Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

СИМВОЛІКА КОЛЬОРІВ

Люди з незапам’ятних часів надавали особливе значення читанню «мови фарб», що знайшло віддзеркалення в стародавніх міфах, народних переказах, казках, релігійних і містичних ученнях. Так, в астрології промені Сонця, що розкладені в спектр і дають 7 кольорів, відповідали 7 основним планетам: червоний — колір Марса, синій, — колір Венери, жовтий, — колір Меркурія, зелений, — колір Сатурну, блакитний, — колір Юпітера, оранжевий, — колір Сонця, фіолетовий, — колір Місяця. При цьому фарби символізували не тільки планети і їх вплив, але і соціальне положення людей, їх психічні стани, що виявлялося в підборі одягу певного кольору, народних приказках, обрядах і т.д. Приведемо опис символіки фарб, що склалася у різних народів.

Червоний колір. Особлива пристрасть люди із старовини проявляли до червоного кольору. У багатьох мовах одне і те ж слово позначає червоний колір і взагалі все красиве, прекрасне. У Полінезії слово «червоний» є синонімом слова «полюблений». У Китаї про щиру, відверту людину говорять «червоне серце», тоді як серце поганої, підступної людини чорне.

Червоний колір перш за все асоціюється з кров’ю і вогнем. Його символічні значення багатообразні і суперечливі. З одного боку, червоне символізує радість, красу, любов і повноту життя, а з іншої — ворожнечу, помсту, війну; зв’язується з агресивністю і плотськими бажаннями.

Червоний є основним геральдичним кольором. На прапорах він символізує бунт, революцію, боротьбу. Цікаво, що у багатьох племен Африки, Америки і Австралії воїни, готуючись до сутички, розфарбовували тіло і особу в червоний колір. Карфагеняне і спартанці носили під час війни червоний одяг. У стародавньому Китаї повстанці називали себе «червоні воїни», «червоні списи», «червоні брови».

Червоне позначає також владу, велич. У Візантії тільки імператриця мала право носити червоні чобітки. Імператор підписувався пурпурним чорнилом, сидів на пурпурному троні.

У багатьох народів червоний колір символізує південь, полум’я і жару. Так, в культурах Азії південь зазвичай зв’язувався з червоним кольором, північ — з чорним, захід — з білим, схід — з жовтим і синім.

Білий колір символізує чистоту, незаплямованість, невинність, чесноту, радість. Він асоціюється з денним світлом, а також з силою, що проводить, яка втілена в молоці і яйці. З білизною пов’язано уявлення про явний, загальноприйнятий, законний, істинний.

У Стародавньому Римі весталки носили білі плаття і білі вуалі. Ще з античності білий колір означав відчуженість від мирського, устремління до духовної простоти. У християнській традиції біле позначає спорідненість з божественним світлом. У білому зображаються ангели, святі і праведники. У деяких народів білий одяг носили царі і жерці, що символізувало урочистість і велич.

Проте білий колір може мати і протилежне значення. За природою він як би поглинає, нейтралізує решту всіх кольорів і співвідноситься з порожнечею, безтілесністю, крижаним мовчанням і кінець кінцем — із смертю. Слов’яни одягали померлих в білий одяг і покривали білим саваном.

У деяких племен Африки і Австралії прийнято розфарбовувати тіло білою фарбою після кончини кого-небудь з близьких. У Китаї і деяких інших країнах Азії і Африки білий колір є траурним. За старих часів білий траур використовувався і у слов’ян.

Чорний колір, як правило, символізує нещастя, горе, траур, загибель. Так, в стародавній Мексиці при ритуальному жертвопринесенні людини особи і руки жерців були забарвлені в чорний колір. Чорні очі і понині вважаються небезпечними, заздрісними. У чорне одягнені зловісні персонажі, появу яких провіщає смерть.

По припущенню англійського етнолога В. Тернера, чорний колір, що часто позначає смерть, непритомність, сон або тьму, зв’язується з несвідомим станом, тобто з досвідом затьмарення, затемнення свідомості.

Вважається також, що існує зв’язок між чорним кольором і сексуальною привабливістю. У деяких африканських племен жінки з дуже чорною шкірою високо цінуються як коханки, але не як дружини. Любовна пристрасть покрита темнотою і таємницею; отже, чорне може символізувати щось сокровенне і таке, що прагне. У арабів вираз «чорнота очей» означає кохану, «чорнота серця» — любов.

Таким чином, чорне може мати і сприятливе значення. Наприклад, так воно сприймається в посушливих районах Африки, де мало води і чорні хмари обіцяють родючість і достаток. Духам-хранителям, що посилають дощ, приносять в жертву чорних биків, кіз і птахів; при цьому жерці теж одягаються в чорне.

Жовтий — колір золота, яке із старовини сприймалося як застиглий сонячний колір. Це колір променів, колір зрілих колосів і листя, що в’яне, але також колір хвороби, смерті, потойбічного світу.

У багатьох народів жінки віддавали перевагу жовтому одягу. Нерідко жовтий колір служив відмітною ознакою знатних персон і вищих станів. Наприклад, монгольські лами носять жовтий одяг з червоним поясом.

Але у деяких народів Азії жовтий колір є кольором трауру, туги, печалі. У Європі жовтий або жовто-чорний прапор позначав карантин, а жовтий хрест — чуму. У слов’янських народів жовтий колір вважається кольором ревнощів, зради, а на Тибеті ревнощі називали буквально «жовте око». Пригадаємо також «жовту пресу» і «жовтий будинок».

Синій колір у багатьох народів символізував небо і вірність. Він може також символізувати доброту, постійність, розташування. У геральдиці синій колір позначає цнотливість, чесність, добру славу і вірність. «Блакитна кров» говорить про благородне походження; англійці називають дійсного протестанта «синім».

Крім того, синій колір близький до чорного і набуває схожих з ним символічних значень. Він вважався траурним в Давньому Єгипті і у деяких народів Південної Америки. Французи називають жах «синім страхом» («Казка про Синій Бороді»). У слов’янських народів синій колір служив символом печалі, горівши, асоціювався з бісівським світом. Стародавні літописці описують чорних і синіх бісів.

Зелений — колір трави і листя. У багатьох народів він символізував юність, надію і веселість, хоча деколи і незрілість, недосконалість. Зелений колір гранично матеріальний і діє заспокійливо, але може справляти і пригноблююче враження (не випадково тугу називали «зеленою», а людина від злості «зеленіє»).

У іранців зелений колір асоціюється як з бурхливим зростанням і свіжістю, так і з нещастям, печаллю, скорботою, тому про нещасливу людину говорять «зелена нога», а об кладовище — «зелений будинок». У середньовічній Європі блазні носили зелену з жовтим одяг, а банкроти в Германії повинні були надягати зелені шапки.

Стародавня символіка фарб і її інтерпретація в різних культурах знаходять підтвердження в сучасних теоріях взаємозв’язку кольору і емоційно-вольових станів не тільки окремо взятої людини, але і общностей (М. Люшер, І. Гете, О. Шпенглер і ін.). Відповідність кольору і домінуючого емоційного стану відкриває можливість культурологічного аналізу суспільства за характерною для нього колірною гамою в мистецтві або побутовому середовищі. В зв’язку з цим певний інтерес представляють роботи німецького філософа О. Шпенглера, де переживання простору і часу, властиві тій або іншій культурі, є базовими, такими, що визначають світовідчування, філософію і мистецтво цієї культури. При цьому колір трактується як найважливіша характеристика простору, або що обмежує його, або, навпаки, безмежність, що підкреслює його.

Наприклад, античну культуру, культуру полісів, орієнтовану на світ людини, О. Шпенглер трактує як орієнтовану на замкнуті простори, матеріальну наочність, де переважають жовті, червоні, білі і чорні фарби. Культури ж, орієнтовані на розширення життєвого простору, на постійну боротьбу, мають загальну схильність до блакитного і чорного кольорів.

З книги Г.Щокіна «Визуальная психодиагностика: познание людей по их внешности и поведению

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com