Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ВБИВСТВО, ОКУТАНЕ ТУМАНОМ

Потрійне вбивство охоронців супермаркету «Караван» стало найбільш обговорюваною темою не лише у Києві, а й по всій Україні. Всі провідні телеканали, газети упродовж минулих 10 днів відводили цій події най­більш цінний час в ефірі і площу в газетах. Обговорення в інтернеті взагалі часом виходило за межі людської моралі: вражала кількість людей, які зловтішалися з події — мовляв, так їм і треба. Адже коротка інформація про систему стягнення поборів з клієнтів супермаркету (розвод на гроші) змусила ширше поглянути на проблему. Тому не виключена й помста за якісь приниження, що зазнали в маркеті друзі або навіть родичі холоднокровного вбивці. У нашій країні, де все пронизане повною недовірою не лише людей одне до одного, а й майже суцільною недовірою до правоохоронних органів, прокурорів, суддів, політиків, відповідним є і ставлення до розслідування гучної справи. Люди не довіряють правоохоронцям, бо газети повняться матеріалами про  катування і навіть вбивства людей у міліцей­ських дільницях, про навішування злочинів на непричетних людей, про засудження на тривалі терміни ув’язнення людей, які викрали... мобільний телефон, або причислення до баронів наркоторгівлі сільських бомжів, на городі яких серед бур’янів «пильний» дільничний побачив стеблину коноплі. Залучення правоохоронної системи  на переслідування великої частини кандидатів у депутати від опозиціїї або пресування причетних до фінасування опозиційних партій бізнесменів давно набуло ознак спланованої системи. Все це не може не тривожити суспільство, ба більше таке застосування адмінресурсу проти прав людини може породити і неадекватну ситуації агресію. Тим більше прецедент до цього вже були. Чого варті лише події навколо легальних напівлегальних і нелегальних захоплень земель під новобудови, маєтки, ресторани у місцях, що є традиційними місцями відпочинку людей. Щоб запустити чергове будівництво без проблем з громадськістю, наймаються сотні «охоронців», які, незважаючи на присутність міліціонерів, б’ють протестні пікети громадян, але все це гарно «кришується» у всіх інстанціях. Яке може бути ставлення до таких охоронців, які часом навіть ліцензії на таку роботу не мають. Приватні фірми наймають їх на кілька днів і так само швидко звільняють. Про який професіоналізм тут можна говорити? Про яке дотримання етики поводження з громадянами? Нерідко у такі «охоронні» фірми зараховують навіть людей з кримінальним минулим, які не мають жодного жалю ні до старих, ні до жінок.

Проте у данному випадку поведінка злочинця вирізнялася певною неадекватністю. Адже над ним ніхто не знущався, йому у коректній формі запропонували вивернути кишені, спроби залишити приміщення теж коректно припинялися без рукоприкладства. Що змусило ймовірного крадія впритул розстріляти чотирьох чоловік лишається загадкою. Адже він був фізично сильніший за будь-кого з них (це видно по статурі) і одним ударом міг вкласти першого, хто перешкоджав йому  вибити двері і залишити приміщення. Закрадається така думка, що він показово і навмисно запланував той злочин ще тоді, коли уважно дивився на камери спостереження, спокійно крокував з охоронцями до спецкімнати (ну, міг же він дременути прямо від каси або викинути крадене!). Те, що злочинця швидко вичислили, теж викликає підозру. Адже часто міліція просто призначає когось схожого на місце головного підозрюваного і надалі працює тільки з одним підозрюваним, дотискуючи його «фізичним впливом» і вимагаючи свідчень, що вкладаються у певну потрібну версію. Насправді хлопець дій­сно дещо схожий на уроженця Кам’янки-Бузької Ярослава Мазурка, хоч цього і не підтверджують ні сусіди по київській квартирі, ні односельці підозрюваного. Вимагати від близьких родичів інформації про місце­знаходження підозрюваного міліція не має права. Який тиск здійснювався на матір Мазурка та його дружини нам не відомо. Проте, про вилучення міліцією усіх золотих речей із квартири у Кам’янці Бузькій уже відомо... Взагалі заяви про те, що Мазурко і злочинець — одна і та сама особа є грубим порушенням законодавства. А демонстрація на всю Україну помешкання родичів підозрюваного взагалі звужує можливість його захоплення. І навіть якщо правоохоронці виставлять  порівняльний аналіз ДНК Мазурка і злочинця з «Каравану» в інтернеті повної довіри до цієї інформації не буде.

То хто ж насправді злочинець? Можливо, це і Ярослав Мазурко скоїв злочин, перебуваючи у якомусь афективному стані чи під дією транквілізаторів. Хоча його життєвий шлях, який вивчений міліціонерами і журналістами аж від дитячого садочка, ні про яку раніше засвідчену неадекватну агресію не говорить. Те, що людина зникла ні про що не говорить — він може переховуватися і під впливом інформації про схожість із злочинцем (повна недовіра до слідства), а, може, просто виїхав за кордон на заробітки.

Версій наразі висунуто багато, але ми спробуємо подати ще одну.  Можливо, невідомий злочинець є людиною, яка отримала серйозний психічний розлад. Але не від народження. Напевно, він мав справу зі зброєю, бо дуже вже впевнено нею володіє. Можемо припустити, що ця людина не раз вбивала людей. На його обличчі не смикнувся жоден м’яз ні під час боротьби з охоронцями, ні тоді, коли він їх холоднокровно вбивав і переступав через ще теплі тіла. Можна припустити, що це людина — колишній працівник якоїсь особливої спецслужби, яка спеціалізується по ліквідації    людей, що загрожують чиїйсь безпеці. Може, навіть державній.  До речі, в Україні немає центрів з психологічної реабілітації відставників спецструктур. Втрачаючи роботу, вони можуть накоїти багато лиха і через гостре відчуття непотрібності або обманутості. Якщо це була невипадкова людина, то набагато впливовіші структури вже давно зайнялися його нейтралізацією, а суспільство просто подають через ЗМІ безпечну легенду. Не виключено, що скоро нам покажуть труп злочинця і відрапортують про завершення справи, бо занадто великий розголос про «спеціальність» цього кілера не потрібен нікому.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com