Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Досягли домовленості в умовах суворої реальності

«Нарешті досягнута домовленість з Російською Федерацією про перегляд газових контрактів. У рамках перегляду контрактів відбудеться реструктуризація НАК Нафтогаз України», — заявив М.Азаров під час зустрічі з депутатами ПАРЕ від Іспанії, повідомляє прес-служба Кабінету міністрів.

За словами Азарова, Росія також погодилася створити трибічний газотранспортний консорціум з Україною і ЄС. 

«Росія погодилася з нами стосовно створення трибічного консорціуму за участю ЄС. Це, безумовно, підвищить надійність нашої газотранспортної системи і створить можливість для Європи безперебійно отримувати газ», — сказав Азаров. 

Раніше Азаров розповів, що в листопаді Росія і Україна змінять умови співпраці в газовій сфері. Прем’єр-міністр розповів лише про два пункти майбутніх змін. 

Так, за його словами, на зустрічі президентів України і Росії Віктора Януковича і Дмитра Медведєва була досягнута домовленість про зниження тарифу на транспортування газу по території України до рівня собівартості. У свою чергу Росія понизить ціну на газ для потреб України в двох сферах: бюджетній і соціальній. 

За словами Азарова, в жовтні фахівці обох країн підготують необхідні документи, і в листопаді домовленості президентів будуть юридично зафіксовані. 

Якою на даний момент є собівартість прокачування російського газу і яка може бути знижка, повідомлено не було. Також прем’єр не уточнив, як будуть імплементовані домовленості президентів: за допомогою підписання нового основного договору або ж через додаткову угоду. 

Також не було повідомлено, чи торкатимуться майбутні зміни формули розрахунку вартості газу, принципу «бери або плати», гарантій Росії по обсягах прокачування газу через українську ГТС. 

Нагадаємо, що бюджетна і соціальна сфери України споживають близько 30,5 млрд кубометрів (у тому числі теплокомуненерго — 9,4). В той же час, в Україні добувається близько 21 млрд кубометрів, які також повинні забезпечувати потреби населення і комунальної сфери. 

Янукович знаходився з робочим візитом в Москві 24 вересня. Після візиту ні про які конкретні результати переговорів не повідомлялося.

***

Росія змінить тон у переговорах з Україною про входження до Митного союзу і замість ультиматумів спробує демонструвати Україні реальні вигоди від участі в МС.

Про це УНІАН стало відомо від джерел з російської сторони, інформованих про плани Росії щодо розвитку співпраці з Україною в рамках Митного союзу.

“Росія поки що не буде так жорстко як раніше виставляти вимоги Україні щодо входження в Митний союз», — повідомило джерело.

Співрозмовник агентства підкреслив, що Росія спробує знайти «цікаві способи» заохотити Україну до вступу в Митний союз.

Зокрема, з боку МС можуть бути прийняті рішення на користь українських експортерів. Так за інформацією джерела, днями вже прийняте рішення про спрощення процедури ввезення українських труб великого діаметру на територію Митного союзу.

***

Напруженість у відносинах України й Росії після зустрічі президентів у Москві пішла на спад, говорять дипломати.

«Зустріч була знаковою для Януковича, особливо з урахуванням останніх подій у Росії», — сказав «Комерсанту» один із російських переговірників, маючи на увазі з’їзд партії «Єдина Росія», на якому визначилися кандидати на посаду президента і прем’єра РФ.

«Обидва керівники — і Медведєв, і Путін — знайшли час із ним зустрітися, це важливо для українського президента», — зазначив співрозмовник.

За словами співрозмовника видання, Москва схильна відмовитися від максималістської позиції щодо залучення України до Митного союзу. Далеко не факт, що така установка нині актуальна. Набагато важливіше питання участі Росії в управлінні українською ГТС», — зазначив чиновник.

У Києві також вважають, що після суботньої зустрічі питання членства України в МС можна вважати закритим. «Київ не збирається інтегруватися в Митний союз. Ви подивіться на нашого президента — хіба він може прогнутися?», — заявив високопоставлений україн­ський дипломат.

Опитані українські й російські чиновники, у тому числі ті, які були на суботніх переговорах у Завідово, запевнили, що в підсумку сторони зосередилися на енергетичних питаннях. Зокрема, обговорювали долю ГТС України.

Нагадаємо, раніше Київ запропонував Москві створити тристоронній газовий консорціум за участю Європейського союзу, а Росія нібито наполягала на двосторонньому форматі.

Тепер, каже український дипломат, позиція Росії не настільки категорична: «Просування щодо питання ГТС буде, але на це потрібен час. Думаю, знайдемо компроміс, в основі якого буде тристоронній консорціум».

За його словами, у суботу було вирішено, що в середині жовтня керівники «Газпрому», «Нафтогазу», а також профільних мініс­терств РФ і України зустрінуться, щоб обговорити можливий формат газового консорціуму.

Також на жовтень заплановані переговори президентів України та Росії. Спочатку в Києві відбудеться засідання двосторонньої міждержавної комісії на найвищому рівні, а потім 18 жовтня в Донецьку пройде регіональний економічний форум. Для підписання в ході майбутніх зустрічей готується значний пакет документів.

Експрес online

 

***

Об’єднання «Нафтогазу» і «Газпрому» отримало «друге дихання». Таку думку висловив експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

За його словами, прем’єр-міністр РФ Володимир Путін є ідейним натхненником і лобістом злиття російської і української нафтогазових компаній. «Невигідність для України такого об’єднання лежить в площині незрівнянності матеріальних активів української і російської компанії.. В новій фазі газових переговорів актуальнішим стане питання спільного управління газотранспортною системою у форматі «ЄС-Україна — Росія», — відмітив він.

При цьому, на його думку, вже практично не залишиться місця для озвученого раніше Дмитром Медведєвим однозначного повторення «білоруського» сценарію, коли 50% газотранспортної системи України буде продане «Газпрому».

***

У інтерв’ю однієї з газет Віктор Янукович прямо сказав: «Якщо подивитися на реальні ціни, наприклад в Німеччині, то ми платимо приблизно на 200 долл більше». Емоційно такі цифри справляють, звичайно, сильне враження. Інша справа, що ніякого відношення до дійсності ці міркування не мають. Дивно, що, відвідуючи 1 вересня одну з шкіл, президент України згадав, що його улюбленим предметом була математика. Дивно тому, що логіка підрахунку цін з боку Януковича залишається загадковою. У третьому кварталі російський газ коштує 405 долл в Німеччині, а в Україні — 355. Де тут 200 доларів переплати? Не можу зрозуміти, як діють українські калькулятори», — відмітив генеральний директор Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов (Росія).

Суть другого міфу, на його думку, в тому, що Україна знайде в Азербайджані альтернативу російському газу і зможе найближчими роками істотно скоротити імпорт російського газу. «На що можна розраховувати в Азербайджані?. Ніякого вільного газу для України просто фізично не існує», — відмітив російський експерт, при цьому додавши, що у України сьогодні немає фізичної можливості поставляти азербайджанський газ.

Що ж до суду Тимошенко і «Нафтогазу» з метою визнання газових контрактів недійсними, К. Симонов упевнений, що це не більше ніж шантаж. За його переконанням, шантажуючи Росію, в Києві придумали ліквідовувати «Нафтогаз», суд над екс-прем’єром Ю. Тимошенко, що підписала газові угоди з РФ.

Більше того, він нагадав, що з Брюсселю до Києва прийшов сигнал про те, що вихід з договору буде розцінений як абсолютне ігнорування Україною норм міжнародного права.

Реальність же, з точки зору російських експертів, в тому, що «усі ці київські страшилки — пусті розмови».

«А ось зниження транзиту через Україну — це вже сувора реальність. Але — перша нитка «Північного потоку» готова. Більше того, побудований і газопровід OPAL, який з’єднає першу нитку «Північного потоку» з кінцевими споживачами в Європі. Це якраз і дозволить перенаправити частину українського транзиту. Прямі втрати України при нинішніх ставках транзиту складуть не менше 700 млн долл», — відмітив К. Симонов.

За його переконанням, влада України, передусім, повинна публічно визнати, що Росію доведеться допустити до контролю за українською газопровідною системою. «І в цьому, до речі, немає нічого страшного. Навпаки, це єдиний шанс України зберегти себе як транзитну країну», — відмітив російський експерт, додавши, що Київ фактично оголосив про готовність хоч завтра почати газову війну, але так її і не почав.

Цікаво те, що російські експерти всіляко намагаються довести, що Україна хоче залякати Росію. Але питання: хто ще кого лякає Південним і Північним газогонами? У цій ситуації можна згадати два прислів’я: за собою не помічають або ж по собі людей не судять.

Проте, як заявив Симонов, приємніше говорити, що точка неповернення ще не пройдена. «План тиску на РФ і ЄС не вдався. Саме тому напередодні візиту президента України Віктора Януковича прем’єр Микола Азаров виступив з цілою серією примирливих заяв. І це насправді тішить». Значить, Київ зберіг здатність домовлятися».

Радикально налаштований по відношенню до України Костянтин Симонов переконаний, що скоро буде створено газовий консорціум, 50% якого буде у власності Росії, 25% — України, ще 25% володітиме яка-небудь європейська країна, можливо, Німеччина.

За матеріалами UBR

 

Як для країни, відомої на весь світ своїми шаховими чемпіонами, Росія обрала надто недалекоглядну стратегію гри. Китай купує російський газ по 200 дол. США за тис. куб. м, країни Європи — у середньому по 299 дол., а «братній» Україні Росія пропонує газ по 380 доларів, за найвищою у світі ціною!

Звичайно, Росія не у тому становищі, щоб тримати Китай у їжакових рукавицях, а на торгівлі з Європою взагалі тримається майже уся її економіка. Але чому Україна?  Одна з причин може критися у втомі Росії від газових ігор, що точаться в Україні. Що б там не було, але у 2001 році Росія підписала з Україною 10-річний контракт про постачання російського газу за ціною 50 дол. за тис. куб. м без додаткових умов та жодних вимог на зразок вступу до Митного союзу чи передачі української ГТС. І це була нормальна угода з колишнім близьким союзником.

Тодішній прем’єр-міністр України Віктор Ющенко вирішив скасувати цю угоду, замінивши її складним контрактом, який передбачав залучення посередників у процес постачання енергоносіїв. Наслідком стали дві газові війни з Росією з припиненням постачання газу до Європи у розпал зими та загострення внутрішньої ворожнечі, коли кожний новий президент та прем’єр-міністр намагались укласти якомога вигіднішу угоду, незрозуміло у чиїх інтересах, але незмінно за рахунок українського народу, який заплатив за це додаткові 38,6 млрд. дол. через зростання цін на газ.

Може, вся ця історія і веселить «Газпром», однак постійні перегляди угод виснажують обидві сторони, вимагають багато часу і, безумовно, свідчать про цілковиту непрофесійність сторін.  Чому Україна не може укласти довгострокову угоду про постачання газу, адже іншим країнам це вдається?  Очевидно, що причина — у спекуляціях і махінаціях, здійснюваних обома сторонами. Очевидно, що можновладцям по обидві сторони барикад важко поступитись своїми інтересами або часткою довгострокового контракту.

Фонд «Спочатку Люди»

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com