Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Міскантус проти вуглеводнів

Науковці з восьми країн світу, зокрема й України, розпочали розробляти пальне майбутнього, яке має стати більш екологічним та дешевшим за нафтопродукти.

На заміну ріпаку, від якого жовтіють поля в Україні та й у багатьох інших країнах світу, скоро може прийти — міскантус, або ж «слоняча трава», як її називають в народі. Міскантус походить із субтропічних і тропічних районів Африки та Азії. В Європі, де кліматичні умови значно різняться, доки прижився тільки один сорт цієї трави. До цього часу його використовували лише для виробництва біогазу.

Науковці, однак, сподіваються, що палітру використання міскантуса можна значно розширити, якщо навчитися вирощувати в європейських широтах більшу кількість сортів цієї рослини. Перевага перед ріпаком полягає в тому, що міскантус росте на висушених або ж надто солоних ґрунтах. Таким чином, «слоняча трава» не займатиме площі, придатні для вирощування продуктів харчування.

«Ми проводитимемо тести з використання різних генотипів міскантуса як чистого пального, як субстрату біогазу, як сировину для виробництва біопального та як будматеріал», — розповідає професор Університету Гогенгайм Іріс Лівандовські. Разом з колегами з Великобританії, Нідерландів, Туреччини, Росії та України вона започаткувала проект, мета якого — отримання з міскантуса дешевої та різноманітної сировини.

За словами Лівандовські, міскантус має дуже великий потенціал. «Ця рослина приносить великі доходи й може рости на неродючих ґрунтах», — розповідає науковець. Єдиною проблемою доки було те, що в Європі поки що є лише один комерційно доступний сорт.

Долею міскантуса переймаються навіть у Брюсселі. Нещодавно Єврокомісія виділила три мільйони євро для реалізації проекту. Після такого фінансового вливання дослідникам більше ніщо не заважає розпочати експеримент і засіяти ділянки в європейських країнах новими сортами цієї рослини.

Однак стверджувати, що «слоняча трава» сприятиме прориву в сфері виробництва біопалива ще зарано. Слід дочекатися остаточних висновків експертів. За результатами тестування для кожного сорту планується скласти так званий, «екологічний баланс».

DW

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com