Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Що нам загрожує в 2010?

18 червня 2007р. в Брюсселі Україна в особі прем’єр-міністра Віктора Януковича підписала з ЄС пакет угод. Одна з них — про спрощення процедури надання віз громадянам України, друга — угода про реадмісію, згідно з якою нелегальні мігранти, що потрапили до ЄС з території України, будуть нам повернуті.

Договір про реадмісію — це зобов’язання України приймати нелегальних мігрантів, які перетнули її кордон на шляху до країн ЄС. Причому як своїх громадян, так і громадян третіх країн, які використали Україну просто як транзитну зону. Із українцями, які намагаються перетнути кордон у нелегальний спосіб, все зрозуміло: достатньо подивитися в паспорт і відправити на батьківщину. Складніше з громадянами третіх країн. Тут діє така схема. Мігрант, наприклад, із В’єтнаму, хоче потрапити до Іспанії. Він вирішує це зробити через українську територію. На кордоні Польщі та Німеччини його затримують. І якщо єврокраїна доводить, що цей нелегал перетинав Україну, його саме сюди і повертають. Що робити з мігрантом далі — це вже клопіт вітчизняних структур. За словами радника з розвитку проектів Міжнародної організації міграції Георгія Гегаорі, шляхів є декілька. «Є три варіанти: це повернення мігранта на батьківщину, другий варіант — це передача його країні, через яку він потрапив на територію України, третій варіант —він залишається в Україні і просить статусу біженця». Країна ЄС повинна довести, що мігрант перетинав кордон України. Це досить складний процес.

Щоб убезпечити себе, Україні варто підписати подібні угоди про реадмісію з іншими країнами, із яких на її територію і потрапляють нелегали. Найбільша частина нелегалів потрапляє в Україну через україно-російський кордон (більше ніж 80% затриманих) і україно-білоруський кордон (11%), а виїжджають — через україно-словацький (майже 60%) і україно-польський кордони (20%).

Україна не готова до виконання зобов’язань за угодою з ЄC про реадмісію, що набирає чинності 2010 року, вважають експерти. Згідно з угодою про реадмісію, перші два роки Україна щорічно прийматиме на свою територію до 2 тисяч нелегальних мігрантів, яких їй передаватиме ЄС. Відправляти нелегалів додому Україна муситиме за свої кошти. Держава технічно не зможе прийняти таку кількість нелегалів, адже нині збудовано лише два пункти на 400 осіб у Чернігівській та Волинській областях. Україна лише планує збудувати ще 7-9 пунктів утримання. Кожен приблизно на 100 осіб, щоправда, коли це буде, поки не відомо. Європейський союз виділив Україні на розбудову 30 мільйонів євро, але належного контролю за використанням коштів немає. До речі, на депортацію одного нелегала держава витрачає в середньому тисячу євро, а місячне утримання обходиться до тисячі гривень.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com