Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Взялися за нафту

У найближчі 10 років PetroChina витратить щонайменше $60 млрд. на розширення бізнесу за кордоном, заявив голова ради директорів компанії Цзян Цземінь. «Десять років тому PetroChina була державною нафтовою компанією», — цитує його Bloomberg. Тепер її мета — стати міжнародним лідером нарівні з американською ExxonMobil і британською BP, з якими китайська компанія збирається конкурувати за нові нафтогазові активи. До 2020 р. PetroChina має намір отримувати половину нафти і газу від зарубіжних «дочок», попередив Цзян Цземінь. PetroChina виділена з складу госкорпорації CNPC в 1999 р. Бізнес-план компанії припускає, що в 2006-2010 рр. вона повинна стати найбільшим гравцем в КНР (що вже вдалося), а в 2011-2020 рр. — одним з провідних постачальників нафти і нафтопродуктів на світовому ринку. По капіталізації PetroChina вперше обійшла колишнього лідера — Exxon — ще в кінці 2009 р. і зараз дорожче за неї на 5%. А виручка і активи китайської компанії подвоїлися за останні п’ять років. Ефективність падає, але вона вища, ніж у західних конкурентів, зокрема через різниці в оподаткуванні: у 2009 р. рентабельність PetroChina по чистому прибутку була 10% (у 2005-му — 24%). Для порівняння: у ExxonMobil — 6%, у BP — 7%. Виробничі показники поки несопоставимы. У 2009 р. Petro­China видобувала в середньому 0,844 млрд. барр. нафти в день, Exxon — 2,387 млрд. барр. (її виручка за минулий рік — $310,6 млрд.), BP — 2,535 млрд. барр. (її оборот — $246 млрд.). Але за витратами на нові активи PetroChina — серйозний конкурент західним компаніям, визнають експерти. Глобальні гравці разів в 5-10 років оголошують про операції на $30 млрд., цитує Bloomberg аналітика Sanford  C. Bernstein Нила Беверіджа (у грудні про таку операцію якраз оголосила Exxon — за $27 млрд. вона готується купити американську XTO Energy). Раніше Petro­China, по словах Цзян Цземіня, витрачала $2-3 млрд. в рік. Новий план по покупках серйозніший — мінімум $6 млрд. щорічно, констатує Беверідж, так що витрати PetroChina цілком можуть бути вище, ніж у західних конкурентів.

Представник BP не став коментувати плани PetroChina, представник Exxon на питання не відповів. З початком кризи китайські компанії різко активізувалися в частині нових покупок. Хоча за підсумками 2009 р. КНР поки лише третій по величині покупець нафтогазових активів (після США і Канади, див. таблицю). Загальна вартість операцій китайських інвесторів склала $17,5 млрд., свідчать дані Thomson Reuters (з урахуванням боргу компаній, що набувають). Тільки PetroChina, за даними Bloomberg, витратила майже $7 млрд. на НПЗ і нафтогазових ділянках в Австралії, Канаді, Сінгапурі і Центральній Азії.

За матеріалами інтернет-сайтів

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com