Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Річки і водоспади Криму

Крим – це не лише велика кількість архітектурних споруд, багатої історії, а й численні річки та водоспади. Загалом на півострові більш як 150 річок. Деякі з них дають життя водоспадам. Живляться річки ґрунтовими карстовими водами, завдяки чому мають високі питні якості.

Салгір – найдовша ріка Криму – 232 км. У верхній та середній течіях протікає північними схилами Кримських гір, у нижній –степовим Кримом. Початок Салгіру – річка Ангара. Вона починається на схилах Чатир-Дагу, тече по вузькій ущелині вздовж траси Сімферополь–Ялта. Саме на честь річки Ангара назвали Ангарський перевал. Приблизно через 15 км з Ангарою об’єд­нується ще одна річка, яка бере початок у Червоних печерах – Кизил-Кобі (так само називаються і печери). Саме тут Ангара стає Салгіром. У басейні Салгіру близько 500 джерел, найбільший – Аян біля села Зарічне, його води – це майже весь Чатирдагський масив. Поблизу Сімферополя у Салгір впадає Малий Салгір.       

Салгір – одна з візитівок Сімферополя. Обабіч річки у місті розкинувся парк. Більшість дерев – верби та хвойні. Салгір оспівав Пушкін:

Приду ли вновь, поклонник муз и мира,
Забыв молву и света суеты
На берега веселого Салгира
Воспоминать души  моей мечты?

Потім ріка тече через весь Крим до самого Сиваша. Там вона приймає ще одну велику притоку – Біюк-Карасу, завдовжки 106 км, яка бере початок з багатоводного джерела Карасу-Баши на північних схилах Караби.

Є ще кілька річок, що беруть початок на північних і північно-східних схилах гір: Зуя, Бештерек, Бурульча, Східний Булганак, Сухий Індол, Чурук-су. Однак вони поступаються за розмірами Салгіру. Найпомітніші річки південного напрямку також починаються в горах, але потім усі спрямовуються до моря. Наприклад, річка Східний Улу-Узень бере свій початок на схилі масиву Тирке, який сполучає Демерджі-яйлу з Карабі, а впадає в море в селищі Сонячногорське за Алуштою. Улу-Узень – типова гірська річка. У горах вона «пропиляла» глибоку і важкопрохідну ущелину Хапхал, а в кількох місцях утворила водоспади.

Серед водоспадів Криму найкрасивіший – Джур-Джур (тюркське звуконаслідування дзюркоту води; греки називали його Кремасто-Неро або Висяча Вода). З вапнякового уступу заввишки 12 м вода скидається кількома прямовисними струменями в невелике озерце і звідти тече до русла Улу-Узеня, пересікає с. Генеральське і спрямовується вниз – до моря. Йдучи вгору за течією протягом кілометра, можна побачити серію каскадів-порогів, по яких вода перекочується, як величезними сходами. Звичайно, у водоспаді, озерці і самій річці вода навіть у найжаркіший день дуже холодна. Поринути або постояти під важкими струменями можна, але довго не витримаєш – температура води не перевищує +10 -11 гр.

Є ще одна річка – Улу-Узень. Але це вже Алуштинська Улу-Узень (впадає в море під Алуштою).

Її верхню течію становлять дві річки: Софу-Узень (тече з південного схилу гори Чатир-Даг) і Узень-Баш. Узень-Баш спускається з Бабуган-яйлі, де з дрібних гірських струмків, що збігають в ущелину Яман-Дере, народжується річка. Вона тече кам’яними порогами, утворюючи живописні каскади (таких каскадів-рівнів вісім). Метрів через двісті вниз за течією утворюється дуже ефектний водоспад. Пінисті струмені води здіймають хмари бризок, з шумом падаючи з дванадцятиметрової висоти. Це водоспад Головкінського, названий на честь російського геолога і гідрогеолога, який багато років працював у Криму. Вельми оригінальна рослинність ущелини водоспаду. Тут, окрім звичайного для кримських лісів буку, росте єдиний у Криму реліктовий березовий гай. Не так вже багато у нас місць, які можуть змагатися за красою з верхів’ями річки Узень-Баш. Чи потрібно нагадувати, що все це заповідні місця, які потребують до себе особливого ставлення?

Недалеко від Ялти теж є свій водоспад. Він так і називається – Ялтинський. Є у нього ще одна назва – Учан-су (Летюча Вода). Знаходиться він на однойменній річці – 8,4 км завдовжки. Бере початок з Ай-Петринської яйли і тече вниз із дуже великої висоти, утворюючи в чотирьох місцях водоспади, з яких найбільший і найвідоміший – Учан-су. Але у всій красі його можна побачити лише навесні, під час повені, коли на Ай-Петрі тане сніг і потоки води з шумом падають із стометрового виступу, наповнюючи повітря міріадами блискучих бризок. Саме тоді він повністю виправдовує свою назву. Влітку майже вся вода забирається для водопостачання Ялти, лише кілька невеликих струменів метушливо збігають по прямовисній скелі. До водоспаду можна легко дійти пішохідною стежкою від зупинки «Учан-су» на шосе Ялта – Бахчисарай. Також можна пройти вгору і ліворуч від Галявини Казок.

По дорозі ще одна дуже мальовнича гірська річка – Яузлар. Вона також утворює кілька невеликих, але дуже гарних водоспадів, потім впадає в річку Водопад і разом з нею спрямовується в місто.

До Ялти з гір спускається ще річка Дерекойка, або Швидка. Ми одразу бачимо її по приїзді в місто – біля автовокзалу. Вона вказує дорогу в центр – по головній вулиці, до набережної, в порт. Якщо навесні або після сильних дощів стояти на живописному містку в маленькому садку біля вокзалу, то можна отримати дуже потужний адреналіновий заряд.

До річок Південного Берега Криму можна також віднести річку Авунду в Гурзуфі, Демерджі (називається так само, як і гора, оскільки бере початок саме на ній), Уськут, Шелен, Аршат, Ворон, Ай-Серез за Алуштою. Є досить значні річки і в Західному Криму. Вони всі також беруть свій початок у горах, а потім линуть мальовничими долинами до моря в районі Севастополя. Це так звані золоті долини, а річки – Бельбек, Альма, Кача і Чорна. Ріка Бельбек (63км) не дуже довга, але найповноводніша. У селі Аромат у Бельбек впадає її ліва велика притока – річка Кокозка, у верхів’ї якої знаходиться знаменитий Великий Каньйон.

Ось такий він, річковий Крим, повний несподіванок та сюрпризів.

Володимир Омелян
За матеріалами інтернет-видань

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com