Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Тегеран готовий до переговорів?

Представники США і ООН з оптимізмом відреагували на підсумки поїздки до Тегерана голови Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Мухаммеда Ель-Барадеї, який домагався від Ірану відкриття ядерних об’єктів для інспекцій. Радник президента США Барака Обами з національної безпеки Джим Джонс сказав, що Тегеран тепер «готовий сісти за стіл переговорів», передає Бі-Бі-Сі.

Мохаммед Ель-Барадеї заявив, що МАГАТЕ не має в своєму розпорядженні «конкретних доказів» того, що Іран розробляє ядерну зброю. Однак, за його словами, у агентства є питання щодо «майбутніх намірів Ірану», передає РБК, посилаючись на Associated Press.

«Нам відомі підозри, що Іран вивчав можливості створення ядерної зброї. Ми продовжуємо розслідувати ці підозри і очікуємо, що Іран допоможе нам прояснити решту питань», — сказав Ель-Барадеї.

Як повідомлялося, Іран дозволив інспекторам МАГАТЕ відвідати 25 жовтня ядерний об’єкт у місті Кум, існування якого Тегеран визнав лише нещодавно.

Так, МАГАТЕ було офіційно поінформовано про будівництво збагачувального заводу в листі 21 вересня. Учора на прес-конференції керівник іранського агентства з атомної енергії Алі Акбар Салехі заявив, що Іран не порушив угод з МАГАТЕ, повідомивши про новий ядерному об’єкті через кілька років після початку будівництва.

За умовами так званої угоди про гарантії Тегеран зобов’язаний повідомити МАГАТЕ про існування збагачувального заводу за шість місяців до початку його роботи. «Ми оголосили про завод раніше, ніж було потрібно», — підкреслив Салех.

Тим часом, голова МАГАТЕ не погодився з трактуванням іранської влади. «Іран повинен був проінформувати МАГАТЕ у той день, коли було прийнято рішення про будівництво», — заявив Ель-Барадеї, пославшись на додатковий протокол до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Вашингтон, у свою чергу, закликав Тегеран забезпечити МАГАТЕ «безперешкодний доступ» до об’єкта в Кумі протягом двох тижнів.

«Тепер ми маємо справу з Іраном, який готовий сісти за стіл переговорів», — заявив Джим Джонс, виступаючи в неділю на телеканалі Сі-Бі-Ес.

Ель-Барадеї підкреслив, що інспектори постараються упевнитися в тому, що об’єкт у Кумі слугує «мирним цілям». Барадеї зустрівся з президентом Ірану Махмудом Ахмадінежадом, а також провів переговори з керівником іранського агентства з атомної енергії Алі Акбаром Салехі. Відвідування ним ядерних об’єктів не планувалося.

Поїздка Барадеї в Тегеран збіглася за часом з публікацією в американській газеті New York Times, де наводяться висновки з внутрішнього документа МАГАТЕ, який визнає, що Іран, можливо, володіє технологією виробництва атомної бомби. У секретній доповіді, витяги з якої також опубліковані на сайті Інституту наукової і міжнародної інформації (ISIS), де, що­правда, підкреслюється, що висновки приблизні і не підтверджені.

«... (Ми) припускаємо, що в Ірану достатньо інформації для того, щоб спроектувати і розробити вибуховий ядерний пристрій на основі високозбагаченого урану як радіоактивного палива», — говориться в одному з уривків.

Згідно з New York Times така інформація говорить про те, що Іран просунувся в напрямі можливості створення атомної бомби набагато далі, ніж припускають у США та інших країнах. Однак Барадеї піддав сумніву надійність інформації, на яку спирається доповідь ISIS.

Тегеран наполягає на своєму праві розвивати ядерні технології в мирних цілях, проте відкриття існування раніше невідомого збагачувального заводу в черговий раз викликало хвилю підозр з боку західних країн у тому, що Іран має намір опанувати технологію виробництва ядерної зброї.

Країни, що брали участь у переговорах щодо іранської ядерної проблеми, не хочуть говорити про санкції, тому що з боку Тегерана «дме вітер помірного оптимізму». Таку думку висловив міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер.

Він зазначив, що «щось сталося» в переговорах у Женеві між Іраном і представниками Німеччини, Великої Британії, Китаю, Франції, Росії та США. За словами Кушнера, «ми більше не хочемо вести мову про санкції», передає Associated Press.

Глава МЗС Франції уточнив, що нинішня мета переговорів інша: з’ясувати, «небезпечно чи ні збагачення урану в Ірані».

За словами Ель-Барадеї, є «позитивна від­повідь» від кількох країн-постачальників на запит Ірану про переробку його збагаченого урану для подальшого повернення в країну з метою використання у медичному обладнанні.

Представники Ірану, Росії, Франції і США зустрінуться у Відні 19 жовтня, щоб погодити для цього необхідний документ, додав він.

Росія є одним з імовірних претендентів на постачання Ісламській Республіці дозбагаченого урану, якщо така угода буде схвалена МАГАТЕ і західними державами.

Переговори, що пройшли в Женеві минулого тижня, стали першими з липня 2008 року зустріччю іранської делегації із шестисторонньою комісією, в яку, крім п’яти постійних членів Ради безпеки ООН, входить Німеччина.

Учасники заявили, що зустріч показала готовність Ірану до «повної і негайної» співпраці в усьому, що стосується другого збагачувального заводу. У своєму виступі в четвер американський президент Барак Обама підкреслив, що Тегерану необхідно зробити «конструктивні кроки», щоб переконати світ у тому, що Іран не намагається створити ядерну зброю.

У свою чергу, за словами голови МАГАТЕ, переговори, які він провів з іранською владою, виявилися успішними. Ель-Барадеї вітає настрій Ісламської Республіки на перехід від конфронтації до співпраці та транспарентності.

 

Тим часом. За інформацією видання «Санді Таймз», під час таємного візиту прем’єр-міністра Ізраїлю Б.Нетаньяху до Росії у вересні він надав Д.Медведєву список російських вчених, які причетні, на думку Ізраїлю, до розробки ядерної боєголовки для Ірану. Крім того, до розробки ядерної зброї були причетні і спеціалісти з КНДР. Що стосується термінів, то, на думку фахівців-ядерників, Іран упродовж 2-6 років матиме зброю масового знищення.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com