Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Україну треба підтримати

Колишній президент Чеської республіки Вацлав Гавел, письменник, драматург, у минулому дисидент, написав велику статтю в англомовному російському виданні Moscow Times з аналізом внутрішньополітичної ситуації в Україні за президентства Віктора Януковича.

Вацлав Гавел вважає, що ЄС недостатньо чітко формулює політику щодо України. Пан Гавел пише, що Україна — надто велика і стратегічно важлива держава для Заходу, аби ЄС міг ігнорувати тривожні тенденції минулого року в українській політиці.

»Від обрання президента Віктора Януковича у 2010 році Україна пережила значне і тривожне погіршення демократичних засад. Підвалини демократичного суспільства — свобода висловлювань, зібрань і преси — потрапляють під дедалі більший тиск. Понадто, переслідування членів опозиції, кульмінацією якого став арешт колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко під час судового процесу, визнаного на Заході політично вмотивованим, лише підтверджує, що верховенство права ігнорується», — починає свою статтю Вацлав Гавел.

Автор далі викладає найбільш тривожні, на його думку, чинники, які підкреслюють відхід України від демократії. Вацлав Гавелперерахував основні загрози:

1. Консолідація влади в руках президента Януковича після скасування поправок до Конституції України.

2. Корупція, яка поширена в ешелонах влади. Обсяги прямих іноземних інвестицій падають, а ЄС заморозив 100 млн доларів фінансової допомоги внаслі­док неспроможності України подолати корупцію в сфері держзакупівель.

3. Посилення активності силових відомств. Окремі особи, неурядові організації та журналісти стають об’єк­тами або відвертих погроз, або нагляду.

4. Залякування опозиційних партій і незалежних ЗМІ. Більшість телеканалів контролюються чотирма групами, які тісно пов’язані з владною Партією регіонів. Валерій Хорошковський поєднує контроль над медіа-групою Інтер із посадою голови СБУ та члена наглядової ради НБУ — приклад явного конфлікту інтересів.

5. Олігархічне правління. (Великі сектори економіки України — експорт, енергетика і медіа — контролюються невеликою групою людей, які або мають відкрито злочинну пов’язаність, або прямі зв’язки з Партією регіонів.)

6. Слабке громадянське суспільство.

Далі Гавел зауважив, що Україна досягла роздоріжжя. Один напрямок веде до демократії, інший — до автократії. Переважна більшість українських громадян, на його думку, віддає перевагу членству у ЄС, але їхній ентузіазм наражається на відсутність чіткої політики ЄС щодо України.

А в цей час адміністрація Януковича проголошує бажання вступити до ЄС, але не запровадила змін, необхідних для виконання критеріїв вступу. Вацлав Гавел пише, що результатом цієї непослідовності стане те, що в найближчому майбутньому Україну не запросять починати переговори про членство у ЄС.

Пан Гавел висловлює стурбованість тим, що зближення Києва з Москвою матиме очевидні, як він пише, наслідки для енергетичної безпеки багатьох країн ЄС.

Завершує колишній чеський президент порадою для Євросоюзу: життєвим інтересам ЄС відповідає вироблення активнішої політики щодо України. Тому Польща має скористатися своїм статусом президента ЄС і підтримати демократію в Україні так само, як самих поляків Захід підтримав у минулому. Гавел закликає не жертвувати підтримкою України задля політичної доцільності чи простої економічної вигоди.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com