Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

МІФ ПРО ДЕШЕВИЙ ГАЗ

Президент України В.Янукович і прем’єр-міністр М.Азаров запевняють, що в обмін на ЧФ у Севастополі отримали найдешевший газ у Європі. Завдяки знижкам президент і прем’єр обіцяють “піднімати економіку”. Однак ця “дешевизна”, кажуть експерти, є лише міфом.

На даний момент, з урахуванням скасованого Росією мита, тисяча кубометрів імпортованого газу коштують близько 230 доларів. Менше за паливо платять лише Білорусь та Молдова і цим відверто пишаються українські урядовці. Однак “харківська перемога” може вже незабаром луснути, немов мильна бульбашка. Президент Міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук у своєму виступі на конференції в рамках “Київського діалогу” у Берліні заперечив те, що завдяки Харківським угодам Україна отримала найдешевший газ у Європі. Адже контрактні умови залишаються кабальними, Росія лише відмовляється від акцизних зборів на газ.

“Базова ціна при визначені формули ціни для України становить 450 доларів. Тоді як для інших європейських країн вона становить 360, 380 і навіть 280. Щойно розпочне швидко зростати ціна на нафту, в Україні вона буде зростати значно швидше, ніж в країнах Європейського союзу”, — попереджає Тодійчук. Експерт зауважує, що вже за кілька років наданої знижки у 100 доларів може виявитися замало і ціна знову буде найвищою в Європі. Більше того: ніщо не заважає Росії у будь-який момент повернути газове мито. Тоді українська промисловість остаточно втратить конкурентоспромож­ність, якщо не буде суттєвої модернізації виробництва.

Відомо, що ціни на газ розраховуються за умовами десятирічного контракту, підписаного торік прем’єрами Тимошенко і Путіним. Експерт київського центру “Номос” Михайло Гончар припускає, що цей контракт може бути у будь-який момент розірваний однією зі сторін. Таких прецедентів в російсько-українських газових відносинах вже достатньо. Гончар наводить приклад попереднього контракту, за яким Україна отримувала середньоазійський газ через посередника “Росукренерго”. “Цей контракт був укладений на 25 років, але проіснував менше чотирьох. Саме це дає підстави міркувати, що ці контракти також протягнуть недовго”, — каже експерт.

Чи є вихід? Скільки би не проіснували нинішні угоди, учасники берлінської конференції були переконані: без масштабної програми енергозбереження Україна залишатиметься на “газовому гачку” у північного сусіда. Олександр Тодійчук переконаний, що за наявності політичної волі Україна могла би за 5-7 років повністю відмовитися від використання російських нафти і газу, використовуючи власні ресурси. Це може статися за рахунок збільшення власного видобутку цих ресурсів та використання альтеративного палива, такого як біогаз, метан з вугільних шахт та з горючих сланців. До речі, у центральній Україні знаходиться третє в Європі за обсягами родовище горючих сланців, зауважив експерт. Але головне, наголошує Тодійчук: Україна має нарешті позбутися статусу одного зі світових лідерів за обсягами споживання енергоресурсів на душу населення.

DW

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com