Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ХИТРИЙ СПОСІБ ЗДАЧІ ГТС

Україна та Росія домовилися про створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з «Газпромом» підприємств у пропорції 50 на 50. 

Як повідомляється, перше спільне (газотранспортне) підприємство має включати безпосередньо магістральні (транзитні) газопроводи та підземні сховища газу України. Українська частина переговорної групи була проти включення на цьому етапі українських ПСГ до складу газотранзитного СП, зазначає видання.

Перше СП також буде наділене монопольним правом здійснювати транзит газу територією України до Європи. Закріплення цього виключного права чітко прописане в проекті газової угоди і, відповідно, унеможливлює участь у транзиті імпортного газу будь-якої іншої, третьої, сторони (чи компанії). За виключенням дочірніх підприємств самого газотранзитного СП, заснування яких завбачливо передбачене проектантами цієї угоди.

Також до СП перейдуть також функції диспетчерського управління магістральними газопроводами та ПСГ України.

Друге СП (газорозподільне) планується створити з «Газпромом» на базі внутрішніх газорозподільних мереж України, повідомляє видання.

Воно зазначає, що у проекті документа чітко не сказано, де саме мають бути зареєстровані перше і друге СП. Але не виключається, що «батьківщиною» українсько-російського газотранзитного СП можуть обрати іншу, крім України та РФ, країну.

Також повідомляється, що можлива угода передбачає повну юридичну недоторканність створюваних СП. Таким чином на них не поширюватимуться можливі зміни податкового законодавства України, антимонопольне законодавство, а відтак, і вимоги АМКУ (який теоретично мусить узяти під контроль кожного суб’єкта, який зазіхає на більш як 25 — 30% будь-якого ринку товарів і послуг в Україні), будь-які тарифні зміни.

Видання також звертає увагу на вимогу до української сторони не втручатися у визначення розміру прибутку (рентабельності) обох СП.

Можна сказати, що встановлення цін на транспортування і розподіл газу в Україні, а також встановлення цін на газ для різних категорій вітчизняних споживачів, які раніше належали до сфери відповідальності НКРЕ, тепер виконуватимуть керівні органи двох створюваних підприємств.

Окремо відзначено, що вплив парламенту, уряду або Міненерговугільпрому на діяльність, зокрема фінансову, створюваних газових СП практично унеможливлений. «Газпром» та його структури одержують повний правовий захист на території України, включаючи недоторканність їхньої власності та неможливість її примусового вилучення.

Нагадаємо, раніше ЗМІ повідомили, шо прем’єр Микола Азаров доручив готувати «найжорсткіший варіант» держбюджету з ціною на газ не менш як 400 доларів за тисячу кубометрів.

Нагадаємо, Україна прагне домогтися зниження вартості газу, який імпортується з Росії. Проте Росія погодилася на зниження ціни лише у разі злиття «Нафтогазу» з «Газпромом» або за вступ України до Митного союзу.

***

«Ми повинні зберегти нашу ГТС. Це задача № 1. Всі повинні розуміти, що від виконання цього завдання залежатиме економіка і безпека України», — сказав заступник голови правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Вадим Чупрун. Про це повідомили в прес-службі компанії.

 Чупрун також відзначив, що на сьогоднішній день у Європейської Комісії немає претензій до української ГТС. Для підтримки технічного стану ГТС були заплановані додаткові фінансові кошти і транші європейських інститутів для модернізації та реконструкції ГТС.

За матеріалами УНН та ZN.UA

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com