Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Європа йде в обхід Росії

Європейський союз ухвалив мандат на проведення переговорів з Азербайджаном і Туркменістаном щодо будівництва Транскаспійського трубопроводу між ЄС, Азербайджаном і Туркменістаном, йдеться в офіційному комюніке Єврокомісії, поширеному в Брюсселі. «Європа говорить сьогодні єдиним голосом. Трансатлантичний газопровід — найважливіший проект Південного транспортного коридору з постачання газу до Європи з нових джерел. Ми маємо намір завершити його якнайшвидше», — заявив член Єврокомісії з енергетики Гюнтер Оттінгер.

У Європі вважають, що успішна реалізація проекту будівництва Транскаспійського газопроводу прискорить і завершення проекту «Набукко». У повідомленні Єврокомісії наголошується, що вперше Євросоюз пропонує договір за інфраструктурним проектом. Цей договір буде підписаний після схвалення всіма 27 державами-членами ЄС.

Ухвалене по каспійському газопроводу рішення — прямий результат візиту голови Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу і члена Єврокомісії Гюнтера Оттінгера до Баку і Ашхабада в січні 2011 року і їхніх переговорів з керівництвом цих двох країн, зазначають в Брюсселі.

На думку Єврокомісії, ця подія є віхою в реалізації проекту Південного коридору і першим конкретним рішенням з координації єдиної енергетичної стратегії, як це було визначено в доповіді Єврокомісії «Енергетична політика ЄС: відносини з партнерами за межами наших кордонів», ухваленій 7 вересня.

Угода по Транскаспійському газопроводу буде основою для будівництва підводного трубопроводу, що пов’язує Туркменістан з Азербайджаном і сполученого з інфраструктурою, що постачає газ до Європи, наголошується в комюніке Єврокомісії.

Раніше єврокомісар з питань бюджету та фінансового планування Януш Левандовський заявив, що запуск газопроводу «Північний потік» насправді не є диверсифікацією джерел енергопостачання до Європи, оскільки збільшує залежність європейських країн від одного постачальника газу – Росії.

Раніше повідомлялося, що проект Nabucco відкладається на два роки: початок будівництва переносится з 2011-го на 2013 рік, а початок постачань — на 2017 рік, бо у консорціуму досі немає гарантій заповнення газопроводу.

Рішення про чергове перенесення термінів будівництва Nabucco прозвучало після інформації про те, що проектна вартість газопроводу Nabucco зросла з 7,9 млрд євро до 12-15 млрд євро.

Джерела Reuters повідомляли, що ухвалення остаточного інвестиційного рішення з газопроводу може бути перенесене на 2012 р. у зв’язку зі збільшенням вартості і неврегульованим питанням про постачання газу. Раніше воно переносилося на 2011 р. через тривалі переговори щодо постачання блакитного палива з Азербайджану.

Nabucco — проектований магістральний газопровід протяжністю 3,3 тис км, який піде в обхід Росії з Центральної Азії в країни Євросоюзу, перш за все до Австрії і Німеччини. Його проектна потужність — 26-32 млрд куб м газу на рік. Учасниками проекту Nabucco є компанії OMV Gas GmbH (Австрія), Botas (Туреччина), Bulgargaz (Болгарія), SNTGN Transgaz S.A. (Румунія), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd. (Угорщина), RWE (Німеччина). Кожен з учасників володіє рівними частками — по 16,67%.

Спочатку проект трубопроводу Nabucco, представлений в 2004 р., передбачав постачання газу з родовищ Ірану в Перській затоці. У 2006 р. у зв’язку з конфліктом навколо іранської ядерної програми було ухвалено рішення змінити проект таким чином, щоб мати змогу поставляти газ із Туркменістану, Узбекистану та Азербайджану.

Росія та Іран виступають проти будівництва будь-яких газопроводів по дну Каспійського моря, «піклуючись про навколишнє середовище, морські ресурси і побоюючись можливих забруднень» (Російський газопровід «Пів­нічний потік» прокладено... по дну Балтійського моря.). Про це заявили міністр нафти Ірану Рустам Касемі і міністр енергетики РФ Сергій Шматко за підсумками російсько-іранської міжурядової комісії в Тегерані, передає іранське агентство Shana.

Позиція Ірану, зокрема, робить неможливим будівництво транскаспійського газопроводу з Туркменістану до Азербайджану, який покликаний постачати туркменський газ в газопровід Nabucco, що лобіюється Євросоюзом для постачань газу оминаючи Росію.

“Газпром» уже підписав угоду акціонерів, що юридично зобов’язує, з учасниками South Stream — італійською ENI, французькою EDF і німецькою Wintershall — про їхнє входження в проект і гарантії його запуску. Але документ готувався під серйозним тиском з боку влади Європи. Єврокомісар Гюнтер Оттінгер безпосередньо назвав проект таким, що суперечить інтересам Євросоюзу, і погрозив «Газпрому» проблемами з контрактами, якщо South Stream перешкодить конкуруючому європейському газопроводу Nabucco. Можливості для цього у Єврокомісії будуть: вона планує найближчим часом стати ключовою стороною у всіх газових переговорах Європи, пише «КоммерсантЪ». Натомість РФ була відхилена пропозиція президента України В.Януковича провести South Stream  українською територією і таким чином Україна повністю усунена від доступу до 2 газопроводів,які можуть пройти недалеко від її території.

Досі нічого подібного з партнерами по South Stream «Газпром» не підписував. Акціонерна угода означає «гарантію реалізації проекту».

Перша нитка South Stream має бути запущена не пізніше за 2015 рік (потужність — 15,75 млрд кубометрів газу на рік), і глава «Газпрому» О.Міллер запевняв, що проект йтиме строго за графіком. Проте напередодні появи ключового документа по South Stream влада Європи, яка давно намагається боротися з монополізмом «Газпрому» і реалізує конкуруючий проект газопроводу Nabucco, почала безпрецедентний тиск на учасників російського проекту.

Днями Deutsche Welle опублікувала зроблені  заяви енергокомісара ЄС Гюнтера Оттінгера. Чиновник оцінив South Stream як спробу росіян запобігти проекту «Південного коридору», тобто доставку газу в Європу по маршруту в обхід Росії: з Туркменістану по дну Каспія до Азербайджану і далі через Туреччину з використанням Транскаспійського газопроводу.

Оттінгер попередив Росію: якщо вона і справді вважає, що South Stream «або будь-який політичний тиск на Ашгабад і Баку» змусять Європу відмовитися від Транскаспійського газопроводу і Nabucco, «особисто я стану менше довіряти довгостроковим газовим контрактам і менше вірити в те, що газ не є політичним інструментом».

Відповідно, він дав зрозуміти російській стороні, що нарощувати фактичні закупівлі газу з Росії Європа буде готова лише в тому випадку, якщо частка «Газпрому» на європейському енергоринку, а отже, і залежність Євросоюзу від російських енергоресурсів впадуть. Без будівництва Транскаспійського газопроводу це неможливо.

У Кельні Оттінгер дозволив собі те, що Європа досі не дозволяла, — відвертий тиск вже не тільки на «Газпром», а на його європейських партнерів по South Stream. Енергокомісар підкреслив, що в курсі завтрашнього підписання документів по South Stream. І тут же додав, що особисто він сумнівається в тому, що проект буде реалізований: «аж надто дорого тягнути трубу по дну Чорного моря» (підводна частина South Stream оцінюється в 10 млрд євро, а весь проект — в 15,5 млрд євро).

Оттінгер уточнив з приводу різниці між South Stream і іншим газопроводом з Росії в Європу, Nord Stream, будівництво якого завершене. Він, за словами чиновника, «став частиною європейської газової інфраструктури» і виведений з-під вимог третього енергопакету. South Stream не тільки не отримав цих пільг, але йому їх навіть не обіцяли.

Те, що подібні заяви робить саме єврокомісар, неприємний для Москви момент ще і тому, що саме Єврокомісія з недавнього часу претендує на статус головного парламентера з Росією за умовами імпорту газу, а також з іншими країнами зі створення «Південного коридору». Оттінгер активно лобіює так звану ним політику «єдиного голосу», коли всі 27 країн єврозони повинні узгоджувати одна з одною умови закупівель газу і нафти з країн за межами ЄС.

“Нам дають зрозуміти, що Транскаспійський газопровід з’явиться у будь-якому випадку, і будувати в цих умовах South Stream чи ні — це вже наша особиста справа», — говорить глава Rusenergy М.Крутіхін. Поки це тільки полеміка, але «ризик того, що South Stream буде заморожений або недозавантажений через тверде бажання Європи запустити альтернативну трубу, зберігається». З іншого боку, уточнює Крутіхін, відмова від South Stream із запуском «Південного коридору» означатиме для Росії зростання залежності від транзиту газу через Україну, і якщо «сьогодні Москва диктує Києву, то ситуація зміниться з точністю до навпаки».

Поки зрозуміло одне, зазначає глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкин — від поточної ситуації однозначно виграє Туреччина, через яку пройде Nabucco і яка в той же час може дати або не дати «Газпрому» дозвіл на прокладку South Stream в своїх водах.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com