Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Мертвим не боляче... а живим?

Позафракційний депутат Василь Кисельов зареєстрував у Верховній Раді законопроект, яким пропонує визнати Голодомор «злочином тоталітарного режиму», а не геноцидом українського народу, як передбачає прийнятий раніше закон, повідомляє «Коммер».

Своїм законопроектом «Про внесення змін до статті 1 закону «Про голодомор 1932-1933 років в Україні» Кисельов пропонує викласти статтю 1 в такій редакції: «Голодомор 1932-1933 років є злочином тоталітарного режиму і трагедією українського народу».

Видання нагадує, що закон, що діє, про голодомор, був прийнятий 28 листопада 2006 року. За нього проголосували 233 депутати «Нашої України», Блоку Юлії Тимошенко і Соціалістичної партії. Президент Віктор Ющенко тоді назвав ухвалення закону «поверненням національної гордості».

Василь Кисельов з таким визначенням не згоден. «Рішення про визнання Голодомору геноцидом принижує країну — ми самі вилили на себе потоки бруду», — говорить народний депутат. На його думку, називати Голодомор геноцидом не можна: «Геноцид — це переслідування за расовою, національною і/або релігійною ознакою, а в 1932-1933 роках цього не було. Голод був і в Поволжі, і на Кубані, а найбільший голод взагалі був в Казахстані, проте там ніхто не говорить про геноцид».

Аналогічну ідею неодноразово підтримували представники нинішньої влади. 27 квітня президент Віктор Янукович, виступаючи на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), заявив, що «визнання Голодомору геноцидом було б неправильним і несправедливим». Недивно, що представники коаліції підтримують ініціативу Василя Кисельова. «З погляду здорового глузду ніякого геноциду не було. Партія регіонів зацікавлена в ухваленні запропонованих поправок», — сказав «Комерсантові» народний депутат Юрій Болдирєв (Партія регіонів).

В той же час колишній директор архіву СБУ, історик Володимир Вятрович, що займався розсекреченням документів про Голодомор, називає законопроект Кисельова «відвертим переглядом історії і спотворенням правди про злочини проти українців». За його словами, для зміни закону немає ніяких підстав. «Про рівень історичних знань авторів поправок говорить хоч би той факт, що в записці пояснення відомий дослідник голодомору Джеймс Мейс названий Мейсоном», — цитує Вятровіча видання.

Директор Інституту національної пам’яті академік Ігор Юхновський також вважає, що заперечення геноциду не відповідає історичній правді. «Ми пам’ятаємо, що було спеціальне звернення Сталіна до українських селян, в якому він зажадав здавати заховане зерно. Після цього почали не тільки вилучати зерно, але і просто виливати їжу з каструль і горщиків, прирікаючи людей на голодну смерть», — відзначив в коментарі «Комерсантові» Юхновський.

За його словами, в 1932-1933 роках 80% населення УРСР були селянами, а 90% селян — українцями. «Отже, кажучи про будь-які репресії проти селян, ми говоримо про репресії проти етнічних українців. Наш інститут і далі поширюватиме інформацію про Голодомор, який безумовно був геноцидом», — сказав Ігор Юхновській.

Різко розкритикували ініціативу Кисельова і в опозиції. «Подібні законопроекти інакше як демонстрацією неповаги до своїх дідів і прадідів назвати не можна. З такими пропозиціями виступають зрадники, які цинічно топчуть пам’ять українців, що постраждали від геноциду. Я не вірю, що ця блюзнірська ініціатива знайде підтримку у депутатів», — заявив виданню народний депутат Андрій Парубій («Наша Україна–Народна Самооборона»).

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com