Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Чи був Румунський вампір?

Відомо, що князя Влада Цепеша назвали Дракулою (Бісиком) на честь батька, який мав прізвисько Дракул (Біс). Батько всесвітньовідомого «вампіра» з 1431 р. перебував в елітному лицарському ордені Дракона, створеному імператором Сигізмундом Люксембургом (у 1408 р). Члени ордену мали право носити на шиї медальйон із зображенням дракона. Метою ордена було підкорення «невірних» і навернення їх до християнства.

Ставши в 17 років (у 1448) князем (господарем) Валахії, що підкорялася тоді туркам-османам, юнак Влад зненавидів окупантів і почав активно опиратися владі османів.

Влад III Дракула відзначався великою фізичною силою, прославився як чудовий вершник, добре плавав і володів зброєю. Тобто Влад був справжнім лицарем, хоробрим воїном та геніальним полководцем, глибоко релігійним християнином, що завжди керувався нормами обов’язку і честі. Як державний діяч він виступав за визволення країни від іноземних загарбників — османських турків і за її об’єднання. Сприяв і вітав розвиток торгівлі та ремесел (у центральному Державному історичному архіві Львова зберігається його грамота, дарована львівським купцям), боровся із злочинністю. У 1456 році він знову стає Господарем Валахії за допомогою угорців і валаських бояр. Напочатку правління під владою Цепеша знаходилося близько 500 тисяч чоловік, за 6 років свого правління (1456-1462) не враховуючи жертв, за особистим наказом Цепеша було знищено понад 100 тисяч чоловік.

На четвертому році князювання Влад перестав виплачувати туркам данину. Знищивши каральний загін султана, князь Влад накликав смертельну небезпеку з боку турків не тільки на Волощину, але і на сусідів, зокрема на багату Трансільванію, яка підтримувала з турками торговельні зв’язки. Розпочалась дипломатична кампанія щодо зміщення Влада з політичної сцени. На престол вирішили посадити одного з фаворитів угорського короля Дана III. У зв’язку з цим стосунки між Угорщиною і Волощиною ускладнились настільки, що грізний князь мав вирушити з військом на північ, у Трансільванію. Трансільванці жорстоко заплатили за свою політику — міста були захоплені, а головні інтригани посаджені на палі.

Покаравши Трансильванію, Влад повернувся додому. Однак те, що не змогла зробити турецька зброя, зробило трансильванське золото. На кошти кількох торгових будинків був надрукований памфлет, в якому анонімні автори живописали всі «звірства» Влада. Дії Влада викликали обурення в Європі.

У розправі з Цепешем допоміг випадок. У 1462 році турки знову напали на Волощину. Влад не встиг зібрати військо і потрапив в облогу в замку Поенери. Він зумів вислизнути з фортеці, проте його молода дружина загинула.

Дванадцять років Влад пробув в угорському полоні, тут він прийняв католицизм. Повіривши у покірність полоненого, король звільнив його і дозволив набрати військо, щоб знову зайняти престол Волощини.

Волоські бояри розгромили загін Влада і вимагали його видачі. Угорський король зрадив Цепеша і той загинув у бою. Бояри, знайшовши тіло Дракули, порубали його на шматки. Ченці Снагівського монастиря, які пам’ятали щедрість покійного, зібрали останки тіла і поховали його.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com