Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЦИГАНИ - НАРОД, А МИ...

Іду електричкою. У вагоні цигани спілкуються циганською мовою, і дуже голосно, не звертаючи уваги на людей. Один з пасажирів російською зробив циганам зауваження — мовляв, ви так некультурно, голосно розмовляєте, ще й циганською, що не розбереш, про що говорите! Чим страшенно розізлив цигана років 50.

Він закричав тому пасажирові: «Ось ви, українці, не розмовляєте своєю красивою мовою, бо ліньки її вивчати, бо не патріоти. Ви говорите російською мовою, а тому вас усі розуміють, знають ваші потаємні думки. Тому на вас усі «катаються» — євреї, вірмени, росіяни... і ми — цигани. Ми ж знаємо українську, російську та й інші мови, але передусім свою рідну — циганську. Хоча її ніде в школах не викладають, але ми патріоти, вивчаємо своє: і мову, і пісні, і танці, і звичаї, і традиції. Ми зберігаємо їх для своїх дітей, онуків і передаємо їм з покоління в покоління в спадщину. Ось тому ми, цигани, непереможні. Ви ж, українці, змирилися з тим, що в документах про народження і паспортах відсутня графа «національність». Вам, яку фашистських таборах, присвоїли код-номери». Цигани й циганки, що сиділи в купе, голосно, одностайно підтримували  свого  побратима. Українцям же нічого було сказати. Вони невміло захищалися: «Нас теж ніхто не питав, це зробив Кравчук без нашого дозволу!» Мені ж подумалося: як так — без своєї держави, розпорошені світом, цигани зберегли свою національну мову, культуру, пісні, танці, традиції, високу народжуваність (не менше 3—4 дітей на жінку).

Ми ж, українці, велика прадавня нація, яка першою дала світу хліб, колесо, яка першою приручила коня, нація з неперевершеними культурними традиціями, зі своєю Державою, так і не спромоглася відродити у всій своїй повноті мову, культуру, науку, виробництво. Ми маємо найнижчу народжуваність дітей і найвищу смертність українців... і нічого не можемо зробити, щоб поліпшити свою долю. Хто і що нам заважає? Аналізуючи ситуацію, я дізнався, що у циган надзвичайно сильне самоврядування. Вони мають свої циганські громади, які діють у кожному населеному пункті в країнах їхнього проживання. Цигани мають свій єдиний світовий центр, рішення якого обов’язкові для  всіх громад світу. Усе це солідаризує націю, загострює інстинкт самозбереження.

Надзвичайно сильна самоорганізація і у євреїв. В кожному населеному пункті, де вони мешкають, створено єврейські громади, де вирішуються доленосні питання євреїв — соціальні,  культурні, просвітницькі, релігійні, організаційні та ін. Там навіть вирішуються питання виборів до законодавчих, виконавчих структур. Там турбуються за високу народжуваність свого етносу. Діють ці громади за єдиними правилами, що їх розробляє єдиний єврейський світовий політичний і релігійний центр. А ще євреї забезпечені єдиним повчанням на кшталт катехізису, талмуду, які регламентують життя єврея з дитинства і до старості. Ось звідкіля береться єврейська солідарність, яка передує всьому нашому українському, хаотично роз’єднаному життю. Одне слово, єврейська еліта і пересічні євреї щодня напружено працюють на своє об’єднання, на свою користь.

Одні тільки ми, українці, численна титульна нація (поки що), нехтуємо своєю мовою, піснею, звичаями, культурою, духовністю. Ми неорганізовані й несолідаризовані, що є причиною всіх наших негараздів. Ми тільки плачемо, когось критикуємо, а нічого не робимо для солідаризації! Ось чому з погляду на результати виборів 2006 р. до Верховної Ради українці зазнали поразки. Ми знову проголосували не за українців і українські інтереси. Дуже сумно це усвідомлювати. Здавалося б, яких ще українцям необхідно національних потрясінь, яких голодоморів, яких життєвих негараздів, якого ще горя, коли наші діти ватагами бродять бездомними. Якими ще словами переконувати — так, як це робить Українська Консервативна партія в часописах «За Українську Україну», «Персонал Плюс», «Українській газеті плюс», — щоб українці нарешті усвідомили потребу об’єднання в націю.

 

Микола ОЛЕКСІЄНКО
Запоріжжя

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com