Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

КИТАЙСЬКА CHERY ВЖЕ ТИСНЕ НА «КОРЕЙЦІВ»

За заявою фірмових маркетологів, на відміну від більшості китайських автомобілебудівних фірм Chery, не почала тиражувати копії чужих автомобілів. Звичайно, це не зовсім так! «Діляться досвідом» абсолютно всі автомобілебудівні фірми світу, навіть гігантські.

«Зозуля» або Chery QQ, та і гарненький Tiggo тому приклад. Але ж не це головне. Дев’ять років тому не було ні-чо-го, а сьогодні по дорогах не менше 38 країн світу їздять півмільйона автомобілів фірми Chery, гідних і зроблених для людей.

Заробивши перші великі гроші, розумне керівництво компанії взялося не за їх розкрадання, а за створення власного «Науково-технічного центру». Сьогодні він працює на повну потужність і вже має великі досягнення. Як приклад треба назвати гарненьку «Ілару», котра стала головним болем керівництва не тільки корейських фірм. Є ще й красуня Eastar, «Зірка Сходу».

Можна говорити і вигадувати про китайську автомобілебудівну промисловість що завгодно, але за дев’ять років увійти до десятки наймогутніших автофірм Китаю зовсім непросто. З усього видно, що через декілька років доведеться дивуватися з ще значніших досягнень Chery. І проливати крокодилячі сльози із-за можливостей, втрачених Україною.

Молода Chery увійшла до почесної десятки, яку очолює могутня трійка First Automotive Works (FAW), Shanghai Automobile Corporation і Dongfeng Motor Corporation. Проте успіхи у неї теж великі. На 15 квітня 2004 року з її складального конвеєра зійшов 200-тисячний автомобіль, а потім менш ніж за два роки фірма побудувала ще 300 тисяч легкових автомобілів. Продажі Chery йдуть добре. За шість місяців у Китаї було продано 28 тисяч маленьких «Зозульок» Chery QQ.

Роботи «Науково-технічного дослідницького центру» фірми прискорили розвиток всієї автомобілебудівної промисловості Китаю. Його створення обійшлося в 50 млн американських доларів, а це суща дрібниця порівняно з нинішніми величезними прибутками фірми. Або з цінами на престижні автомобілі для «українського гламуру». Створено також «Технічну Академію конструювання автомобілів». Вона займається справою, а не сумнівними «науками» та вибиванням звань академіків.

Мабуть, найважче було з конструюванням і організацією виробництва власних двигунів. Китайці скооперувалися з відомою австрійською фірмою AVL і тепер на автомобілі Chery дедалі частіше встановлюються двигуни власної конструкції і власного виробництва. В Україну поставляються автомобілі переважно з двигунами японської «Міцубісі». Знову-таки, випуск двигунів налагоджено за дуже короткий термін. Про українські «темпи розвитку» і згадувати не хочеться. Молода Chery тільки в березні 2006 року експортувала п’ять тисяч двигунів у Сполучені Штати, а вже там на автомобільних двигунах розуміються дуже добре!

Власні двигуни нового покоління фірма запустила у виробництво ще в 2005 році під торговою маркою SAIC Chery ACTECO. Вони нічим не гірші за ліцензійні двигуни «Міцубісі». Конструктивний ряд охоплює двигуни з робочим об’ємом від 0,8 до 4,0 літра. Серед них є і бензинові, і дизельні, на всі випадки життя і для задоволення запитів замовників з цілої низки країн. 

Втім, маркетологи Chery поки що не уміють показати «товар лицем». В їхніх матеріалах говориться про постачання двигунів у США, але не говориться, яких саме. Наш дилер надав повнішу інформацію. Виявляється, американцям поставлено V-подібні 8-циліндрові двигуни робочого об’єму 4,0 л. Це агрегат серйозний і призначений для якогось не менш серйозного автомобіля. Дуже красномовний факт, який говорить сам за себе. А в Україні про «китайців» продовжують розповідати побрехеньки.  

Загалом юна Chery в питаннях експорту виглядала і виглядає добре. В період насичення китайського ринку, який тривав до 2005 року, вона встановила рекорд Китаю за кількістю автомобілів, проданих за рубіж. Нічого, що це були скромні 18 тисяч «перших ластівок» з 5 мільйонів 710 тисяч китайських автомобілів, випущених у 2004 році. Чудові автомобілі створили імідж не тільки фірмі, а й всього китайського автопрому в 38 країнах світу. Сьогодні справи йдуть незрівнянно краще, бо автомобілі за неповні три роки стали досконалішими.

Повна назва фірми - Chery Automobile Company. Це приватна компанія з обмеженою відповідальністю, але у них «відповідальність» не в українському стилі. Засновано її в 1997 році в місті Ушу провінції Аньхуей на сході Китаю. Втім, уряд Китаю дуже суворо підходить до вибору претендентів на організацію підприємств з випуску машинобудівної продукції, і автомобілів особливо.

Фірма швидко нарощувала свій потенціал, і в 2005 році її активи досягли 1,5 мільярда американських доларів. Сьогодні Chery стала багатшою, а кількість співробітників сягла 13 300 осіб. Виробничі лінії повного циклу розраховані на випуск 400 000 кузовів, але поки що тільки 300 000 трансмісій. З часом буде закуплено нове обладнання, тому випуск автомобілів збільшуватиметься.

У 2005 році компанія змогла продати 189100 автомобілів. Сьогодні випуск значно збільшився, але статистику не опубліковано, адже продажі йдуть з деяким запізненням від випуску. І сьогодні Chery є лідером Китаю з експорту. Намічено, що річний випуск сягне одного мільйона легкових автомобілів на рік, а на експорт піде не менш як 40% від цієї кількості. Можна тільки дивуватися з таких темпів зростання. Тим часом Україна дивує світ тільки темпами розвалу всього, що вже мала або ще має.

Фахівці в багатьох країнах дуже швидко оцінили можливості «китайського дракона». Спочатку замовленим журналістам було дано команду висміяти китайських «копіювальників-викрадачів». Природно, замовник завжди має рацію, тому в статтях було безліч оборотів, порівнянь і епітетів, що викликають у нормальної, але погано інформованої людини якщо не огиду до «китайців», то недовір’я вже точно. Але варто було подивитися на чудову «Вишню» (приблизно так слід розуміти назву фірми) з її багатющим оснащенням зазвичай шкіряного елегантного салону, як всі сумніви відпадали.

Сьогодні в Україні компанія Chery виставила на продаж 8 моделей своїх автомобілів, із загальним числом основних варіантів не менше 22. Вибирати є з чого, були б гроші. Це Amulet, Eastar, QQ S11, Elara, Tiggo, Jaggi, Kimo і CrossEastar. Найдешевша «Зозуля» за 33 000 гривень. Втім, дві букви в позначенні треба розуміти як «Якість в Квадраті», якщо це написати англійською мовою.

Красуня «Зірка Сходу» пропонується за помірну ціну - в межах від 86 000 до 110 000 гривень. «Ілара» скромніша, тому і ціна у неї прийнятніша – від 70 000 до 85 000 гривень, при найкращій гарантії на 3 роки або 100 000 кілометрів пробігу. Улюбленець публіки «Тігго» витягне з кишені шанувальника від 89 000 до 105 000 гривень. Дорожчий за всіх чудово оснащений і могутній пятидверний універсал CrossEastar за 140 000 гривень. Нібито тому, що йому не страшне бездоріжжя, яке можна долати при повному комфорті в зручному і красивому салоні. 

Втім, для більшості покупців не особливо цікаво, чи є, наприклад, Chery Amulet перелицьованим Seat Toledo ще позаминулого покоління. Зазвичай Seat – це іспанський клон німецьких VW або Audi, тому він «потомок» з бездоганного сімейства. Важливо, щоб автомобіль своєю ціною не привів родину до фінансового краху, а його двигун не випустив дух, попробувавши всі принади сурогатних олив та бензину поганої якості. А в цьому сенсі автомобілі «позаминулого покоління» набагато надійніші за найсучасніші європейські двигуни, які робили люди для людей і навіть гадки не мали, що в них горітиме пекельна суміш, приготовлена «комбінаторами», неначе для боротьби з найзапеклішими ворогами, а не для своїх співвітчизників.

Очорнителі «китайців» закликали майбутніх власників. Мовляв, ваш Tiggo вже точно красти ніхто не буде! Якщо вже на те пішло, то вкрадуть за першої ж нагоди. Зовні він схожий і на Toyota RAV4, і на Honda CR-V. За якістю складання Tiggo ні в чому не поступається «грандам», а ось вихлопну систему йому зробили компактнішу, завдяки чому вихлопна труба не знаходиться в найнижньому місці, де на «японцеві» їй доводиться першою чіплятися за нерівності дороги. Що вони скажуть, коли довідаються, що Chery за 4,5 млрд доларів викупила шведську Volvo?

Tiggo особливих рекомендацій не потребує. Його охоче купують, тим паче, що агрегатне складання налагодили в Україні. На вибір два двигуни фірми «Міцубісі» з робочим об’ємом 2,0 і 2,4 л. З якістю проблем фактично немає. Гарантія дається на два роки або 100 000 кілометрів пробігу, а для українських умов експлуатації це сміливий крок. Навколо автомобіля постійно крутяться численні потенційні покупці, які чекають обіцяного зниження цін. «Випробувачам», що представляють інтереси власників глянцевих журналів і вище, вони не особливо вірять.

«Народним автомобілем» має шанс стати «Амулет», оскільки за багатьма своїми якостями він кращий за конкурентів, а ціна не надхмарна - в межах від 48 810 до 56 620 гривень. Попри «родинні зв’язки» з іспанським «Сеатом», китайський клон на західний ринок пускати не хотіли. Обмовок було багато, зокрема «краш-тест». Розповідалт жахи про колеса, що відлітають під час аварії. Втім, відлітають вони і у важких вантажівок, все залежить від тяжкості випадку.

У Пензі недавно трапилася ДТП, в якій «Амулет» зіткнувся з трактором. Це був натуральний «краш-тест» у російському стилі. «Амулет» постраждав, але не так сильно. А трактор розвалився від удару! Треба віддати належне скромності маркетологів китайської Chery. Американці кричали б про цю подію багато і скрізь.

У червні 2007 року британське «Агентство сертифікації транспортних засобів» за запитом компанії Chery провело офіційний краш-тест. Під час фронтального зіткнення на швидкості 56 км/г з нерухомою перешкодою у вигляді монолітної бетонної стінки «Амулет» показав добрі результати. За деякими показниками він навіть перевищив вимоги «Автомобільного технічного стандарту» Європейської Економічної Комісії.

Удар по ногах водія та пасажирів також менш інтенсивний, показник - 6 одиниць при допустимих 8. Верхня частина тулуба манекенів постраждала в допустимих межах. Допускається, щоб «груди» манекена при ударі прогиналися на 50 мм. На «Амулеті» цей прогин становив 35 мм, а це додаткові шанси на збереження здоров’я.

Оскільки «Агентство» є підрозділом Міністерства транспорту Великої Британії і має повноваження на видачу сертифікатів, дійсних на всій території Європейського Союзу, то можливостей у куплених притивників «Амулета» стало значно менше. Тепер китайский «бестселлер», який у 2006 році був проданий по всьому світу в кількості 200 000 екземлярів, будуть без зайвих перешкод продавати і в Західній Європі.

«Амулет» і не надмірно дорогий, і якісний. Але багато його шанувальників з тугою поглядають на чудову «Зірку Сходу», яку до того ж складають в Україні. Складання в Україні дає додаткові гарантії власникові, що коли-небудь він не залишиться наодинці зі своїм скарбом. До того ж сьогодні багато власників і знавці «китайців» стверджують, що українська збірка краща, ніж китайська. При всіх недоліках українського автопрому просто необхідно відзначити одну гарну рису – для випуску «китайців» в Україні вибір падає на справді чудові автомобілі.

Красуня Eastar в Україні випускається в двох варіантах - Power («Потужність») і Luxury («Люкс»). Її техніко-експлуатаційні характеристики вражають. На варіант «Люкс» встановлюються 16-дюймові колеса, які забезпечують більш плавне перекочування через дорожні нерівності. Шини 205/55R16 широкі і низькопрофільні, а це також збільшення безпеки на поганій дорозі.

Двигун «Міцубісі» робочого об’єму 2,4 л розвиває максимальну потужність 130 к.с. при 5500 об/хв. Важливо, що гарна тяга з’являється при невисоких 3000 об/хв. Обертовий момент при цьому майже в двічі більший, ніж, наприклад, у «Жигулів». Надійний двигун працює в парі з чотириступінчатою коробкою-автоматом, перемикання передач у якої відбувається без ривків, практично непомітно.

Як і належить красуні, «Зірка Сходу» має всі ознаки розкоші у вигляді багатющого оснащення. Наприклад, є навіть шторка заднього скла з електроприводом. На всю цю красу та пишність краще подивитися самому в салоні. Ввічливий обслуговуючий персонал свою справу знає, і може трапитися, що ви знайдете 112 815 гривень, щоб стати власником красуні «Зірки Сходу».

Володимир РЕПАЛО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com