Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Єдина бібліотека

В Україні збираються створити єдину електронну бібліотеку, доступ до якої отримає кожен. Про це повідомила прес-служба Національної комісії регулювання зв’язку (НКРЗ).

Такі бібліотеки створені у багатьох країнах світу, наприклад, бібліотека Конгресу США, «Европеана». Переваг багато: не потрібно замовляти самі книги, одним і тим же джерелом може користуватися необмежене число людей, а інформація зберігається вічно. За розпорядженням Кабміну, створення бібліотеки розпочнеться з 2011 року, відповідальними назначені Міністерство культури і Академія наук, а також центральні органи виконавчої влади. Роботу планується завершити за 5 років, витративши на неї 344 млн грн, з яких держбюджет виділить тільки 144 млн. Решту повинні дати місцеві бюджети та міжнародні організації.

Як повідомила радник голови НКРЗ Вікторія Яковлєва, в електронну форму переведуть документи, які зберігаються в Державному бібліотечному, Національному архівному та Музейному фондах, фонді Держархіву друку наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» та інших бібліотечних, архівних і музейних фондах. Це — мільйони томів і мільярди сторінок. Але зате потім практично будь-яку потрібну інформацію можна буде отримати, не виходячи з дому, на веб-порталі «Бібліотека XXI», причому безкоштовно. За словами заступника голови Держкомітету інформатизації Віталія Балюка, який і займається створенням української супербібліотеки, всього потрібно опрацювати близько 300 млн томів — це 30 млн Гб інформації (для порівняння на один DVD поміщається до 4,7 Гб). Ця інформація буде зберігатися не на звичайних дисках, а на спеціальних сапфірових носіях української розробки, на які можна записати до 30 Гб, причому ця інформація може зберігатися сотні років. «За 5 років ми зможемо оцифрувати максимум 1,3 млн томів, їхній список готується, це будуть, наприклад, раритетні книги (в основному гуманітарні), а також старі газети, яких залишилося мало. Ми розробляємо технологію (спеціальне сканування), що гарантує, що першоджерела не постраждають «, — говорить він. Спеціаліст-комп’ютерник Ігор Короляк вважає обсяг роботи щодо створення повноцінної електронної бібліотеки гігантським, що вимагає багато часу і величезних грошей. Він сумнівається, що електронна бібліотека буде завершена у найближчі роки. 19 грудня цього року Паризький суд визнав корпорацію Google винною в порушенні авторських прав. Це може позначитися на реалізації планів компанії щодо створення віртуальної бібліотеки. Відповідно до вердикту, Google має виплатити 300 тисяч євро французькій видавничій компанії La Martiniere. Цей видавець — один з багатьох позивачів, незадоволених спробами інтернет-корпорації оцифровувати книги, які належать компаніям, без їх попередньої згоди.

За матеріалами ЗМІ

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com