адже співпраця взаємовигідна. Наприклад, фірма «Бош» багато зробила для створення швидкісної магістралі на магнітній подушці «Transrapid». Іран планує побудувати найдовшу в світі лінію «Трансрапід», яка з’єднає Тегеран з Мешхедом, а це величезні прибутки для Німеччини. Питаннями іранського «Трансрапіду» займається особисто баварський міністр економіки.

Керівництву промислової групи Iran Khodro Industrial Group парламентарії пообіцяли лаву підсудних, хоча недавно було повідомлено про початок пілотного випуску на її підприємствах седану «Tondar-90», який є варіантом французько-румунського Renault/Dacia Logan. «Логан» в Україні дуже популярний, і не дарма. Іранці збираються випускати 150 тисяч «Тондарів» на рік. Заплановано випуск «Дачій» з кузовом універсал, а також мікроавтобусів на 5 та 7 місць, які полюбилися всьому світу

Іранці випускатимуть румунську Dacia Logan під загальним позначенням L90. Разом з Samand і Soren їх збираються експортувати до Росії, України і навіть Китаю. Покупці знайдуться, адже перші «Дачії» в Ірані почали збирати на тому ж заводі в тегеранському передмісті Карай, де з конвеєра сходять «Мерседеси» Е-класу. Цілком можливо, що іранські «Мерседеси» знаходять свій шлях і до України або інших країн. Цікаво, чого б Німеччині підтримувати Ізраїль і США в намірах розбомбити її золотоносну жилу в Ірані? Те ж саме стосується і французів, адже «Дачія» – це дочка «Рено».

Який іранський автомобіль може придбати український покупець? Поки що у нас широко представлені тільки Samand та Soren, хоча в Ірані випускаються і «Пежо-206» та інші автомобілі. Інтереси іранської компанії представляє фірма «Мегатранс». Сьогодні вона має 16 представництв у різних містах України, переважно в південно-східних областях, ближче до морських портів. Вже відкрито представництво і в північному Чернігові.

Samand пропонується в трьох варіантах комплектації, але тільки з одним двигуном робочого об’єму 1761 куб.см, з максимальною потужністю 100 к.с. Витрата бензину від 6,6 до 7,5 л на 100 км українського шосе цілком прийнятна для автомобіля цього класу. В місті «Скакун» споживає до 10,2 л/100 км. Якщо власник багато їздить і така витрата бензину йому здається дуже великою, то на фірмовій станції на «Скакуна» можуть встановити італійське газове устаткування п’ятого покоління.

Красень Soren поки що продають у двох варіантах. Серійній випуск автомобіля було почато 21 березня 2007 року. Це другий після «Скакуна» автомобіль іранської розробки. Іранці гордяться ним, оскільки дизайн Soren неординарний, навіть красивий, у національному стилі. Техніко-експлуатаційні характеритики на цілком сучасному рівні.

На Soren встановлюється іранський двигун моделі XU7JPL3. За робочим об’ємом є два варіанти – 1,6 і 1,8 літра. Цікаво, що за рахунок настройки електронних систем двигун 1,6 л розвиває потужність на 10 к.с. більшу, ніж звичний з робочим об’ємом 1,8 л (якщо точно, то 1761 куб. см, як на «Скакунові»). Двигуни мають по 8 клапанів, що можна вважати застарілим технічним рішенням. Парламентарії вникнули в ці технічні тонкощі, коли звинуватили керівництво «ІранХодро» у відсталості.

Максимальну потужність 100 і 110 к.с. двигуни розвивають при високих 6000 об/хв. Це означає, що вона буде тільки при сильному натиску на педаль газу, це потрібно водію, щоб вийти з небезпечної зони. За обертовим моментом двигуни «смирні», його максимум досягається при 3000 об/хв, тобто при ординарних режимах руху. Двигун «Сорена» дає змогу досягти максимальної швидкості 185 км/год., а цього для нормального водія цілком достатньо, навіть багато.

На автомобіль встановлено бензобак ємністю 66 л. Під час руху чудовим шосе витрата бензину не перевищує 6,8 л на 100 км. Таким чином, у дальній поїздці запас ходу майже 1000 км, тому пошук заправок не забере багато часу. В місті «Сорен» споживає 9,2 л/100 км, якщо не простоює з працюючим двигуном у вуличних заторах. Комбінована витрата становить 8,5 л/100 км. Хотілося б мати кращий показник.

Рульове управління типу «шестерня-зубчата рейка» стійко витримує удари від українських вибитих доріг. У містах при частому маневруванні допомагає підсилювач керма.

Габаритні розміри і вагові дані типові для автомобілів середнього класу, наприклад, популярного «Пежо-405». Довжина 4527 мм, ширина 1720 мм, висота 1460 мм говорять про досить-таки просторий салон. Вага спорядженого в дорогу автомобіля 1220 кг.

Підвіска передніх коліс – на «свічках» МакФерсона, з витими пружинами і амортизаторами. Підвіска задніх коліс на торсіонах.

Передні гальма – дискові вентильовані, а задні – барабанного типу. В Україну поставляються автомобілі із системами ABS та EBD, результат співробітництва з німецькою фірмою «Бош». В іранських проспектах система EBD не згадується, але там дороги сухі і без каверз.

На «Сорен» встановлюються 15-дюймові колеса 185/65R15 типу 88H на легкосплавних дисках. Позначення «88Н» вказує на придатність коліс до важких умов експлуатації і на підвищених швидкостях. Допомагає також пакет «Погані дороги». Для України було б добре мати ще більші, 16-дюймові колеса, оскільки вони легше перекочуються через нерівності.

Загалом Samand і Soren з першого погляду викликають довіру. Вони не на самому вістрі прогресу, але, мабуть, це і до кращого. Високотехнологічний автомобіль в умовах України може обернутися фінансовим крахом для сім’ї. А іранський «Скакун» і його молодший брат «Сорен» українця не підведуть! Адже в Ірані за розвитком автомобільної галузі слідкують парламентарії.

Володимир РЕПАЛО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com