Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«Набережний квартал» для Львова - панацея чи афера?

Навесні 2014 у Львові розпочалося будівництво великого житлового комплексу «Набережний квартал» по вул. Пулюя, яке сам забудовник називає «наймасштабнішим львівським будівництвом» і «втіленням мрії багатьох людей в життя». Незважаючи на позиціонування цього 10-поверхового об'єкта як сучасного та комфортного житла, ціна квадратного метра в «Набережному кварталі» залишається заниженою - 5900 гривень, що за нинішнім валютним курсом складає всього 500 доларів США.

На сьогодні, незважаючи на сумніви в законності відведення землі і самого будівництва, мешканці Львова вже придбали більш 100 квартир в житловому комплексі. Неймовірно низька ціна настільки приваблює покупців, що вони закривають очі на численні проблемні питання «масштабного будівництва», які, врешті-решт, можуть призвести до того, що довірливі львів'яни можуть у підсумку виявитися ... покупцями повітря.

«Еліта-Центр» по-львівськи?

Покупцям квартир в «Набережному кварталі» пропонують стати асоційованими членами кооперативу ЖБК «Апартаменти-Захід» (Ідентифікаційний код ЄДР 39206113, м. Львів, вул. Наливайко, 3. Кімната 9, голова кооперативу Мацюк Костянтин Сергійович). Важливе уточнення - «асоційоване» членство в кооперативі в даному випадку означає, що покупці не мають права голосу на зборах кооперативу. Всі рішення від імені кооперативу приймають виключно повноправні члени кооперативу - його засновники, а єдиний вид діяльності в кооперативі, доступний для його асоційованих членів - це сплата пайових внесків.

Далі - ще цікавіше. Договором передбачена попередня оплата 90% вартості житла шляхом сплати громадянами пайового внеску на рахунок кооперативу. Це по суті є фінансуванням будівництва житла шляхом пайової участі фізичних осіб, що на сьогодні заборонено Законом України «Про інвестиційну діяльність».

Крім того, «пайовики» (а не покупці житла, як це мало бути за законом), нічого не платять власне забудовнику, а тільки вносять членські внески на діяльність кооперативу, який, фактично, є посередником між забудовником і покупцями квадратних метрів. Тобто, львів'яни повинні не купувати житло у надійного забудовника з історією на ринку, а фінансувати (і ще й способом, забороненим законом!) Створений у травні 2014 кооператив.

Візит в офіс продажів «Набережного кварталу» не прояснює ситуації. Навпаки - створює ще більше плутанини. Там потенційним покупцям розкажуть, що замовником будівництва є ТОВ «Діексбі інтернешнл», генпідрядником - ТОВ «ЕКСКОМБУД», проектувальником - також «Діексбі інтернешнл». Ще одна залучена до будівництва компанія - «Інноваційне будівництво».

Закономірним є питання про те, де у наведеному вище переліку ЖБК «Апартаменти-Захід»? Його немає. Тобто у разі, якщо щось піде не так, покупці квартир не можуть нічого вимагати від забудовників, бо не укладали з ними жодних договорів. Єдина структура, якій теоретично могли б висувати претензії покупці повітря по вулиці Пулюя - це сам кооператив. Але і тут їх чекає сюрприз. У разі незавершення будівництва члени кооперативу за законом не можуть подати позов на кооператив до суду, адже це означало б, що вони будуть судитися самі з собою.

У «Набережному кварталі» не називають і кінцевих власників компанії, а в документах фігурують тільки підставні особи. Покупців чомусь не насторожує, що кооператив очолює одна людина, документи підписує інший, забудовником є третя особа, а підрядником - четверте. Це позбавляє інвесторів навіть теоретичної можливості повернення вже внесених коштів. Також кооператив і забудовник за даною схемою не платить ніяких податків, і, як стверджують експерти, повинен користуватися схемами обналу готівки, що є черговим, а в даному випадку вже і підсудним, порушенням закону.

Всі ці подробиці наводять на закономірний висновок про те, що вся діяльність «Набережного кварталу» має ознаки фінансової піраміди, тобто побудованої за шахрайською схемою будівельної афери на кшталт скандально відомої київської компанії «Еліта-Центр».

За хрестоматійним визначенням, фінансова піраміда - це організація, членство в якій набувається за умови внесення певних внесків, і яка може продовжувати своє функціонування тільки за умови вступу до неї все нових і нових членів.

До речі, на сайті львівського «Набережного кварталу» перераховані більше 10 об'єктів, які компанія (так і невідомо, яка саме, - невже створений два місяці тому кооператив?) Будує в різних регіонах України. Це означає, що таємничі кінцеві власники будівельної піраміди збирають гроші по всій Україні, вкладаючи невелику їх частину у будівництво, яке створює видимість активного розвитку всіх проектів.

Однак як тільки потік все нових і нових довірливих вкладників припиниться, забудовник не зможе побудувати вже куплені людьми квартири.

До речі, «мега-забудовник», яким позиціонує себе «Набережний квартал», збираючи кошти на будівництво від мешканців Львова, Києва, Хмельницького, Вінниці та інших міст - насправді здав в експлуатацію аж 2 (!) Будинку - перший у 2007 році , другий в 2010.

І ще один штрих для повноти картини. У разі, якщо хтось із покупців захоче вийти з кооперативу, він як асоційований член повинен продати свою частку в кооперативі іншій особі (тобто привести до кооперативу іншого інвестора замість себе). Інакше вже внесені гроші не повертаються. Ну чим це не шахрайство?

Проблеми із законом і не тільки

Як тільки почалося будівництво «Набережного кварталу», жителі довколишніх до ділянки по вулиці Пулюя будинків вийшли на протест. Вони вважають будівництво незаконним, заявляють про відсутність у забудовника відповідних дозволів і стверджують про небезпеку будівництва через геологічні особливості ділянки.

«Наш будинок через цих робіт дає тріщину. Також тут є підземні порожнини, на яких будувати взагалі не можна. Львівські будівельні компанії відмовлялися від будівництва, тому що порахували, що зміцнення території під новим будинком обійдеться дуже дорого, вартість квадратного метра в новобудові через це буде надзвичайно високою, а значить, проект не буде рентабельним. Настороженість викликає те, що чужа компанія вирішила тут реалізовувати проект і ціни є підозріло низькими. Вже можна здогадатися, що роботи ведуться з порушеннями », - заявила одна з активісток протесту проти новобудови.

Представники забудовника визнають, що результати проведених інженерно-геологічних досліджень показали наявність під фундаментом новобудови такого явища, як карст. Однак вони запевняють, що вжили всіх необхідних заходів, щоб забезпечити стійкість будівлі. І це - всього за 500 доларів за квадратний метр.

З дотриманням будівельних нормативів і вимог безпеки в «Набережного кварталу» - теж велика проблема, але ці факти варті окремої журналістського дослідження, яке буде опубліковано найближчим часом.

До речі, конфлікт з сусідами змусила забудовників визнати ще одну цікаву деталь: в «Набережному кварталі» ще не визначилися з поверховістю будинків. Зараз вони ще думають, скільки поверхів будувати - 9, 10 або 12, але це не заважає їм вже продавати квартири. Саме так діяли аферисти з «Еліта-Центру», які почали продавати квартири ще на етапі котловану. А коли дешеві квадратні метри почали розбирати, як гарячі пиріжки, шахраї запустили продаж одних і тих же повітряних «квартир» по кілька разів. Їх рекорд - чотири власника однієї і тієї ж квартири, яку ніхто насправді й не збирався будувати.

На сайті «Набережного кварталу» під інформацією про те, що львів'яни вже купили в комплексі більше 100 квартир, розміщена цікава цитата.

«Будівництво у Львові законне і завершиться в строк», - Юрій Сусляк, співзасновник.

На жаль, пан співзасновник не уточнює, що саме він співзаснував. Незаконний кооператив? Фундамент будинку на Пулюя? «Набережний квартал»? А що таке «Набережний квартал»? І цитата ця, розміщена на офіційному сайті, виглядає підозріло. Коли організація дійсно діє законно і впевнена у своїй правоті, вона не кричить на кожному кроці про законність своїх дій. А наведене твердження більше схоже на аутотренінг з відомого радянського фільму: «Я найчарівніша і найпривабливіша» ...

Список об'єктів будівництва в різних містах, наведений на сайті львівського «Набережного кварталу» в юридичному плані нічого не об'єднує. Фактично ж має місце діяльність групи фізичних та юридичних осіб, яка носить ознаки фінансової піраміди. Формально ці проекти реалізуються різними юридичними особами, але фактично вони пов'язані між собою через одних і тих же фізичних осіб засновників і керівників (у тому числі Юрія Смалюк, Руслана Полякова, Анатолія Попова), юридичних осіб (у тому числі ТОВ «Фірма« Тонус », ЄДРПОУ 23845071), а також однотипними сумнівними схемами роботи, описаними вище. Зараз всі дороги ведуть до так званої «Development Creative Group (DCG)», про яку в інтернеті чимало негативних відгуків. Тепер залишається сподіватися, що цими шляхами пройдуться не тільки журналісти, але і співробітники прокуратури. Вони зможуть дізнатися багато цікавого про будівельному бізнесі по-львівськи.

Джерело: http://kommentator.org/2014/07/22/naberezhnyy-kvartal-dlya-lvova-panaceya-ili-afera.html

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com