Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ДЛЯ ЧОГО КУПУЮТЬ ПРЕСУ?

Російський мільярдер Олександр Лебедєв, колишній агент КДБ в Лондоні, скуповує газети. Йому вже належить Evening Standard, а тепер він замахнувся на Independent.

Німецьке видання «Шпіґель» намагалося з’ясувати, що шукає російський олігарх в британському медіа-просторі. Після того, як наприкінці січня він отримав близько 500 мільйонів доларів за свою частку в «Аерофлоті», британці почали активно писати про те, що Олександр Лебедєв нарешті має вільний капітал для придбання престижного видання The Independent.

 Evening Standard Лебедєв придбав ще 2009 року. Швидше за все, Evening Standard довелося б закрити, якби не прихід Лебедєва. Independent теж майже банкрут. Однак британські видавництва сумніваються: невже колишній радянський розвідник, який у Лондоні відстежував важливі для КДБ теми в пресі, просто скуповує газети з ностальгії?

«Я хочу допомогти Англії зберегти інститут демократії»,- запевнив Лебедєв журналістів «Шпіґеля». Втім, західним оглядачам здається дивним, що це говорить мільярдер з авторитарної Росії, де якраз і потрібно було б рятувати свободу слова. Втім, побоювання співробітників Standard, що Лебедєв переробить газету на пропагандистський листок для популяризації сучасної Росії, поки не підтвердилося. Що повідомляти про Кремль або британську політику, визначає не Лебедєв, заявив в інтерв’ю німецькому «Шпіґелю» один з редакторів газети.

Газета Guardian рік проводила журналістське розслідування, щоб відкопати потаємні брудні справи підприємця. Але «просто нічого, ми нічого не знайшли», доповів редактор Стівен Брук. Консервативна Evening Standard за російського власника стала навіть трошки зваженішою, хоча і «жовтішою»: стали більше писати «про секс і моду».

«Шпіґель» розповідає, що коли минулого року стало відомо про придбання британського видання з майже двохсотлітніми традиціями росіянином, його редакція спершу була шокована. До того ж, елітарна газета начебто була віддана за символічний один фунт стерлінгів та її чекало перетворення на безкоштовну.

 Редакція зменшилась на десяток співробітників. Після купівлі Standard росіянин став одним з найголовніших голосів Москви на Заході. Для нього знайшли час вже і прем’єр Гордон Браун, і лідер опозиції Девід Кемерон. Між тим, цей приклад приходу в європейські ЗМІ російських грошей — не поодинокий. Російський бізнесмен Сергій Пугачов через свого сина Олександра купив французьку газету France Soir.

Колишній головний редактор Financial Times Ендрю Говерс і один з найбільш поінформованих журналістів британської столиці каже: «Всі хочуть знати, чого насправді хоче Лебедєв».

DW

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com