Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЯК ВІЛ УНИКАЄ ЛІКІВ?

Вчені з’ясували, що вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) уникає знищення та виведення з організму людини, оскільки має можливість інфікувати клітини кісткового мозку.

Саме в них вірус «перечікує» дію ліків, що може бути використано для розробки нових методик лікування СНІДу, повідомляється в статті дослідників, опублікованій в он-лайн випуску журналу Nature Medicine.

Відкриття вчених дозволило вперше пояснити багаторічні невдачі медиків, які розробляють ліки для знищення та виведення вірусу з організму людини.

Незважаючи на великий прогрес у цій галузі і розробку ліків, після застосування яких вірус у крові інфікованої людини виявити не вдається навіть за допомогою найбільш чутливих методик, через деякий час після припинення вживання ліків він знову опиняється в крові.

Група вчених під керівництвом Кетлін Коллінз із Мічиганського університету в Енн-Ербор, США, вперше зуміла показати, що весь цей час вірус «відсиджується» в кістковому мозку всередині так званих гематопоетичних клітин — попередницях всіх клітин імунної системи.

Група Коллінз вперше у своїх попередніх роботах за допомогою «пробіркових» експериментів показала, що ВІЛ має можливість інфікувати гематопоетичні клітини імунної системи, причому здатний залишатися всередині цих клітин у латентній формі.

Це означає, що після проникнення в таку клітину вірус залишається в «режимі очікування» — не копіює сам себе і не виходить, розмножуючись, назовні, завдяки чому залишається непоміченим імунною системою.

У своїй новій роботі вчені провели експерименти з клітинами, витягнутими з кісткового мозку 15 людей, заражених ВІЛ. У всіх шести добровольців, які мали високий рівень ВІЛ у крові, цей вірус було виявлено і в гематопоетичних клітинах кісткового мозку.

З дев’яти інших добровольців, у яких ВІЛ не виявляв себе в крові протягом останніх шести місяців перед експериментом, цей вірус виявлено у чотирьох, а у решти п’яти, за словами Коллінз, які наводить інтернет-видання Science NOW, вірус не виявлено швидше за все тільки тому, що в кістковому мозку він інфікує відносно малу кількість клітин.

Оскільки вчені працювали з малими за кількістю пробами кісткового мозку, а метод виявлення ВІЛ у них не володіє достатньою чутливістю, цей вірус, судячи з усього, і уникнув виявлення.

Коллінз вважає, що тепер необхідно розробити ліки, за допомогою яких можна змусити ВІЛ всередині гематопоетичних клітин проявити себе для того, щоб його можна було виявити і знищити імунною системою людини.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com