Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«Допомога» від Табачника

Віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань Дмитро Табачник вирішив зробити своєрідний подарунок молоді — скоротити термін молодіжних кредитів до п’яти років.

За його словами, зміни у порядку молодіжного житлового кредитування є «нормальною здоровою реакцією на результати перевірки Головного контрольно-ревізійного управління». За відомостями КРУ, нині заборгованість Державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву досягла 4,8 млрд гривень.

Нагадаємо, програму молодіжного житлового кредитування було розпочато 1998 року. Були в програмі певні вади, попри те, що колишній міністр з питань сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко та голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Валерій Омельчук звітували про доступність та вигідність кредиту. За словами Юрія Павленка, до кінця 2007 року заплановано погасити не менше 90% заборгованості держави за компенсаціями відсоткових ставок на молодіжні кредити, видані комерційними банками. Але позаяк Юрій Павленко вже не міністр, то пан Табачник вирішив: немає міністра — немає й обіцянок. І взагалі — що таке обіцянка? І навіщо ця програма, якщо:

укладання нових угод призупинено; цього року не було видано жодного кредиту з частковою компенсацією відсоткової ставки, пільгових кредитів було видано всього 150, тоді як за той же період 2005 року таких кредитів надано 15 тис. 800;

відповідно до бюджету — 2007-го молодіжні житлові програми будуть профінансовані тільки на 133 млн грн, з них — 33 млн на надання пільгових кредитів, 103 млн грн — на часткову компенсацію процентів. За такого фі-нансування квартири отримають лише 300 — 400 сімей по всій Україні.

Крім того, всі гроші, передбачені для реалізації часткової компенсації відсоткових ставок, Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву вичерпав ще в жовтні 2005 року.

Напевно, саме з цих фактів виходив пан Табачник, приймаючи рішення про скорочення терміну погашення кредиту. Але до чого тут порушення комерційними банками Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву до скорочення термінів? Так, молодіжний кредит був доступний далеко не кожному пересічному громадянину України, в програмі було багато вад та «дірок», через які молодіжний кредит отримували частіше ті, хто в ньому не мав потреби, — але чи вирішить питання створення при Міністерстві будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Молодіжної ради. За словами пана Табачника, спеціалісти відомства намагаються розробити нову програму створення доступного житла. Зокрема вона передбачає надання державою первинного внеску та погашення відсоткових ставок за банківським кредитом на придбання житла. За словами чиновників, це підвищить ефективність роботи Державного фонду (цікаво, яким чином?).

Постає кілька питань. Перше, що дасть скорочення строку погашення кредиту? Друге, скільки коштуватиме українцям утримання працівників Молодіжної ради? Третє, чи не спричинить створення Молодіжної ради зростання корупції у сфері молодіжних кредитів? 

Вероніка Собко
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com