Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Чи рухнуть ціни на нерухомість?

Сьогодні на ринку нерухомості — штиль. Угод купівлі-продажу житла укладається дедалі менше, особливо, в Києві. Дещо краща ситуація в західних регіонах країни.

Схоже, ціни на нерухомість дійшли свого піку, адже ще донедавна квартири на київських околицях коштували дорожче, як у Берліні чи інших великих європейських містах. Однак, як стверджують експерти, вартість квартир не знижується. Що далі? Чи збудуться очікування, що ціни рухнуть. Який прогноз самих ріелтерів, про це та інші питання — тема нашого матеріалу.

Минулого тижня в агенції Інтер-Факс України відбулася прес-конференція, організована Асоціацією спеціалістів з нерухомості (ріелтерів) України, надалі (АСНУ), яку представляли Олександр Бондаренко(президент), його заступник Юрій Венгринович та Союз спеціалістів з нерухомості (ССНУ) за участі Олександра Рубанова (президент).

Чому ріелтери хочуть об’єднатися?

Можливо, їх до цього спонукала стагнація ринку й зменшення укладених угод і втрата прибутків? Так розмірковували ми з журналістами перед початком конференції. Однак з цього приводу президенти двох найбільших ріелтерських організацій заявили, що метою об’єднання є побудова цивілізованого ринку нерухомості України та захисту інтересів всіх його учасників. Для досягнення наміченого — з 13 по 15 жовтня в Українському Домі планується проведення Першого Всеукраїнського конгресу спеціалістів з нерухомості «Ріелтер-професіонал», де буде створено об’єднану громадську організацію, обрано президента та керівні органи. Нова громадська організація ріелтерів складатиметься з двох палат, одна займатиметься роботою з фізичними особами, інша — з юридичними. У рамках конгресу планується проведення конференцій та семінарів, Круглі столи з різноманітних питань та напрямів ринку нерухомості, технологій продажів, проблемних питань кредитування, страхування та будівництва тощо. У роботі конгресу мають взяти участь представники державної влади, фахівці ринку нерухомості не лише України, а й США, Росії, Італії та інших країн, і, звичайно ж, ЗМІ.

Чи винуваті ріелтери в подорожчанні цін за місце під дахом?

Частково так, адже вони беруть комісійну винагороду до трьох відсотків і більше, але, як заявили організатори конференції, це крапля в морі, яка аж ніяк не впливає на загальне ціноутворення - мовляв, беремо гроші від клієнтів за послугу, і нам навпаки невигідне зростання цін, бо воно призводить до нестійкості укладених угод. З цього приводу президент АСНУ Олександр Бондаренко зауважив, що стрімке зростання цін на руку лише спекулянтам-перекупникам, мовляв, серпень 2006 року був піковим місяцем зі зростання цін на житло, зафіксовано 2% здорожчання, «це світовий рекорд, що тягне на Книгу рекордів Гіннеса, дуже часто в причинах такого бурхливого зростання цін звинувачували нас, але ріелтерам насправді такі темпи не вигідні, бо за ними важко встигати з оформленням документів, коли продавці в будь-який момент, почувши про подорожчання, можуть скасувати попередню угоду, й ми залишаємося, як кажуть, крайніми перед покупцями».

Спекулянти полишають ринок, та чи подешевшають квартири?

З цього приводу організатори конференції виступили як експерти. Віце-президент АСНУ Юрій Венгринович переконаний: «якою буде інфляція в Україні, такою буде й ціна на житло. Попит породжує пропозицію. Цьому сприяє і те, що в умовах фінансової нестабільності люди вкладають гроші в нерухомість, щоб хоч якось захистити свої кошти. Спекулянти вийшли з ринку, бо немає зростання прибутку на 12% на місяць, залишилися ті люди, які хочуть купити житло для вирішення своїх житлових питань. Але економічного підгрунтя для обвалу цін немає. Ціни на нерухомість — дзеркало економіки країни». Доповнив колегу Олександр Бондаренко, сказавши, що з кризи ринок нерухомості вийде тоді, коли буде вирішено питання землі, мовляв, саме тут порився ненажерливий пес, адже виділення земельних ділянок під будівництво, обтяжене хабарями та різними зобов’язаннями, й змушує будівельних інвесторів закладати в ціну квадратних метрів свої втрати і підстраховувати майбутні ризики. Олександр Бондаренко переконаний, що ліквідувати таку ситуацію можуть земельні аукціони, тоді будівельні інвестори не залежатимуть від чиновників і зміни влади. Адже не рідкість, коли в мерське крісло сідає хтось інший, то скасовує попередні рішення щодо землевідведень, як, наприклад, було в Харкові. Він також наголосив: «Первинний ринок житла розвиватиметься лише тоді, коли щороку будуватимуть не 8 млн «квадратів» а 48, адже ми щороку маємо мінус сорок мільйонів, тобто щороку на таку цифру збільшуємо дефіцит житла, тому я б не казав, що ціни рухнуть. Це може статися лише тоді, коли на ринку нерухомості встановиться нормальна конкуренція, коли нарешті виділення земель під будівництво стане прозорим, коли прийдуть іноземні інвестори. Доки на ринку будівництва не буде конкурентів, доти й матимемо диктатуру високих цін» Усі промовці сказали, що подешевшати може лише житло вторинного ринку, наприклад, хрущовки.

Чому закривають «шлюзи» іпотечних кредитів?

Як зауважила більшість експертів, відповідь на це питання, з одного боку, досить проста: банки змушені страхуватися від неповернення кредитів, адже   в час фінансової нестабільності та інфляції позичальники не можуть розраховуватися вчасно. З другого боку, це питання має глибоке коріння, що сягає Америки, де вибухнула іпотечна криза - там кредити видавали небанківські установи, не перевіряючи кредитних історій позичальників. Однак, як переконаний Олександр Бондаренко, зі зміною господаря Білого дому (особливо, якщо президентом Америки стане Абама й відбудеться виведення військ з Іраку, бо війна дуже знекровлює Америку, й нові гроші будуть направлені на оздоровлення економіки США та зміцнення долара) почнуться позитивні тенденції на світових фондових та фінансових ринках, і наші банки знову зможуть притягти свіжі гроші в Україну й іпотечна ситуація потеплішає, а ринок нерухомості вийде зі стану стагнації. За його переконанням це може статися навесні 2009 року. Його колега президент ССНУ Олександр Рубанов менш оптимістичний у цих прогнозах - мовляв, ринок нерухомості оживе не раніше, як через рік-півтора. Як тоді складеться цінова політика — чи ціни на житло знову рвонуть вгору, чи триматимуться на нинішніх рубежах, ніхто напевне не відповісь. Дехто з експертів зазначив, що зараз краще купувати житло, ніж продавати.

Валентин СОБЧУК
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com