Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Відмінять конституційне право на мирні збори?

20 вересня 2011 року на сайті веб-порталу Київської міської влади був оприлюднений текст неконституційного документу, а саме — проект «Положення про порядок організації і проведення недержавних масових громадських заходів політичного, культурно-просвітницького, спортивного, видовища і іншого характеру, кино-и телезйомок в Києві», повідомляє «Спротив».

Цей указ від фактичного очільника Києва О.Попова обурив громадськість. Багато його норм вражають і зовсім вже не підходять країні, яка все ще хоче себе називати демократичною. Ось, наприклад, найбільш одіозні з них:

«Масові заходи поблизу будівель, в яких розміщені державні органи і органи місцевого самоврядування, можуть проводитися на відстані від них не менше 100 метрів, якщо інше не передбачено відповідними рішеннями цих органів або в спеціально відведених для цього місцях» або ж заборона на:

«Масовий захід, який запланований провести в місці і в час, який визначений для проведення масового заходу загальнодержавного і міського значення, у святкові дні, державні і релігійні свята, або інших заходів за участю державних органів або органів місцевого самоврядування».

Також згідно з проектом положення, від організаторів зборів вимагається повідомляти про свій захід місцеву владу за 10, а в окремих випадках — за 30 днів, документ зобов’язав, окрім повідомлення надавати «регламент проведення масового заходу» і «документ, що підтверджує  опитування відношення жителів міста відносно проведення масового заходу».

До речі, правозахисник Володимир Чемерис вказує на можливість застосування корупційних схем при проведенні опитування жителів. Про це він заявив в час обговорення проекту положення. У цьому документі представники громадських організацій бачать інструкцію для звуження змісту і об’єму існуючих прав і свобод громадян України.

Цікаво, що вже наступного дня після обнародування  «Положення про порядок організації і проведення масових  заходів» прес-служба КМДА  поспішила набрехати, що обмежень на проведення мітингів в столиці не буде. Зокрема, начальник Головного управління внутрішньої політики і зв’язків з громадськістю Марина Хонда відмітила: «В пункті 1.3 проекту Положення чітко вказано, що його дія не поширюється на проведення масових акцій, мітингів і демонстрацій в порядку статті 39 Конституцій України, що гарантує право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити мітинги, ходи, демонстрації».

Але чомусь же обговорюваний документ носить саме таку назву —  «Положення про порядок організації і проведення недержавних масових громадських заходів політичного, культурно-просвітницького, спортивного, видовища і іншого характеру, кино-и телезйомок в Києві».

Також в захист проекту неконституційного положення КМДА про заборону підходити мітингуючим до будівель держустанов на відстані не менше ніж 100 метрів виступили депутати-регіонали. Вони вважають, що «ці жорсткі заходи потрібно приймати. Без цього неможливо».

Але в чому ж все-таки неконституційність, яку так часто згадують  обговорюючи проект положення?

Перше, на що слід звернути увагу — стаття 92 Конституції свідчить, що виключно законами визначаються права і свободи людини і громадянина.

І тільки судом може встановлюватися обмеження відносно реалізації права громадян на проведення масових зборів.

Також важливо відмітити, що Конституція регламентує виключно «повідомний» порядок проведення мирних зборів, а не «дозвільний» («погоджувальний»).

Але мабуть, що в КМДА про це усе забули.

Ще 19 квітня 2001 року Конституційний суд розтлумачив 39 статтю Основного Закону. У його рішенні, наприклад, відзначається наступне: «Тривалість термінів завчасного сповіщення має бути в розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституцій права громадян на проведення зборів, мітингів, ходів і демонстрацій».

В той же час в проект положення передбачає:

«Письмове звернення подається організатором масового заходу в уповноважений орган не пізніше чим за 10 днів до дати проведення запланованого масового заходу або 30 днів, якщо проведення масового заходу вимагає видання розпорядження Київської міської державної адміністрації (узгодження з іншими установами і організаціями)».

Але випадки, в яких потрібне розпорядження КМДА не вказані, а значить це відкриває широке поле для дії влади — для кожного другого запланованого заходу термін може бути саме 30 днів. Це чималий термін, за який може зміниться багато чого і настільки, що ймовірно зникне необхідність протестувати або проводити які-небудь інші заходи.

Також у вже вищезгаданому рішенні КСУ вказано, що  визначення термінів завчасного сповіщення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування є предметом законодавчого регулювання.

Але як відомо, відповідного закону у нас досі немає. Були, звичайно, спроби ухвалити закон, якій би регулював порядок реалізації права на мирні збори. Також про необхідність прийняти такий документ майже рік тому нам нагадували в Європі.

Наприклад, в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЕ) № 1755 від 4 жовтня 2010 року сказано, що Асамблея «просить Верховну Раду ухвалити закон про мирні масові заходи на основі коментарів і рекомендацій Венеціанської Комісії».

А зауваження Комісії були до  законопроекту «Про свободу мирних зборів» (реєстраційний No. 2450). Наприклад, недосконалою була названа ст. 9 законопроекту, що надає занадто широкі підстави для заборони зборів. Зокрема, вона передбачає заборону на використання звукопідсилювачої апаратури в певний час і заборону на проведення акції, якщо раніше заявку на збори в цьому ж місці подала інша організації (до речі, така ж норма прописана зараз в проекті положення Попова).

У січні цього року Віктор Янукович доручив Міністерству юстиції переробити законопроект «Про свободу мирних зборів» (реєстраційний № 2450) на основі коментарів і рекомендацій Венеціанської Комісії, які вона оприлюднила ще 26 жовтня 2010 року.

Але враховуючи останні події, а саме «штурм» афганцями Верховної Ради і переляк депутатів-регіоналів, такий закон нам, пробачте, не світить. Мається на увазі такий закон, до якого не було б докорів з боку Венеціанської Комісії, — нормальний закон нормальної демократичної країни.

Тому варто захистити хоч би те, що ми маємо зараз. Або після 12 жовтня 2011 року доведеться бігати стометрівки, якщо дадуть, звичайно, це зробити.

«Спротив»

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com