Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Унікальна карта

Державний кордон Української Народної Республіки в день Возз’єднання 22 січня 1919 був значно довше сучасного.

Межа тодішньої України відбита на карті «Соборна Україна», що вийшла у Львові за ініціативою добродійного фонду «Україна — Русь». Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які в 1919 році були у складі України. Кубань, Ставрополля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (зараз вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі). Холмщина, Подляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині у складі Румунії). А Придністров’я — окрема держава.

На карті, над якою працювала група істориків і учених, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців, так звані «клины», де формувалася українська армія. Малиновий клин — це Північний Кавказ, Сірий клин — Північний Казахстан і Південно-західний Сибір, Зелений клин — Південна частина Далекого Сходу (головне місто — Владивосток), Жовтий клин — Нижнє і Середнє Поволжя.

До речі, площа Зеленого клину була удвічі більше території України, тут українці проводили процеси державної побудови: в 1918 році вони вимагали від російського уряду визнати далекосхідний Зелений Клин частиною України і оголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу і Самостійну Українську Далекосхідну Республіку. Голова добродійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець відмічає, що карти в атласах суперечливі і неповні, не подають загальної картини про державне будівництво того періоду. Тому і видали карту «Соборної України», щоб показати, якими були українські кордони в день Возз’єднання, якому передувало проголошення самостійності України 22 січня 1918 року, а 1 листопада 1918 року була проголошена ЗУНР.

«Українці повинні знати свою історію, історію правдиву. Українці цієї історії не знають. Одні вважають, що соборність — це поширення християнства по Україні, інші, що це єдність між Сходом і Заходом, але хто скаже, що це об’єднання усіх етнічних українських земель? Головне завдання цієї карти — дати пізнання сучасним українцям про славні сторінки нашої історії 90 років тому. Карта допоможе оцінити сучасникам, молодому поколінню Акт об’єднання», — відмічає Ростислав Новоженець.

Автори проекту відмічають, що найбільше дискусії виникнуть навколо Криму, який на карті позначений як територія України на День Возз’єднання 22 січня 1919 року. Новоженець зазначив: «В одних документах подається, що Крим не належав Україні. Дійсно, коли була проголошена УНР 22 січня 1918 року, а межі держави Україна були меншими, тоді Крим не був включений до складу УНР і 9 лютого 1918 року, коли відбувся Брестський мир, межі були визначені міжнародним співтовариством для України. Коли німецька делегація запитала у української сторони, чому не включили Крим до складу України, то представники Української Центральної Ради сказали, що ми хочемо залишити можливість Криму самому визначати свою долю. Проте Скоропадский цю ситуацію поправив і в квітні 1918 року за його вказівкою була встановлена українська влада в Криму. 29 квітня на усіх кораблях Чорноморського флоту були підняті синьо-жовті прапори. А їх було тоді 400. Є архівні матеріали».

Карту поширюватимуть по усій Україні.

«Радіо Свобода».

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com