Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Апокаліпсис наших днів?

Землетрус магнітудою 8,9 в Японії 11 березня 2011 року стало сьомим по силі землетрусом у світі. Епіцентр землетрусу, що потряс Японію, знаходилося на глибині 23 км під дном Тихого океану у префектурі Міягі на північному сході головного японського острова Хонсю.

Удар стихії відчули в столиці країни, розташованої в 400 км від епіцентра землетрусу. У місті розгойдувалися дома, в квартирах обсипалася штукатурка. У центрі японської столиці, зокрема, рухнув відомий в країні будинок прийомів «Кудан кайкан» — місце проведення багатьох офіційних заходів.

Дані про руйнування надійшли з багатьох районів, включаючи Токіо і прилегле портове місто Йокогама, над яким нависнули чорні клуби диму від пожеж. За даними агентств, в префектурі Тиба загорівся сталеливарний комбінат. Відразу ж після землетрусу в Токіо тимчасово відключився мобільний зв’язок.  Повітряне і залізничне сполучення перерване на значній частині території Японії. Морські судна, побоюючись цунамі в тихоокеанській зоні, спішно зайшли в безпечну зону за хвилерізи. Робота токійського міжнародного аеропорту Нарита тимчасово припинена. Усі пасажири найбільшої в Японії повітряної гавані терміново евакуювалися за межі терміналів.  Викликане потужним землетрусом цунамі накрило аеропорт Сендай в японській префектурі Міягі. Злітна смуга аеропорту залита водою. 

Прем’єр-міністр Японії у зв’язку з потужними підземними поштовхами, що потрясли країну і все ще тривають, оголосив найвищу ступінь готовності для сил самооборони. В усіх міністерствах створені штаби з моніторингу ситуації і наданню екстреної допомоги. Помітні коливання грунту продовжують відчуватися в Токіо і нині.

Вчені вважають, що вони триватимуть щонайменше мі­сяць і також нестимуть загрозу, особливо для будівель, що вже зазнали ушкоджень.

Міністерство оборони Японії направило військові вертольоти і кораблі морських сил самооборони в район узбережжя префектури Міягі, яка найбільше постраждала від землетрусу і цунамі заввишки до десяти метрів.

Землетруси в Японії стали причиною великих руйнувань. Так, швидкісна магістраль в японській префектурі Івате частково обрушилася в море через землетрус — десятки машин з людьми впали у воду. Без сліду зник цілий потяг з пасажирами.

Десятки учнів постраждали в Токіо в результаті викликаного землетрусом обвалу даху учбового закладу. Це сталося під час урочистої церемонії вручення дипломів. Дані про число потерпілих уточнюються.

Дах спортзалу обрушився в японській префектурі Тотиги, під завалами знаходяться люди.

У районі великого міста Сендай зафіксований витік газу. Крім того, сховище нафтопродуктів спалахнуло в околицях Токіо. Йдеться про підприємство сягає 30 метрів.

Десятиметрове цунамі досягло префектури Міягі, неподалік якого був епіцентр землетрусу. У місті є численні руйнування, десятки автомобілів змиті хвилею.

Шестиметрове цунамі впало на східну частину острова Хоккайдо.

Після землетрусу і цунамі Японії загрожують нові катастрофи. Нині вся увага прикуда до японських Атомних електростанцій. Енергетики побоюються витоку радіації на пошкодженій АЕС «Фукусіма-1». Вода прориває греблі, затоплюючи нові території, а пожежники борються з вогнем, що охопив великі площі. Число загиблих може перевищити десятки тисяч чоловік. Понад 10 тисяч загиблих внаслідок землетрусів і руйнівних цунамі буде лише в одній японській префектурі Міягі, яка найбільше постраждала від стихійного лиха. Рятувальники і поліцейські стверджують, що кількість жертв ростиме з кожним днем. Щодо попередньої оцінки у 10 тисяч загиблих осіб, то вона, ймовірно, буде переглянута у бік збільшення, оскільки рятувальники ще не дісталися до деяких потерпілих районів. Портове місто в префектурі Міягі Мінамісанріку, яке налічувало 17 500 жителів, було практично зруйноване, і про половину населення немає жодної інформації.

В префектурі Фукусіма прорвало греблю і потоки води хлинули на будинки, змиваючи їх. Частина населення з цього району була евакуйована, у тому числі у зв’язку з надзвичайною ситуацією на АЕС, де була зупинена подача електроенергії на систему охолодження.

Виявилось, що система охолодження АЕС повністю виведена з ладу. «Це нічний кошмар атомника», — пояснив фізик-ядерник доктор Уолт Патерсон. Президент США Барак Обама вже заявив, що Сполучені Штати виділили фахівців, які допоможуть стабілізувати ядерний реактор. Але все поки що марно — згодом на третьому реакторі АЕС «Фукусіма», після сильного підземного поштовху, стався потужний вибух. Як вважають фахівці комітету забезпечення безпеки Міністерства економіки Японії, це вибухнув водень, що скупчився під дахом реактора. Сам реактор і його захисна оболонка не ушкоджені, повідомив генеральний секретар уряду Японії Юкіо Едано на екстреній прес-конференції.

Аналогічний вибух стався на першому реакторі АЕС у суботу. Реактор і захисна оболонка не постраждали, проте в районі реактора було зафіксоване підвищення радіації до 1015 мікрозівертів на годину (дозою опромінювання, що викликає такі симптоми як блювота, вважається доза в одну тисячу мілізівертів, тобто в тисячу разів більше, ніж була зафіксована на станції).

На АЕС загорівся склад відпрацьованого ядерного палива. За інформацією МАГАТЕ, радіоактивний матеріал викидається напряму в атмосферу. Радіаційний фон в районі складів досягає 400 мілізівертів на годину, що майже в 1000 разів перевищує гранично допустиме значення за версією МАГАТЕ.

Роботи на АЕС «Фукусіма-1», де наявні 6 робочих реакторів (5 і 6 були відключені на профілактику) нагадували військову рятувальну операцію, завдання якої полягає в тому, щоб відновити усі системи і не допустити перегрівання і руйнування реакторів. Хоч шансів на це було замало...

Радіаційний фон на  зруйнованій АЕС невпинно підвищується. Проте генсек уряду Японії Юкио Эдано заявив, що вибухи на електростанції поки що не зруйнували корпуси ядерних реакторів.

Наразі все ж уточнюється стан реактора і його оболонки.

Вітер в районі лиха від землетрусу і цунамі на північному сході Японії дме у бік океану і виносить з території Японії  всі радіоактивні викиди АЕС у відкритий та безлюдний водний простір. Згідно з прогнозами, цієї ночі вітер дме в західному напрямі, де немає міст.

Раніше напрям вітру був південним, що викликало занепокоєння з огляду на повідомлення про викид радіоактивних речовин з аварійної АЕС «Фукусіма-1».

 Як і після вибуху в суботу, в першому енергоблоці, над АЕС піднявся високий стовп диму. Новий вибух на станції стався знову через те, що в реакторі сильно впав рівень води, тому паливні стержні перестали охолоджуватися. Через цю реакцію виділилося надто багато водню, який і вибухнув.

Про руйнування усередині АЕС не повідомляється, але відомо, що при другому вибуху постраждало 11 чоловік. Понад 100 осіб було опромінено.

Про загрозу вибуху в третьому енергоблоці ще в неділю заявляв генеральний секретар кабінету міністрів Японії Юкио Едано. І це дійсно трапилося. Після вибуху він завірив журналістів, що стінки реактора залишилися неушкодженими. Що викликало у скептиків і зарубіжних спеціалістів серйозні сумніви.

В результаті вибуху водню загорівся і четвертий реактор. Вже відомо, що ушкодження зазнав захисний корпус реактора. Відбувся значний виток радіації, що може серйозно загрожувати середовищу і населенню.

В стіні 4-го енергоблока утворилися дірки, через які і випромінює радіація.

В небезпеці все ще знаходиться другий енергоблок станції, де зупинилася система охолодження. У ньому також стрім­ко почав падати рівень води. Але туди намагаються закачати морську воду для охолодження.

Персоналу АЕС скоро доведеться залишити вмираючу станцію. Зростання рівня радіації зафіксовано  в Токио. В префектурі Сайтама він перевищив звичайний фон майже в 40 разів. Рівень радіації поблизу 3-го реактора в 400 раз перевищує річну допустиму норму!

Населення дедалі менше довіряє заспокійливим заявам уряду. Хоча паніки і немає, але тривожність серед населення стрімко наростає. Ще після першого вибуху на АЕС в радіусі 20 км від станції почалася евакуація населення, рятувальні служби вивезли 210 тисяч чоловік. В районі евакуації залишаються 600 чоловік — це або жителі, що відмовилися залишати свої будинки, або важкі пацієнти розташованих рядом лікарні і постояльці будинку престарілих. Людям, що залишилися в районі, настійно рекомендується не покидати житлові приміщення. Літакам заборонено пролітати над АЕС.

Потужність дози опромінення на майданчику АЕС Фукусіма-1 поступово зростає та складає від 4000 до 10000 мкР/год (фонові значення — близько 15-25 мкР/год). У місцях радіоактивного забруднення на майданчику АЕС біля енергоблоку №1 знайдені ізотопи радіоактивного йоду та цезію, що підтверджує попередні припущення про часткову разгерметизацію паливних елементів в активній зоні блоку №1 АЕС.

Експерти не виключають, що принаймні в одному з реакторів, побудованих 40 років тому, почалося плавлення паливних елементів, і існує відмінна від нуля ймовірність розвитку аварії у катастрофу.

Вибух на 4-му енергоблоці схоже був найруйнівнішим з усіх. Пожежу вдалося загасити, але стався великий викид радіації. Про це в екстреному телезверненні до народу повідомив прем’єр-міністр Японії Наото Кан. Він закликав населення, яке проживає в радіусі від 20 до 30 кілометрів від станції, не залишати свої будинки і закрити вікна і двері. Інша проблема — у ніч з неділі на понеділок на станції в префектурі Ібаракі, всього за 120 км на північ від Токіо, перестав працювати насос системи охолоджування другого реактора. Ця АЕС «Токай» вже була відома через ядерну аварію 1999 року.

Атомні електростанції Японії дають третину енергії. В результаті у Токіо, багато потягів не ходили або були серйозно затримані через перебої в подачі електроенергії. Tokyo Electric Power повідомив, що очікує дефіцит близько 25 відсотків потужностей, що вимагає відключення. Від віялових відключень постраждає до 45 мільйонів чоловік, відключення триватимуть до 8 квітня. Прем’єр-міністр країни Наото Кан призвав населення по можливості не користуватися побутовими електроприладами. Додаткове навантаження на енергетичні станції додадуть промислові підприємства, багато хто з яких почав повноцінну роботу в перший робочий день тижня.

За оцінками німецького фізика та медика Себастіана Пфлуґбайля аварію на Першій фукусімській АЕС та на Чорнобильський АЕС можна порівняти, адже це події одного класу: руйнується оболонка реактора, радіоактивні ізотопи потрапляють в довкілля. За його словами, радіоактивні речовини не потраплять, на відміну від Чорнобиля, на десятикілометрову висоту і радіоактивні речовини не будуть розподілятися по всій території північної півкулі, а близько 500 кілометрів, але забруднення буде щільні­шим, що буде катастрофічно для густонаселеної Японії.

Як відобразяться тра­гічні події на японській АЕС на ставленні людства до атомної енергетики? Відомо, що днями в Німеччині і Франції прокотилися мітинги з вимогою позбутися атомної енергетики. Україна, яка на 50% відсотків покриває власні потреби в електроенергії за рахунок своїх АЕС, теж може опинитися під пресингом природозахисних організацій. Під впливом останніх може змінитися і політика влади до атомної енергетики. Хоч як би там було, а попереду болісний і тривалий процес переходу на безпечні види енергетики і нам цього уже не уникнути. Охолодження АЕС все ще є головним болем вчених-атомників і попри страшний досвід ЧАЕС вони так і не вирішили проблему безперевного охолодження реакторів. Приклад Японії вказує на те, що навіть відмінні від чорнобильського варіанту, конструкції реакторів і систем захисту не можуть гарантувати безпеку людям і оточуючому середовищу навколо АЕС. Ймо­вірність перегріву і вибуху існує на всіх атомних об’єк­тах!

Вже зараз Німеччина і Франція заявили про негайний технічний моніторинг власних АЕС.

***

Землетрус в Японії, що стався у п`ятницю 11 березня, призвів до зсуву осі Землі на 15 см, повідомив фахівець NASA.

Крім того, згідно з попередніми розрахунками, тривалість земної доби скоротилася на 1,6 мікросекунди.

Раніше Національний інститут геофізики і вулканології Італії повідомив про зсув земної осі на 10 см.

За оцінками японських сейсмологів, землетрус зрушив тектонічну платформу, на якій розташована країна, на 20 м на схід. Деякі райони країни, такі, як префектури Івате і Фукусіма, стали нижчими за колишній рівень на 75 см. Вчені вважають, що зрушення вісі Землі не може призвести до погодних і кліматичних змін, бо є незначним. Але землетрус може розбудити вулкани, які перебувають у стані високої готовності до виверження. Наразі сейсмоактивні зони планети перебувають у стані відносного спокою, що виключає прогнозований деякими футурологами ефект доміно, коли один зсув може дестабілізувати всі сейсмонебезбечні райони планети. Якби вони дестабілізувалися одночасно, то це б дійсно означало б кінець для людства. Але вчені виключають таку одночасно дестабілізацію. Адже цього ніколи не було в історії.

Аналітики зазначають, що землетрус, а також цунамі і аварії на атомних електростанціях завдали країні з третьою в світі економікою більших втрат, ніж оцінювалося раніше. Після землетрусу в м.Кобе в 1995 році економіка Японії була в мінусі на 2%.

Якщо забезпечення країни електроенергією виявиться порушеним протягом тривалого періоду, випуск значної частини продукції в Японії буде припинене, вважають аналітики. Нині світові ціни на нафту вищі, ніж після землетрусу в Кобе — а Японія є одним з основних імпортерів «чорного золота». Національна валюта — ієна — нині дорожче, ніж в 1995-му, а бюджет держави менший. Усе це може призвести до різкого зростання податків в Японії, упевнені експерти.

Збиток від землетрусу в Японії може становити від 14,5 до 34,6 мільярдів доларів.

За даними компанії, ця оцінка стосується тільки застрахованого майна, тоді як загальна сума збитків може виявитися значно вищою. Під час розрахунків можливих втрат AIR Worldwide також не враховувала наслідки цунамі.

Офіційну оцінку від землетрусу і цунамі, що стався за ним, влада поки не оприлюднила. Наразі в Японії ведуться пошуково-рятувальні операції і оцінка кількості жертв, руйнувань і економічних втрат постійно змі­нюється.

За даними властей країни, землетрус, що стався за 130 кілометрів від берегів острова Хонсю, є найбільш руйнівним за всю історію Японії.

Прем’єр-міністр країни Наото Кан уже переговорив з президентом США Бараком Обамою і попросив його про допомогу. Очевидно це насамперед стосується вгамування ядерних реакторів у Фукусімі, які, у випадку руйнування захисних корпусів, можуть загрожувати забрудненням і США.

Величезні території зараз є місивом з дощок, гілок дерев і напівзатоплених автомобілів. Грязьові маси утруднюють проїзд дорогами, серед води догорають будинки, в яких були пошкоджені газові труби. Пожежі не вщухли і на декількох нафтопереробних підприємствах. Особливо сильна пожежа охопила місто Кісенума в префектурі Міягі: в порту перекинулися декілька кораблів, з них вилилося пальне. Полум’я швидко поширилося на берегову частину міста...

Керівництво країни і очевидці сходяться на думці: Токіо постраждав не так сильно, як прибережні райони.  Найбільше в столиці постраждала транспортна система.  На певний час було зупинено метро. Не тому, що  потяги зійшли з рейок або у зв’язку з тріщинами, а тому, що перевіряють рейки, заміряють сейсмічну небезпеку. Скрізь затори, по гучномовцю повідомляють інформацію про затори на дорогах. Біль­шість прагне повертатися додому пішки.  Нині рух токійського метрополітену частково відновлений. Місцеві школи, спор­тивні зали і університети запропонували усім, хто не зможе потрапити додому, переночувати в їх будівлях. Поліцейські допомагали роздавати людям ковдри і їжу.

Цунамі досягло і берегів США. У штаті Вашингтон цунамі виглядало як сильний шторм, проте обійшлося без руйнувань. Раніше хвилі заввишки близько метра були зафіксовані на Гаваях, але яких-небудь істотних руйнувань вони не принесли.

Тривога цунамі була оголошена і на російському Сахаліні, під загрозою можуть виявитися прибережні частини трьох районів області. Проводиться евакуація населення в безпечні місця. Судна, що знаходяться в портах, виходять у відкрите море.

На Курильських островах також оголошена тривога цунамі. З чотирьох куриль­ських населених пунктів було евакуйовано понад 11 тисяч чоловік.

***

Землетрус магнітудою 8,9 з 9, а якщо брати будівельні показники (за 12-бальною шкалою), то 11,5 балу, для будь-якої іншої країни світу став б повною катастрофою. Зокрема панельні будинки в Києві давно б розсипалися б на порох, те саме сталося б зі старими мостами і мостопроводами.

До речі, передбачити день землетрусу сучасна наука не в змозі, можна лише говорити про його віро­гідність впродовж року. Тому головними методами захисту від стихії залишається будівництво сейсмостійких будівель, навчання населення і чіткі дії влади у момент катастрофи. У Японії давно приймаються великі зусилля для мінімізації жертв. Тут побудовані під­земні притулки, люди з дитсадівського віку навчені правильній поведінці під час землетрусів і чітко знають, куди йти і що робити. Люди організовано виходять з хмарочосів. при цьому самі хмарочоси хитаються, але не падають.

Минулого року землетрус на Гаїті за 9-бальною шкалою склав 7,1 балу, зруйновано було усе, загинуло 300 тисяч чоловік. Японія теж несе втрати. Але співвідносно з Гаїті вони мінімальні за тих самих, навіть гірших, умов.

Тим часом, як попереджають сейсмологи, повторні удари триватимуть ще довгий час. Тільки 7-бальні, самі по собі дуже руйнівні поштовхи, очікуються упродовж місяця.

Повторні поштовхи меншої сили можуть «добивати» постраждалі при основному землетрусі будівлі. І повторний поштовх в 6 балів нестиме ті ж руйнування, що і 7-бальний землетрус.

***

Японія вітала б будь-яку допомогу інших країн, заявив глава японського МЗС Такеакі Мацумото.

Прем’єр-міністр Японії Наото Кан в телезверненні до співгромадян призвав населення країни до спокою після потужного землетрусу. Наото Кан призвав громадян продовжувати слухати повідомлення по радіо і телебаченню і діяти відповідно до отриманих вказівок.

Прем’єр доручив держслужбовцям «швидко і ефективно зробити усі зусилля із ліквідації наслідку землетрусу, яким би воно не було». Він повідомив, що особисто очолив створений урядом загальнонаціональний штаб по ліквідації наслідків землетрусу.

Президент України Вік­тор Янукович наказав надати гуманітарну допомогу Японії.

«З метою сприяння в подоланні катастрофічних наслідків надзвичайної ситуації, що сталася в результаті землетрусу і цунамі в Японії», — уточнюється в документі.

Також  Віктор Янукович висловив співчуття прем’єр-міністрові Японії Наото Кану у зв’язку із землетрусами і цунамі в Японії, які призвели до людських жертв і спричинили значні руйнування, повідомляє прес-служба Президента України.

«Україна готова надати гуманітарну допомогу дружньому японському народу, постраждалому від стихії. Від імені народу України та від мене особисто прошу передати глибокі співчуття і слова підтримки всім постраждалим від стихійного лиха», — йдеться у зверненні.

Росія готова надати допомогу Японії, постраждалої від землетрусу, у тому числі по каналах ООН, повідомили в управлінні інформації МНС Росії. Усі сили МНС Росії приведені в готовність до реагування у разі потреби. Росія готова надати Японії необхідну гуманітарну допомогу, у тому числі по каналах ООН.

Майже 70 країн направили рятувальників до Японії. Команди рятувальників з 69 країн прибувають до Японії для надання допомоги людям, постраждалим від руйнівного землетрусу. Наразі найбільші бригади рятувальників надіслали Австралія, США, Нова Зеландія, Велика Британія, Пів­денна Корея і Китай.

В операціях з надання допомоги жителям Японії беруть участь і американські військові. Зокрема, військове командування США дозволило розмістити вертольоти рятувальників, які облітають постраждалі від стихії райони, на авіаносці «Рональд Рейган». Багато рятувальників мають значний досвід, так як в останні роки брали участь в операціях після потужних землетрусів у Китаї, Індонезії та Гаїті.

***

Стихійне лихо в Японії погіршило настрій інвесторів. Фондові ринки Азії закрилися зниженням після землетрусу на північному сході Японії. Стихійне лихо в Японії погіршило настрій інвесторів, ускладнивши і без того похмуру картину через слабку макроекономічну статистику і заворушення на Близькому Сході.

Учасники ринку побоюються кризи ліквідності, тому що офіційна статистика Китаю вказала на стабільне зростання цін у перші два місяці року.

Основний індекс Гонконгської фондової біржі Hang Seng знизився на 1,55% до 23.249,78 пункта. У лідерах зниження опинилися котирування найвагоміших компонентів зведеного індексу.

Ключовий індекс Токійської фондової біржі Nikkei знизився на 1,72% до 10.254,43 пункта. Індекс акцій першого ешелону Topix опустився на 1,65% до 915,51 пункта.

Індекс Сеульської фондової біржі Korea Composite Stock Price Index (KOSPI) завершив торги зниженням на 1,31% до 1.955,54 пункта через занепокоєння інвесторів щодо зростання світової економіки. Опустилися котирування ключових компаній з великою капіталізацією, включаючи Hyundai Motor.

Результатом землетрусу став спад економічної активності в Японії. Так, електронний гігант Sony припинив роботу восьми заводів, один з яких було затоплено у результаті цунамі. Все виробництво було припинене на чотирьох складальних заводах Nissan — і це тільки два приклади з довгого списку підприємств, потерпілих більшою чи меншою мірою.

Ситуація в Японії вплине на інвестиційний клімат у всьому світі. Третя економіка світу є потужним інвестором в економіку багатьох країн. Тепер ці японські гроші будуть спрямовані всередину країни, яка зазнали мільярдних збитків. Отже, потерпатимуть донори інвестиційної допомоги, що призупинить розвиток економіки ряду країн.

Toyota Motor, Honda і Nissan припинили роботи на всіх заводах.

У Panasonic руйнування на двох заводах. У Sony не працюють 8 підприємств, Toshiba зупинила завод з виробництва мікрочіпів, і коли їх можна буде запустити — поки не відомо.

У Mitsubishi Chemical, Maruzen Petrochemical і Kyokuto Petroleum не ведуться роботи на НПЗ.

Mitsubishi Material і Pan Pacific Copper за браком електроенергії зупинили виробництво міді, Sumitomo Metal Industries — припинила роботу сталеливарного заводу, у Nippon Steel Corp один завод з виробництва сталі закритий, решта відновили постачання.

Весь виробничий ланцюжок у сфері електроніки — від виробників напівпровідників і комплектувальних до складальних виробництв — зазнає серйозних втрат.

Відновлення зруйнованого і запуск виробництв обійдуться економіці, за різними підрахунками, від 2% ВВП і більше — при тому, що ВВП Японії в 2010 році, за оцінками МВФ, становив 5,4 трлн доларів.

Проте процес відновлення дасть поштовх економіці, що переживає стагнацію, — за рахунок будівельного буму, вказують фахівці. Акції японських будівельних компаній піднялися в ціні в очікуванні замовлень, частково фінансованих страховими виплатами.

Аналітики банку Nomura прогнозують, що спад, триватиме, мінімум, до третього кварталу 2011 року.

Експерти Global Insight налаштовані оптимістичніше і прогнозують початок зростання вже в другому кварталі 2011 року.

***

Що стосується України, то катастрофа на АЕС Фукусіма-1 може боляче вдарити і по нам. Адже думка міжнародної спільноти про ненадійність наших АЕС досі є домінуючою. Але прем`єр-міністр України Микола Азаров вважає, що Україна не має підстав змінювати плани з розвитку атомної електроенергетики у зв`язку з аваріями на АЕС у Японії в результаті землетрусу. Він підкреслив, що Україна розташована у сейсмічно безпечній зоні.  «Значна частина території України, принаймні та частина, на якій розміщені атомні електростанції, знаходиться в сейсмічно безпечній зоні, і тому такий важливий фактор, як тектонічна активність, технічна небезпека, які й призвели до виникнення такої ситуації в Японії, для України не є небезпечними», — сказав М.Азаров.

Він підкреслив, що, враховуючи аварію на Чорнобильській АЕС, на українських АЕС надзвичайно актуальне питання дотримання технологічних норм.

«Я думаю, що безпечне використання атомної енергетики можливе. Альтернативи цьому немає. І лише дуже багаті країни можуть собі дозволити розмірковувати, — підкреслюю, розмірковувати — про можливість закриття наявних атомних електростанцій», — сказав М.Азаров.

Підготував Андрій ГУСЄВ

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com