Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Огляд ринку торговельної нерухомості Києва

На тлі низької конкурентоспроможності, високої енергозалежності та долі імпорту в країні зберігаються високі непрогнозовані ризики для розвитку бізнесу. Експерти відзначають істотне зниження ділової активності в сегменті торговельної нерухомості: "заморожування" проектів, скорочення планів розвитку мереж, падіння товарообігу, зниження орендних ставок і зростання вакантності.

Багато торгово-розважальних центрів, які були заявлені на відкриття в 2014 році, відклали цей процес на наступній рік. Експерти кажуть, що деякі зовсім заморозили будівництво. Пояснюють це тим, що зараз не рентабельно відкривати нові торговельні та розважальні площі. Існуючі ТРЦ в основному задовольняють потреби населення, і забудовники побоюються, що нові пропозиції лише ще більше дестабілізують ринок.

Що відбувається з ринком в Києві?

У Києві, наприклад, в кінці 1 півріччя 2014 функціонують 4 регіональних, 24 окружних, 9 районних, 12 спеціалізованих торгових центрів, також існує 21 окремий гіпермаркет. Відповідно до класифікації ICSC, сукупна площа торгових об'єктів становить 1023319 м2, що відповідає показнику 356,6 м2 на 1000 жителів за рівнем насиченості якісними торговими площами.

На ринку торговельної нерухомості Києва заявлено близько 30 проектів ТРЦ з можливим відкриттям в 2015-2017 роках. Заявлені великоформатні професійні ТРЦ є головними об'єктами перспективного розвитку для українських та зарубіжних торгових мереж. Їх введення в експлуатацію приведе до якісного росту ринку і (за умови поліпшення добробуту населення) сприятиме подальшій експансії міжнародних рітейлерів.

Відвідуваність

Середньоринкова відвідуваність київських торгових центрів за результатами 1 півріччя 2014 склала:

  • для регіональних ТЦ 697 чол. на 1000 м2 GLA,
  • для окружних ТЦ - 985 чол. на 1000 м2 GLA.

Щодо 1 півріччя 2013 середньоринкова відвідуваність в ТЦ регіонального формату збільшилася на 31,6%, в той час як в ТЦ окружного формату знизилася на 12,5%. Перерозподіл потоків лише підкреслює присутність кризових явищ на ринку - відвідуваність окружних ТЦ знижується, тоді як відвідуваність ТЦ регіонального та мікрорайонного формату залишається на колишньому рівні або навіть зростає.

Найбільш висока відвідуваність на рівні 30-40 тис. Чоловік в будні дні і до 60 тис. осіб у вихідні дні відзначається в ТРЦ "Ocean Plaza", ТРЦ "Sky mall", ТРЦ "Dream Town" (1 черга), ТРЦ "Караван".

Вакантність

В умовах збільшення ринкової пропозиції протягом 2012-2014 років, скорочення планів розвитку роздрібних операторів, в умовах складної економічної ситуації, середньоринковий рівень вакантності в діючих торговельних і торгово-розважальних центрах м.Києва на кінець 1 півріччя 2014 склав 3,3%. Для деяких великих торгових об'єктів, введених в експлуатацію в кінці 2013 - початку 2014 років, коефіцієнт вакантності перевищив 50%. З урахуванням їх впливу на ринок, розрахункова середньоринкова вакантність збільшиться до 7,5%.

Поява вільних площ характерна навіть для найбільш успішних торгових центрів - ТРЦ "Ocean Plaza", ТРЦ "Dream Town" (1 оч.), ТРЦ "Sky Mall", у яких традиційно була повна відсутність «гуляючих» приміщень.

Попит

Політична криза і економічний спад вносять свої корективи в розвиток торговельної нерухомості столиці: за результатами 1 кварталу 2014 оператори зіткнулися з відчутним зниженням обсягів товарообігу і слабкою активністю споживачів.

Починаючи з квітня ситуація дещо покращилася і найбільш успішні ТРЦ стали демонструвати позитивну динаміку: великі мережеві торгові оператори галереї моди в сегменті "середній" і "середній-" нарощують оберти, збільшують виручку кафе і ресторани. Триває експансія зарубіжних операторів на ринок України: в 1 півріччі 2014 року відкрилося 10 нових міжнародних брендів.

Тривають переговори з великими міжнародними операторами, які не представлені на українському ринку і вихід яких очікується в році 2015 разом з відкриттям масштабних проектів:"Respublika","Blockbuster Mall","Lavina Mall". Спостерігається ротація орендарів - рітейлери оптимізують свій бізнес шляхом переїзду магазинів із нерентабельних в більш успішних ТРЦ.

У зв'язку з напруженою військової обстановкою і бойовими діями на сході України, оператори згортають бізнес в Донецькій і Луганській областях і переміщаються в більш сприятливі регіони (Львів, Київ).

Перспективи ринку торгівельної нерухомості

Експерти запевняють, що не дивлячись на складну ситуацію в Україні, ринок дуже перспективний. Акцентують увагу на тому, що за обсягом роздрібного товарообігу підприємств торгівлі в 2013 році Україна посіла 10 місце в Європі. Загальний товарообіг порівняємо з Нідерландами і Швейцарією, перевищує РТО Швеції, Бельгії, Норвегії, Австрії, Португалії. В 2 рази більше, ніж в Угорщині і Чехії, майже в 5 разів - Болгарії, в 4 рази країн Прибалтики.

Також незважаючи на поступове зниження вартості оренди - дохідність торгових центрів в Україні залишається однією з найвищих у Європі.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com