Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ВЛАДА «ДАЄ ГАЗУ», НАРОД НЕ ВСТИГАЄ ОГОВТАТИСЯ, А ДАЛІ БУДЕ ЩЕ...

Ціни на газ для теплокомуненерго підняли на 50%. Це означає підвищення цін для населення не лише на газ, а й на електроенергію і опалення...

Граничний рівень ціни на природний газ для під­приємств теплоенергетики, що забезпечують опалювання і гаряче водопостачання населення, з 1 серпня 2010 року виросте на 50% — з 872,78 грн. до 1309,2 грн. за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування і розподіл газу).

Зокрема, відпускні ціни на природний газ для наелення встановлюється:

при умові, що об’єм споживання природного газу не перевищує 2500 куб. м на рік:

при наявності лічильників — 72,54 коп. за 1 куб.м;

без лічильників — 79,80 коп. за 1 куб.м.

При умові, що об’єм споживання природного газу не перевищує 6000 куб. м на рік:

при наявності лічильників — 109,80 коп. за 1 куб.м;

без лічильників — 120,78 коп. за 1 куб.м.

При умові, що об’єм споживання природного газу не перевищує 12000 куб. м на рік:

при наявності лічильників — 224,82 коп. за 1 куб.м;

без лічильників — 247,32 коп. за 1 куб.м.

при умові, що об’єм споживання природного газу не перевищує 12000 куб. м на рік:

при наявності лічильників — 268,56 коп. за 1 куб.м;

без лічильників — 295,41 коп. за 1 куб.м.

Відповідну постанову Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) України №813 від 13 липня 2010 року оприлюднено на сайті комісії.

Постанова узгоджена з міністерствами фінансів і економіки.

Ціна на газ для під­при­ємств теплоенергетики не переглядалася з грудня 2008 року і була зафіксована на рівні 872,78 грн. за тис. куб.м (з урахуванням ПДВ, цільової надбавки і транспортування).

Кабінет міністрів України також не виключає можливості подальшого підвищення ціни на газ для населення, а саме для споживачів 3-ї і 4-ї категорій.

Про це заявив, і оком не кліпнувши, міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Ми зрозуміли це так: 50 відсотків — це ще не все, любі. Далі буде... При цьому Ю.Бойко не уточнив терміни та обсяги майбутнього підвищення.

Відомо, що ціна вдарить по тим, хто споживає понад 6-12 тис. куб. м газу на рік і понад 12 тис. куб. м, відповідно.   Проте кожен, хто опалює приміщення газовим котлом знає, що для середньої української родини ліміт у 2,5 тис. кубів (а він розбивається на півріччя, і перевищення 1800 кубів газу за півроку автоматично переведе вас у вищу категорію тарифу) означає холодне помешкання упродовж нашої довгої зими. Це ліміт не для малозабезпечених, а для тих, хто місяцями не живе у приватному будинку узимку, економлячи на оплаті за газ. А ці люди, як правило, забезпечені квартирами у містах. Отож удару заподіяно селянам, які постійно мешкають у своїх оселях.

Звичайно, підняття цін відчують і міські мешканці з автономним циклом обігріву помешкань. Підвищення цін на побутовий газ автоматично призведе і до підвищення цін на електроенергію і тепло. Міністр заявив, що поки що не планується... підвищення ціни на газ для промислових підприємств.

Без сумніву, поступове підвищення внутрішніх цін на природний газ до економічно обґрунтованого рівня є одним із зобов’язань України в рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Інакше уряд М.Азарова не отримає мільярдні позики від МВФ під невеликі, як вважає Кабмін, відсотки. Але ж нам довго пояснювали, що населення випалює лише газ власного внутрішнього видобутку і його собівартість набагато нижча за собівартість прибулого російського! То до чого ж тут підняття тарифів?

Вже нині експерти прогнозують зростання заборгованості за газ. Нагадаємо, що нині кожен п’ятий українець заборговав за газ. Сума боргу сягає майже 11 млрд грн. Це говорить і про низьку платіжну дисципліну, і про обмежену платоспроможність наших громадян.

Другою на черзі велетенською поступкою цій міжнародній фінансовій установі, вочевидь, стане підвищення пенсійного віку і для жінок, і для чоловіків до 65 років! Про це вже відверто говорять на рівні віце-прем’єрів. Уже зараз стало зрозумілим, що «покращення нашого життя» нам не побачити навіть у ясний безхмарний день. Воно відкладається на довгі роки, попри фантастичну, як нас переконували, знижку на газ — своєрідний «подарунок» від Росії взамін за чималий шмат української землі. Як з’ясувалося, ця знижка не стосується переважної більшості населення, а задовольняє лише інтереси групки наближених до трону олігархів і кількасот тисяч працівників їх під­приємств.

Якщо підвищення цін на газ ми проковтнемо (щасливі ті, хто не розвалив грубки), то різке і нічим не вмотивоване підвищення пенсійного віку до 65 років перетравити буде важко. Для більшості це означатеме повне позбавлення перспектив пожити не в рабському стані хоча б з десять років на пенсії. Враховуючи загальний рівень нашої медицини, відсутність медичного страхування, і, як результат, багатотисячні, майже легалізовані побори за лікування і операції, можна сміливо сказати, що відсування терміну виходу на пенсію межуватиме із злочином проти власного народу. 

 

Нагадаємо, що тривалість життя у чоловіків в нашій країні, як мінімум, на десять років відстає від загальноєвропейського рівня. 62 роки — надто мало для країни, яка щороку хизується «небаченим» зростанням ВВП і макроекономічних показників, до яких в Україні, крім уряду і політиків, нікому немає діла. Аде всім зрозуміло, з чого ліпиться оте ВВП — з продажів напівфабрикатів і сировини. Порівнюючи ці цифри: 62 і 65, навіть останній віслюк зрозуміє до чого це призведе. Ми працюватимемо все життя! І це при наших смішних зарплатах, адже вони і надалі не гарантуватимуть ні повноцінного відпочинку, ні повноцінного харчування, ні повноцінного лікування. А саме ці чинники і формують таке поняття, як тривалість і якість людського життя.

Щодо опозиції, то можна не сумніватися, що ці непопулярні кроки влади стануть початком її активізації. Проте не факт, що перебуваючи при владі, та ж Юлія Тимошенко встояла б перед спокусами МВФ. Адже і попередні уряди, і нинішній Азарова ласі до зовнішніх позичок, якими можна закривати соціальні дірки в економіці, і в одночас виправдовувати «диктатом МВФ» повзуче, а зараз і стрибкоподібне зростання цін.

Андрій Гусєв

 

* * *

Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) не повинна була узгоджувати питання підвищення тарифів на газ для населення з профспілками.

Про це в коментарі УНІАН заявив голова НКРЕ Сергій Тітенко. При цьому він зазначив, що профспілки, згідно з чинним законодавством, були поінформовані про підвищення тарифів на газ, а постанова уряду, якою встановлена необхідність узгоджувати це питання з профспілками, у поточному році не діє.

«Постанова попереднього уряду про те, що підвищення тарифів треба було узгоджувати з профспілками, діяла в 2008 і 2009 роках. У 2010 році постанова не діє. Закон про колективні угоди, про профспілки, про соціальні стандарти і норми говорить, що необхідно провести консультації з профспілками, і ніде не написано, що треба щось узгоджувати… У жодному законі не написано, що узгоджуються тарифи», — підкреслив С.Тітенко.

Як повідомляв УНІАН, 13 липня ц.р. НКРЕ ухвалила постанови №812 і №813 про підвищення на 50% з 1 серпня 2010 року тарифів на газ для підприємств теплокомуненерго і населення.

Національний форум профспілок України (НФПУ) заявив про намір оскаржити в суді підвищення цін на природний газ для населення. НФПУ вимагатиме скасування постанови №812 про підвищення тарифу на газ для населення, оскільки воно не було узгоджене з спільним представницьким органом профспілок.

* * *

Підвищення з 1 серпня поточного року ціни на газ, «безумовно», знизить рівень життя населення, не заперечує Донецький міський голова Олександр Лук’янченко.

Як передає кореспондент УНІАН, про це він сказав вчора на прес-конференції.

На запитання про те, чи вважає мер, що підвищення ціни на газ знизить рівень життя населення, він відповів: «Якщо платити більше, то — безумовно. Арифметичні закони — їх не можна коментувати, це політики коментують. Так, справді (знизить)».

Водночас він пояснив, що забезпечені громадяни мають своєчасно платити за газ, а малозабезпеченим, тим, хто потребує допомоги, держава має надати субсидії.

«Головне завдання все ж, щоб платили за газ ті люди, які мають великі статки і, зокрема, які мають власні будинки великої площі», — відзначив О.Лук’янченко. При цьому він додав, що «ті люди, на яких це (підвищення) впливатиме, вони мають одержати допомогу від держави у вигляді субсидій, і максимально має бути зроблено наголос на максимальне спрощення оформлення субсидій для незаможних».

Мер визнав, що у результаті підвищення ціни на газ «рівень і планка платежів від доходів населення знизиться на 5%».

Проте О.Лук’янченко нагадав, що в Україні сьогодні сім’я на оплату комунальних послуг витрачає все ж менше, ніж середньоєвропейська сім«я. «Сьогодні, якщо дивитися середньоєвропейський рівень, то середньоєвропейська сім’я витрачає з своїх доходів 30% і більш на оплату комунальних послуг. У нас, ви знаєте, що була межа 20%», — сказав мер, не уточнивши про рівень заробітної платні українців і європейців.

* * *

Тарифи на теплопостачання й гаряче водопостачання зростуть на 20-25% у зв’язку зі зростанням ціни на газ для підпри­ємств теплокомуненерго на 50% із 1 серпня цього року.

Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив міністр із питань житлово-комунального господарства Юрій Хіврич. Міністр пояснив, що в собівартості тепла й води газ становить у середньому 53%. «За нашими розрахунками, ціна на тепло й на воду підніметься від 20 до 25%», — додав він.

За прогнозними розрахунками міністерства, у зв«язку з приведенням ціни на газ до економічно обгрунтованого рівня для підприємств ТКЕ, середній тариф на опалення збіль­шиться на 73 коп. за 1 кв. м опалюваної площі, на гаряче водопостачання — на 3,82 грн. за 1 куб. м води, на газ, використовуваний на комунально-побутові потреби населення, — на 26,6 коп. за 1 куб. м газу.

Відповідаючи на запитання, чи пов’язано підвищення ціни на газ з ухваленням секвестру держбюджету, міністр сказав: «Так, дійсно, ви праві. Держава, бюджет не може сьогодні компенсувати ту різницю, яка існує». Ю.Хіврич припускає, що рівень оплати ЖКП населенням знизиться лише в перші два місяці після підвищення, а через три місяці повернеться до попереднього значення, яке було до підвищення тарифів. «Ми сподіваємося на допомогу держави. Ми сподіваємося на те, що люди порахують свої платежі, свої доходи й підуть до соцзабезу, щоб оформити субсидії, й ці субсидії підуть як оплата за комунальні послуги», — уточнив він.

Ю.Хіврич зазначив, що неплатникам не відключатимуть тепло й гарячу воду, оскільки технічна можливість для цього не передбачена.

За оцінками міністра, тарифи на теплопостачання й водопостачання до кінця цього року більше підвищуватися не будуть.

Як повідомляв УНІАН, граничний рівень ціни на природний газ для підприємств теплоенергетики, що забезпечують опалення й гаряче водопостачання населення, з 1 серпня 2010 року зросте на 50% — з 872,78 грн. до 1309,2 грн. за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування й розподіл газу).

* * *

Віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко виправдав підняття тарифів на житлово-комунальні послуги: «Думаю, що ми не обійдемось без підняття тарифів, бо в нас збиткова компанія «Нафтогаз», а це практично державні гроші, це державна компанія, за яку ми гарантуємо, що вона буде і потрібна Україні».

Він також зазначив, що дефіцит «Нафтогазу» буде складати близько 10 млрд гривень.

«Цей дефіцит нам потрібно покрити, і тому часткове підняття тарифів, я думаю, буде. І наше завдання одне — компенсувати це за рахунок державних грошей, щоб не постраждали найбідніші», — наголосив урядовець

* * *

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявляє, що буде боротися, зокрема, оскаржуючи у судах «безпідставне і аморальне» рішення влади про підняття цін на природний газ для побутового споживання населенням України.

Як передає кореспондент УНІАН, про це Ю.Тимошенко заявила сьогодні на брифінгу в Києві.

«Ми підемо у суди і будемо боротися за те, щоб людям не підвищували ціни на газ. Тому що це буде не просто знущання — це по суті буде вбивство фінансове, економічне тих родин, які сьогодні живуть з цих нещасних копійок — пенсій і заробітних плат», — заявила Ю.Тимошенко.

Як вона також наголосила, навіть у розпал кризи є категорично аморальним людям, які в Україні мають незначну зарплату і пенсії, стрімко підвищувати тарифи, а також плату за природний газ. «Саме тому я сьогодні не просто обурена: якщо Янукович розповідає, що у них починає налагоджуватися економіка, то яке він має моральне право зараз, при тих пенсіях і зарплатах, піднімати на 50% ціну на побутовий природний газ для споживання людьми», — сказала Ю.Тимошенко. Вона також під­кре­слила, що «для цього немає ніяких підстав і ніякої потреби».

Ю.Тимошенко також повідомила про рішення Національної комісії з питань регулювання електроенергетики підняти ціну на природний газ на 5% для промислових підприємств.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com