Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Сигнал для лікування

Непритомність часто пов’язують з повною втратою свідомости. Однак це далеко не завжди так. Буває, що людина не може розмовляти, реагувати на дії оточуючих, проте все чує і розуміє. Як правило, цей стан трапляється внаслідок спазму судин та перезбудження блукаючого нерва, який є в усіх частинах людського організму. А причини цього можуть бути різні. Тож інколи непритомність можна легко усунути, а інколи вона є сигналом для серйозного лікування. Спробуємо вам допомогти розібратися у ситуації.

Гіпотензія. Причиною млосного стану може бути тимчасове різке зниження артеріального тиску. Це типовий побічний ефект неконтрольованого вживання лікарських препаратів, у тому числі й призначених для зниження кров’яного тиску. Особливо часто це буває за раптової зміни положення тіла (після сидіння, лежання).

Якщо це трапляється з вами, виробіть звичку підводитись повільно після тривалого сидіння та лежання. І зверніться до лікаря з проханням підібрати відповідну дозу ліків.

Вагітність. Непритомність у цьому стані — поширене явище. Вона зумовлена знову ж таки зниженням артеріального тиску внаслідок розслаблення м’язів, що оточують кровоносні судини.

Жінка, яка готується стати матір’ю, не повинна тривалий час перебувати на ногах. Якщо цього уникнути неможливо, намагайтесь рухати ногами й руками, щоб стимулювати кровообіг. Відчувши мло­с­ність, сядьте чи ляжте.

Низький рівень цукру в крові. При цьому нерідко виникають запаморочення, слабкість, тремтіння, поколювання в руках чи ногах, головний біль, порушення мови.

Тож, якщо у вас є схильність до зниження цукру в крові, завжди носіть із собою таблетки глюкози, шматочки цукру, цукерки і їжте їх за появи перших ознак приступу. Через кілька хвилин вам стане краще.

Транзиторний ішемічний приступ — тимчасове порушення кровопостачання мозку, зумовлене звуженням сонних артерій, може супроводжуватися непритомністю, втратою чутливості, поколюванням в якійсь частині тіла, затуманенням зору, порушенням мови, втратою рухомості в руках і ногах. Симптоми ці непостійні.

Вам потрібні лікарська допомога та ґрунтовне медичне обстеження, в тому числі електрокардіографія та рентгенографія грудної клітки. У разі підтвердження діагнозу лікування спрямовують на боротьбу зі звуженням артерій. Якщо у вас підвищений тиск, вам призначать препарати для його зниження, а також для запобігання утворенню тромбів. У складних випадках запропонують операцію.

Інсульт — порушення кровообігу мозку, спричинене закупорюванням чи розриванням кровоносної судини — може мати ті ж самі симптоми, що й попередня хвороба. Проте здебільшого їх можна зняти лише за допомогою спеціального лікування. Його призначають залежно від стану хворого і проводять вдома чи в лікарні. Тим, хто переніс інсульт, призначають фізіотерапію для відновлення рухомості кінцівок, препарати для підтримки нормального рівня артеріального тиску, рекомендують схуднути.

Приступ Адамса — Стокса — раптове сповільнення ритму скорочень серцевого м’яза — теж мо­же супроводжуватись непритомністю. Вірогід­ність приступу збільшується, якщо спостерігається сповільнення пульсу. По­дібні стани є ознакою порушення частоти чи ритму серцевих скорочень. Для підтвердження діагнозу призначають еле­ктрокардіографію. Лікування проводять з використанням електричного водія ритму серця.

Шийний спондильоз — ураження шийної ділянки хребетного стовпа. Різкий поворот голови чи погляд угору може спричинити млосний стан, особливо у віці після 50 років. Діагноз захворювання встановлюють за допомогою рентгенографії. Якщо симптоми зумовлені цим захворюванням, лікарі радять носити підтримуючий комір, який зменшує біль за рахунок обмеження рухомості шиї і зменшення тиску на нерви.

Кровотеча в органах травлення теж нерідко зумовлює млосний стан. Ймовірність кровотечі зростає у разі виразкової хвороби шлунка. Ще одним симптомом внутрішньої кровотечі є чорний дьогтеподібний кал.

Перша допомога при непритомності. Якщо накочується млосний стан, ляжте на спину так, щоб ноги були трохи підняті. Якщо це неможливо, сядьте на стілець, опустіть голову між коліна і тримайте її так, доки не відчуєте поліпшення.

При непритомності передусім перевірте, чи нормальне дихання у людини, що знепритомніла. Покладіть її на спину, підніміть їй якомога вище ноги. Розстібніть одяг (комір, пояс тощо) і переконайтесь, що забезпечується достатнє надходження свіжого повітря. Якщо ви перебуваєте в приміщенні, відчиніть вікна, якщо на вулиці — переконайтесь, що людина лежить у затінку. Важливо, щоб після відновлення притомності людина полежала ще кілька хвилин перед тим, як звестися на ноги.

 

Likar.ihfo

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com