Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Найдавніша пасіка

Археологи виявили в долині річки Йордан слі­ди найдавнішого в світі бджільницького господарства, яке працювало біль­ше трьох тисяч років назад.

Відкрили пасіку під час розкопок стародавнього поселення Тель-Рехов.

Автори дослідження, з університету Єрусалиму і його колеги з Бразилії та Німеччини, відзначають, що тексти і староєгипетські розписи свідчили про розведення бджіл для отримання воску і меду на стародавньому Близькому Сході. «Проте археологічні свідчення, які підтверджують, що практика розведення бджіл дійсно була поширена у регіоні в давнину, досі не були виявлені», - пишуть учені.

Г.Блох і його колеги досліджували стародавню пасіку, виявлену на території стародавнього міста Тель-Рехов, одного з найбільших поселень часів залізного віку на території Ізраїлю, що процвітало з 12 по 9 сторіччя до Р.Х.

На цій стародавній пасіці знаходилося близько 30 вуликів - циліндрових конструкцій з необпаленої глини. З одного боку у них було вічко для бджіл, а з іншою кришка, щоб бджолярі могли дістатися до сот з медом. Три ряди цих вуликів стояли у дворі великого архі­тектурного комплексу, який був зруйнований в кінці X — початку IX століття. В термінах біблейської історіографії це відповідає епосі правління царів Давида і Соломона.

«Розміщення такої великої пасіки посеред щільної міської забудови викликає здивування, оскільки бджоли можуть бути дуже агресивні, зокрема, під час збору меду», - відзначають учені.

Автори роботи ідентифікували і вивчили знайдені у вуликах останки робочих бджіл, трутнів і личинок за допомогою електронного мікроскопа, і з’ясували, що цей вид відрізняється від сучасних бджіл, що мешкають на території Ізраїлю. На їхню думку, жителі Тель-Рехова імпортували бджіл з території сучасної Туреччини.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com