Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ПРИГОДИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ КАРТИНИ РЕМБРАНДТА

Цими днями з Амстердама повернулась українська делегація, яка має завдання з’ясувати, чи належить пензлеві видатного голландського живописця Рембрандта жіночий портрет, який зберігається в Дніпропетровському художньому музеї.

Про це, зокрема, — наша розмова з Василем Копистком, керівником делегації на перемовинах у музеї Рембрандта, що в Нідерландах.

— Пане Василю, розкажіть, будь ласка, як розпочинався цей проект?

— Кілька років тому світова спільнота відзначала 400-річчя від дня народження геніального голландського художника Рембрандта Харменса ван Рейна. Саме тоді в українських засобах інформації промайнуло повідомлення, що начебто в Дніпропетровську є картина цього визначного світового майстра. Я зацікавився цим повідомленням.

— Що стало наступним кроком?

— Звернувся до своїх друзів з Нідерландів і попросив їх надрукувати цю інформацію в голландському журналі «Україна». Однак ця публікація не привернула до себе належної уваги. І не випадково, адже в різних країнах світу час від часу з’являються такі «сенсаційні» повідомлення. Однак це мене не зупинило.

— Як же ви діяли далі?

— Вже згодом, перебуваючи в Нідерландах, я запропонував своїм голландським друзям поїхати в Амстердам і звернутися безпосередньо в музей Рембрандта. І ось тоді все й розпочалося!

— Що саме ?

— Там це повідомлення викликало справжню сенсацію! Фахівці з Амстердаму ніколи не чули про наш дніпропетровський жіночий портрет талановитого Рембрандта. Це й не дивно, адже раніше ми жили за так званою «залізною завісою». Всі контакти із західною Європою, в тому числі й мистецькі, контролював КГБ. Потім були бурхливі перші роки становлення незалежності України. І от тільки тепер ми почали повноцінно контактувати з Нідерландами.

Тож після знайомства з фахівцями музею Рембрандта ми обмінялися  координатами, розпочалася справжня наукова робота. В Європі вчені — люди толерантні: уважно слухають, коректно ставлять запитання, абсолютно всім цікавляться, навіть найменшими подробицями. Тим паче коли йдеться про їхнього генія, світову гордість Нідерландів!

— Як же розгорталися події?

— Крок за кроком ми рухали цей проект, який назвали «Дніпропетровський Рембрандт». Від королівства Нідерланди його очолила Лідія Доннерс-Мунт — палкий прихильник і знавець творчості митця, людина, чка має до того ж українські корені. Працювали швидко й оперативно, як в Україні, так і в Нідерландах. Це була цікава творча співпраця, непомітно промайнуло майже півроку. І ось тоді наша команда підготувала зустріч фахівців безпосередньо в Амстердамі.

— Чому саме там?

— Рембрандт — нідерландський художник, тож цілком зрозуміло, що саме в цій країні він найбільше досліджений, маються спеціальні методики й технології, а також достатньо фахівців. Тому виконувати необхідні реставраційні та експертні роботи в Україні було б нераціонально.

— Які ж головні питання ви розглядали під час цієї зустрічі?

— 16 листопада в амстердамському музеї Рембрандта наша делегація спілкувалась з професором Яапом ван Де Вееном. Спочатку він люб’язно провів екскурсію залами цього унікального музею. За його словами, саме в цьому будинку сягнув вершини талант митця, тут він створив «Нічну варту»! Інтер’єр музею повністю відтворений, як це було за часів талановитого художника. А згодом, за чашкою кави, обговорювали всі робочі питання, які цікавили обидві сторони.

Головне — як провести експертизу цієї невідомої картини Рембрандта в Нідерландах.

— Складна процедура?

— Так, це довготривала праця з різноманітними дослідженнями, до того ж вона потребує досить значних коштів. Сьогодні в Україні таких грошей нема. А де взяти необхідне обладнання, хоча у нас, можливо, і є висококласні фахівці. Тож важливо, що всі витрати, необхідні для проведення експертизи, бере на себе королівство Нідерландів. Спершу треба перевезти картину з Дніпропетровська до Амстердама.

— Як на мене, то вже це — річ непроста. Адже йдеться не про звичайну картину, а ймовірно — про дорогоцінний шедевр.

— Попереду — оформлення документів за міжнародними законами, до того ж картину везтимуть на відстань більше двох тисяч кілометрів спеціальною міжнародною поштовою службою. А для цього теж треба необхідні кошти. І про все це ми говорили на переговорах в Амстердамі. А на завершення перемовин у своєму кабінеті нас гостинно прийняв директор музею Рембрандта — доктор Янренсе Боонстра.

— Гаразд, все це дуже цікаво. Однак поясніть нашим читачам, що дасть Україні визнання дніпропетровської картини Рембрандта?

— Почну з того, що востаннє знаходили невідому картину цього голландського майстра в 2005 році в Англії. Це був портрет самого Рембрандта у молодому віці, виконаний ним на мідній пластині. Знахідка стала сенсацією, усі головні світові інформаційні агентства тривалий час говорили про це велике відкриття. Хто знає, можливо, і нас чекає таке ж сенсаційне відкриття. Ось чому, на мою думку, зацікавились цією роботою спеціалісти з королівства Нідерландів, і цілком можливо скоро так само всі поважні агенції на весь світ говоритимуть про нашу дніпропетровську картину амстердамського Рембрандта.

— Припустимо, визнають. А далі?

— Це буде найхвилюючий момент. Наприклад, під час цієї поїздки ми також відвідали і амстердамський Рійскмузеум — так званий голландський Лувр, де зберігаються найбільша колекція картин Рембрандта у світі. Цього разу головною картиною виставки був портрет Яна Сікса, який створив Рембрант у 1654 році, і ось вже 350 років вона зберігається в приватній колекції родини Сіксів. Останнього разу тут її виставляли п’ять років тому. Це була унікальна можливість познайомитися з одним із найкращих творів майстра.

Мине час,і є велика ймовірність, що на новій виставці в Рійскмузеумі головною картиною буде саме дніпропетровський жіночий портрет Рембрандта Харменса ван Рейна.

Спілкувався Олександр Кавуненко

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com