Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Скоро будемо без риби?

Запаси промислових риб за останніх 20 років в Україні катастрофічно скоротилися. Як заявив завідувач відділом Інституту зоології НАН України, доктор біологічних наук Сергій Межжерін, запасів ляща залишилося 20% від колишнього багатства, судака — 10%, щуки — 2-3%, сома — всього 1-2%.

Що стосується вну­трішніх водоймищ, за останніх 10 років рибопродуктивність, наприклад, Сіверського Дінця, що на Донеччині, впала майже удвічі. «Якщо зараз вона складає близько п’яти кілограм з гектара води, то раніше було 10. З шести основних видів риб не зникло жодного, але їх кількість скоротилася катастрофічно. У Сіверському Дінці можна знайти 90% тих же риб, що мешкають в прісноводих водоймищах України, але у нас їх дуже мало», — розповів заступник начальника держрибоохорони у Донецької області Сергій Павлов.

Що ж до Кальміусу, то тут риба практично зникла.

Причина — попадання у воду промислових стоків, пестицидів з полів, а також шахтних вод.

«За останні десять років в Кальміусі не з’являлося жодного «червонокнижного» виду риб, які є в Сіверському Дінці. Вище за Донецьк ще можна зустріти карася, окуня, десь ляща і сазана, а нижче за обласний центр вода настільки забруднена, що риба просто вмирає. Жоден браконьєр не завдасть річці того збитку, який наносить промислова діяльність», — додав Павлов.

Фауна збідніла ще через те, що Сів. Донець зарегульований греблями. Якщо в Луганській або Харківській області в Сіверського Дінця є з’єднання з Доном або Осколом, то у нас це — замкнутий простір. Риба по Дінцю йде прохідна — лящ або судак. Їй не потрібні перешкоди, тому у нас її все менше», — відзначив Павлов.

Не дивлячись на це, Сіверський Донець — головний об’єкт для браконьєрів області. З охороною приватних водоймищ правопорушники зв’язуватися не хочуть, та і можливості зловити щось особливе в Сіверському Дінці більше.

«Якщо років десять тому браконьєри орієнтувалися на якусь окрему рибу, то зараз вони за допомогою сітей-«путанок» прагнуть виловити все живе», — додав замначальника держрибоохорони області.

Не краще йде справа з рибними запасами і в Азовському морі. Практично зник осетр.

«В основному відтворенням популяції осетра в Азовському морі займаються російські заводи. В Україні є одна така фірма, вона належить ММК ім. Ілліча», — повідомила старший іхтіолог Маріупольськії держрибоохорони Світлана Чекменева.

Зменшилася кількість судака і ляща. Головна причина скорочення — це, перш за все, екологія і викиди в море металургійних гігантів Маріуполя.

«Ця риба, звичайно ж, не зникне в один рік, це процес тривалий, але порушений цілий ланцюг відтворення риби. Головне: немає місць для нересту — вони відрізані греблями», — додала Чекменева.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com