Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

МВФ ПОСТАВИВ УКРАЇНІ ЖОРСТКІ УМОВИ

До Києва прибули експерти МВФ, які протягом тижня проведуть з новим українським урядом консультації з бюджетних питань. Якщо рекомендації МВФ будуть враховані при підготовці проекту держбюджету на нинішній рік, то вже в травні може бути розблокована програма кредитування України. Як відомо, МВФ заморозив співпрацю з Києвом в розпал передвиборної кампанії. Минулого тижня Віктор Янукович умисне зібрав тільки що затверджений склад уряду, щоб ініціювати початок нового етапу переговорів з МВФ. «Потрібно негайно зайнятися цим питанням, щоб ми знали, коли, скільки і на яких умовах ми можемо отримати допомогу», — сказав Президент України. Того ж дня віце-прем’єр Сергій Тігипко зустрівся з керівництвом представництва МВФ в Україні, щоб домовитися про приїзд до Києва місії експертів фонду. Він пояснив журналістам, що державі принципово важливо відновити спів­працю з міжнародними фінансовими організаціями, оскільки мораторій, введений минулого року з боку МВФ, став «червоним сигналом» для інвесторів. Тігіпко вважає, що розморожування кредитної програми засвідчить, що політичні ризики в Україні знизилися, і забезпечить притоку інвестицій.

Думку українського віце-прем’єра підтверджують західні експерти. Днями газета «The Financial Times» заявила: «Майбутнє України тепер виглядає не так похмуро. Сформований уряд, який спирається на парламентську біль­шість. Це шлях до затвердження бюджету на 2010 рік і до розморожування кредиту МВФ». А міжнародне агентство «Standard & Poor`s», що приблизно рік тому понизило рейтинги України до переддефолтного рівня, вперше переглянуло їх у бік підвищення.

Новий Міністр фінансів Федір Ярошенко запевняє, що загрози дефолта не існує, хоча визнає, що фінансова ситуація в державі «перебуває на межі катастрофи». «Величезний недолік держбюджету, що збільшується божевільними темпами госдолг, провал в роботі державних адміністраторів податків і зборів — ось результат роботи попереднього уряду», — сказав він. Представник парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності, член Партії регіонів Владислав Лукьянов підтвердив, що бюджетна дірка складає 100 млрд. грн. (близько $12,5 млрд.). Він упевнений, що уряд зможе стабілізувати ситуацію. Проте всі соратники Януковича відзначають, що без зовнішніх кредитів обійтися неможливо: зараз нічим покрити недолік ні Пенсійного фонду, ні компанії «Нафтогаз». В кінці минулого тижня президент Янукович звіль­нив глав Пенсійного фонду і Госказначейства. Питання про розслідування їх діяльності поки залишається відкритим. Але глава держави вже звернувся до генпрокурора з вимогою розслідувати діяльність уряду. Нова влада підозрює Юлію Тимошенко і її соратників в нецільовому використанні засобів, зокрема — $11 млрд., отримані з листопада 2008 року по листопад 2009-го в рамках стабілізаційного кредиту МВФ. Але міжнародні організації пропонують україн­ській владі рухатися вперед, приймаючи необхідні, але украй непопулярні заходи. Керівник представництва Усесвітнього банку в Україні Мартін Райзер повідомив, що справжній недолік українського держбюджету є небезпечним і вимагає радикального скорочення і перерозподілу державних витрат. Першочерговими заходами в рамках оптимізації він назвав екстрене підвищення цін на енергоносії на внутрішньому ринку в 2 — 4 рази, обмеження максимального розміру пенсій і збільшення пенсійного віку, відміну ряду пільг. Інакше Україна, ймовірно, уникне дефолта, але не зможе вийти на локризовий рівень економічного розвитку, вважає представник Всесвітнього банку. Такої ж думки ще восени дотримувалися представники МВФ, але Юлія Тимошенко напередодні президентських виборів відмовилася ухвалювати «нелюдяні» економічні рішення.

Колишній міністр фінансів Віктор Пінзеник розцінює економічну політику Тимошенко як популізм чистої води. «Так, зарплати і пенсії платилися вчасно. Але платилися-то в рахунок боргу. Вічно так продовжуватися не може», — відзначив він, сказавши, що за останні два роки зовнішній борг країни збільшився в три рази. Міністр фінансів уряду Азарова завірив, що нова влада продовжить вчасно і в повному об’ємі зді­йснювати всі виплати населенню. Експерти від­значають, що на даному етапі врятувати ситуацію може відкладений транш кредиту МВФ в розмірі близько $4 млрд. Але після його виплати Україна зможе узяти у фонду тільки $2 млрд. із загальної суми затвердженого в 2008 році кредиту. А з наступного року країна повинна почати повертати довгі. У такій ситуації уникнути непопулярних рішень уряду не вдасться, вважають експерти. Українські ЗМІ все частіше називають Кабінет Міністрів Азарова «урядом камікадзе», пояснюючи, що руками нинішніх міністрів нова влада може провести всі найхворобливіші для суспільства реформи. Накопичена незадоволеність населення виплеснеться на дострокових парламентських виборах, за підсумками яких буде сформовано новий уряд, допускають українські експерти.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com