Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«Газпром» завойовує Великобританію

Одинадцять років тому Великобританія була віце-лідером ринку видобутку газу — 105 млрд кубометрів, попереду йшла тільки Росія.

Газовим процвітанням британці зобов’язані родовищам в Північному морі. Вони, проте, виснажувалися, і в 2005 році об’єм видобутку впав до 88,2 млрд кубів.

При цьому країна продовжувала залишатися на другому місці в Європі і сподівалася на розробку нових запасів, яка дозволила б перемогти норвежців, що наступають на п’яти, з 83 млрд кубометрів. Тоді британці ще не припускали, що ситуація скоро зміниться.

«Газпром» теж стежив за даними щорічного звіту British Petroleum. У кінці 2005 року Лондон розбурхала новина, що росіяни мають намір купити компанію Centrica — одного з лідерів серед постачальників електроенергії, а також відомого дистриб’ютора газу для домашніх господарств у Великобританії.

Британці підключили до боротьби з російським бізнесом уряд, парламент і ЗМІ. У лютому 2006 року міністерство торгівлі і промисловості Британії заявило, що інтерес росіян до Centrica має бути «ретельно вивчений», оскільки «найважливіше — це безпека енергопостачань для британських споживачів».

Місяцем раніше «Газпром» припинив постачання палива в Україну. Оглядач The Independent Джереми Уорнер нагадав, що російська частка на британському газовому ринку складає усього 2%, але якщо вони куплять Centrica, то швидко переорієнтують компанію на купівлю виключно російської сировини.

«У короткостроковій перспективі це дасть позитивний ефект у вигляді зниження цін на газ. Ситуація з Україною, проте, демонструє, що хоча Британія і процвітає завдяки відкритим для інвесторів кордонам, в даному випадку варто замислитися про національну безпеку», — писав він.

Цією темою зайнявся парламент. Гендиректор Gazprom Marketing & Trading (GMT) Віталій Васильєв був запрошений в британську Палату громад на засідання торгово-промислової комісії.

«Сьогодні не йдеться про купівлю системоутворюючих газових і енергетичних британських підприємств. Нам потрібно заспокоїти сумніви британської громадськості, переконавши її в тому, що GMT працює за європейськими принципами і нічим не відрізняється від французьких або німецьких кампаній. Нам треба збудувати з парламентом і урядом Великобританії систему стосунків, як у інших європейських гравців на ринку», — роз’яснював Васильєв.

Нічого не вийшло. Парламент прийняв указ, що забороняє продаж компанії Centrica. «Кампанію нам все одно не дали», — резюмувала газета «Вісті» боротьбу «Газпрому» за британський ринок.

Зараз жодна російська газета вже не докоряє британців русофобією. Та і з «Газпромом» на Британських островах вже ніхто не бореться.

Навпаки, російський капітал, навіть той, що має пі­до­зрілі джерела, зустрічають там дедалі доброзичливіше. Британці охоче продали свої футбольні клуби російським олігархам: «Челсі» — Роману Абрамовичу, «Арсенал» — найбагатшому росіянинові Алішеру Усманову.

З іншого боку, вони надають притулок російським бізнес-емігрантам, хоча лише тим, у кого є пристойні капітали. Навіть таким, як Борис Березовський, за яким полює російське правосуддя.

Британській пресі вже не заважає те, що росіяни є власниками кращої лондонської нерухомості, що у них є британські паспорти, що вони очолили списки найбагатших британців.

Газета The Independent, що бачила в «Газпромі» загрозу національної безпеки, належить російському олігархові, колишньому співробітникові КДБ Олександру Лєбєдєву.

У обстановці, що міняється, «Газпром» крок за кроком наближається до своєї мети. Мета ця проста: Великобританія, що страждає від зростаючого газового дефіциту, — в 2011 році було видобуто усього 45,2 млрд кубометрів газу — отримає прямого великого постачальника, а той — як мінімум 15% британського ринку.

Таку цифру російський монополіст записав у своїй стратегії розвитку до 2015 року. Вона стосується, втім, також Голландії, Бельгії і Франції — країн, енергетичні системи яких ще мало залежать від російського палива.

Через усього чотири роки після скандалу з компанією Centrica Лондон підписав договір на постачання російського газу в об’ємі 4% річних потреб країни.

У 2011 році він купив у Росії стільки ж газу, скільки Польща. Зараз «Газпром» планує прокласти в Британію спеціальну гілку газопроводу «Північний потік», завдяки якій доля росіян на ринку країни може вирости до 20%.

Щоб відвернути британців від таких цифр, росіяни вирішили пограти у футбольних спонсорів. Договір «Газпрому» з клубом Абрамовича розрахований на три роки.

Безкоштовним газом і світлом для стадіонів і роздягалень «Газпром» заво­йовує собі імідж доброго дядька і друга усіх британців. А вони навіть і не помітять, як їх ринок потрапить в залежність від російської сировини, що сталося в Польщі. А оскільки цей ринок набагато більший, то і його залежність виявиться сильнішою.

Якщо і відкривати двері російському капіталу, то тільки для такого, який буде зацікавлений інвестувати в інфраструктуру, створить робочі місця і на рівних правах конкуруватиме на нашому ринку. 

Польська газета «Rzeczpospolita»

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com