Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Без гарантій

Фонд гарантування внесків фізичних осіб відмовився гарантувати депозити вкладників, що ризикнули понести кошти в банки з тимчасовими адміністраціями, — «Надра», «Національний кредит», «Одеса-банк», «Причорномор’я». Разом з ними в категорію тимчасових учасників фонду переведено «Фінансовий Союз Банк», що вирішив судитися з фондом. Не дивлячись на санкції фонду, банки мають намір залучати кошти, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Керівництво ФГВФО відмовилося від коментарів, а прес-служба фонду не відповіла на запит. «Положення про застосування заходів впливу до банків-учасників (тимчасових учасників) ФГВФО» містить три причини для переведення банку в тимчасові учасники: невиконання нормативів міні­мального рівня регулятивного капіталу, адекватності регулятивного і основного капіталів; припинення залучення банком внесків, відкриття і ведення поточних рахунків фізичних осіб; порушення вимог закону «Про ФГВФО».

ФГВФО створений указом президента №996 від 10 вересня 1998 року. На 1 березня 2009 року фонд здійснював виплати вкладникам «Інтерконтінентбанка», «Європейського банку розвитку і заощаджень» і «Київського універсального банку».

Це перше пониження ста­тусу банків з моменту зміни розміру гарантованої суми компенсації вне­сків, включаючи відсотки, з 50 тис грн до 150 тис грн, що сталося 31 жовтня минулого року. Проте новий статус не збентежив бан­кірів. Рішення фонду вони пояснюють проблемами з платоспроможністю. У депозитному відділі «Одеса-банку» повідомили, що поки не ознайомлені з поясненням рішення ФГВФО, але всі внески, що надходять з 5 березня, не будуть гарантовані. У банку «Надра» гарантій немає вже з 3 березня. «З 2 березня у зв’язку з тимчасовою адміністрацією банк переведений в тимчасові учасники. Депозити, від­криті до 2 березня, гарантуються фондом, а ті, які залучені після 2 березня, — ні», — розповіли в call-центрі банку «Надра».

Банкіри також пояснюють вирішення ФГВФО тим, що у фонду не вистачить коштів для компенсації внесків всіх проблемних банків. «Це відбулося з банками з тимчасовою адміністрацією. За нашою інформацією, фонд не володіє коштами, щоб виплатити компенсації по внескам всіх банків з тимчасовою адміністрацією», — сказав начальник управління касових, вкладних операцій і грошового обороту банку «Національний кредит» Олег Гайдукович. На 1 березня активи ФГВФО складали 3,2 млрд грн, тоді як депозити населення тільки в банку «Надра» — 9,5 млрд грн.

У прес-центрі банку «Надра» повідомили, що «згідно з поясненням юридичної служби банку, депозити в національній і іноземній валюті, які були оформлені до 03.03.09 р. і будуть пролонговані клі­єнтами впродовж терміну роботи тимчасової адміністрації в «Надра банку», також підлягають поверненню Фондом, включаючи відсотки».

Не всі банки згодні з рішенням фонду. «Це дезінформація, у нас немає ніяких порушень. Фонд не мав права цього робити, і ми подали заяву до суду, — розповіла голова правління «Фінансовий Союз Банк» Тетяна Маломуж. — 19 грудня Нацбанк застосував до нас інструменти впливу, але вони не стосуються роботи з внесками. Тим більше, суд скасував це рішення Нацбанку. Наш банк не позбавлявся ліцензії по внесках, тому фонд відповість перед нашими вкладниками».

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що внески населення в іноземній валюті у разі банкрутства банку не компенсуватимуться Фондом. Такі зміни в закон «Про Фонд гарантування внесків фізосіб» пропонує внести заступник глави НБУ Олександр Савченко. Ця норма стосуватиметься виключно депозитів, які будуть відкриті після внесення змін до законодавства, «старих» депозитів вона не торкнеться.

«Гарантуванню з Фонду повинні підлягати ті­льки внески в національ­ній валюті. За внески в доларах хай відповідає Федеральна резервна система США, в євро — Європейський центральний банк. Потрібно внести від­повідні зміни до законодавства», — заявив він.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com