Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Є ЩЕ ПОРОХ У ПОРОХІВНИЦЯХ

У червні Хмельницький інститут МАУП святкував свій черговий день народження. Вже більше 10 років навчальний заклад є лідером освітніх послуг в своєму регіоні, одним з кращих серед багатьох філій МАУП та осередком духовного і патріотичного виховання молоді.

У роботі інституту з перших кроків його діяльності запроваджувалися новітні методи педагогічної діяльності, тісний зв’язок науково-дослідної роботи з практикою, оперативне реагування на зміни в усіх сферах суспільного життя, швидке запровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій та підходів. А ще — невтомна праця і невичерпна віра у результативність того, чим займаємось, заради чого розпочинаємо і закінчуємо навчальний рік.

Одним із пріоритетних напрямів роботи інституту є національно-патріотичне виховання студентської молоді, що передбачає активне залучення до вітчизняних надбань історії і культури, відродження на теренах Поділля національного козацького духу, козацької слави і звитяги, козацької спадщини і традицій. З метою реалізації ідей козацької педагогіки на базі XI МАУП працює Хмельницький обласний Кіш Українського Козацтва. За участю дирекції інституту, обласного і районних осередків Українського Козацтва в районах області організовано козацькі сотні і загони зі студентської та учнівської молоді.

Результатом їх плідної співпраці стали Всеукраїнська науково-практична конференція «Пилявецька битва в історії України» (до 360-річчя битви під Пилявцями), регіональна науково-теоретична конференція «Українське козацтво: минуле, сучасне, майбутнє», засідання круглого столу до Дня Соборності України, встановлення та відкриття пам’ятника гетьманові Богдану Хмельницькому в сквері біля інституту. Важливий виховний зміст закладено у пропаганду української національної ідеї та впровадження козацької педагогіки в навчально-виховний процес шкіл області, вшанування пам’яті жертв репресій радянського режиму. Духовно та фізично збагачують студентську молодь подорожі стежками козацької слави Б. Хмельницького, С. Наливайка. І. Ґанджі, І. Богуна, Я. Гальчевського, П. Сагайдачного, опанування елементів козацького бойового мистецтва та ін.

На запрошення Президента України В. Ющенка «Молода січ» Хмельницького інституту МАУП у складі делегації від Хмельницької області побувала на урочистому відкритті гетьманської столиці у Батурині. Студенти ознайомилися з реставрованим палацом К. Розумовського, древньою фортецею, стародавньою козацькою церквою.

На площі перед інститутом збудовано невеличкий православний храм -Свято-Володимирську каплицю, у якій систематично проходять богослужіння, а біля її стін проводяться всі урочистості навчального закладу: свято початку навчального року, посвята першокурсників у студенти, вшанування жертв Голодомору 1932-1933 рр., мітинг до Дня Соборності України, вручення дипломів випускникам та ін.

Із метою тіснішого залучення студентів до духовних цінностей дирекція інституту створила кафедру українського православ’я і теології, викладачами якої є представники духовенства. Кафедра забезпечує викладання таких навчальних дисциплін як «Основи християнської моралі», «Релігієзнавство», «Історія християнської церкви». Лекції та семінарські заняття на духовну тематику, співбесіди, зустрічі, науково-практичні конференції, засідання круглих столів, індивідуальні консультації, богослужіння — такий шлях співпраці духовенства і студентської молоді у Хмельницькому інституті МАУП.

Співпраця Хмельницького інституту МАУП і Хмельницької єпархії Української Православної Церкви має свою історію, є системною, плідною і результативною. Серед найвагоміших результатів — Міжнародна науково-практична конференція «Церква і Держава у служінні народові», яку провели Хмельницька єпархія спільно з Хмельницьким інститутом МАУП у 2005 р. У роботі наукового зібрання взяли участь близько 500 представників духовенства, мирян, науковців провідних вищих навчальних закладів України, а також представники всіх єпархій УПЦ, відомі богослови.

Яскравою сторінкою в історії Хмельницького інституту МАУП було засідання круглого столу «Великодня веселка», до програми якого увійшли обговорення православних традицій святкування Великодня, історії виникнення української писанки, особливостей пасхальних піснеспівів, виставки української писанки студії писанкарства Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії та малюнків вихованців художньої студії недільної школи Свято-Покровського кафедрального собору м. Хмельницького, виступи зразкового фольклорного дитячого гурту «Берегиня» Хмельницької дитячої школи мистецтв, православних бардів тощо.

Інститут постійно співпрацює з Хмельницьким осередком Всеукраїнського православного педагогічного товариства, шукаючи спільних шляхів розв’язання проблем духовного виховання молоді. У травні 2009 р. на базі інституту відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Православна педагогіка у формуванні підростаючого покоління». У конференції брало участь понад 150 учасників, серед яких представники Київської Духовної Академії, Тернопільського національного педагогічного університету, Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Хмельницького національного університету, Хмельницької національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, Хмельницького обласного краєзнавчого музею, недільних шкіл Подільського регіону та ін. У своїх виступах учасники конференції наголошували, що етичні цінності і моральні орієнтири неминуче укорінені в релігійній сфері людської свідомості, бо тільки релігія претендує на те, щоб берегти в собі абсолютну Істину, і, як наслідок, саме вона дає ясні і непорушні відповіді про добро і зло, про чесноти і вади, про значення людського життя.

Почесними лекторами Хмельницького інституту МАУП є відомі богослови та науковці: професор Свято-Тихонівського гуманітарного університету диякон А. Кураєв, член Синодальної Богословської комісії, кандидат богослов’я протоієрей О. Добош, кандидат мистецтвознавства Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського В. Сініцин.

В інституті започатковано низку наукових традицій. У 2009 році вже всьоме була проведена регіональна науково-теоретична конференція «Голодомор 1932-1933 років в Україні: причини, соціально-психологічні та демографічні наслідки, правова оцінка», в роботі якої брали участь не лише студенти Подільського регіону, а й працівники Державного архіву Хмельницької області, представники Хмельницької міської ради. Чималу кількість молодих науковців, студентів зібрала VI Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Україна в сучасному геополітичному просторі: погляд молоді», на якій були оприлюднені результати конкурсу студентських наукових робіт. Кращі роботи відзначені дипломами та грамотами управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, обласного центру зайнятості, управління у справах сім’ї та молоді Хмельницької міської ради, міськрайонного управління юстиції, місцевих банків тощо.

Значний інтерес у викладачів і студентів інституту викликає проведення тижнів факультетів, у рамках яких кожний структурний підрозділ факультету демонструє свій науковий потенціал, професійну май­стерність, рівень художніх обдарувань і творчих здібностей викладачів та студентів.

Із метою професійного становлення майбутніх фахівців різних напрямів у навчальному закладі традиційним стало проведення наукових зібрань, практичних семінарів, майстер-класів за відповідним професійним спрямуванням.

Результатом плідної співпраці кафедри психології та соціально-гуманітарних дисциплін Хмельницького інституту МАУП з Хмельницькою обласною спілкою психологів і психотерапевтів, Центром розвитку особистості, міським центром роботи з жінками, дітьми та сім’ями «Родинний дім» стало створення студентської психологічної лабораторії.

Для студентів юридичного факультету облаштовано залу судових засідань, де проходять практичні заняття з різних галузей права у формі ділових ігор. Національна символіка, зразки українського народного мистецтва та побуту представлені у кабінеті української етнографії «Світлиця».

Становлення інформаційного суспільства диктує необхідність широкого використання у навчально-виховному процесі можливостей дистанційної, тьюторської форм професійної підготовки фахівців різних освітніх напрямів. В інституті створені всі можливості і напрацьовано гарний досвід використання мультимедійних комп’ютерних технологій, де інформація подається у кількох формах і включає використання тексту, звуку, графіки, мультиплікаційної графіки, відео.

Чітко усвідомлюючи, що перехід до особистісно зорієнтованого типу освіти неможливий без суттєвого підвищення рівня педагогічної культури і педагогічної майстерності викладацького складу, адміністрація Хмельницького інституту МАУП запровадила постійно діючий методичний семінар «Основи педагогіки вищої школи».

Гарною традицією в інституті стало проведення Шевченківських читань, акцій милосердя «Стань святим Миколаєм», заходів до Дня захисту дітей, видання газети «Студентська хвиля», створення літературних збірок студентських поезій та ін. Професорсько-викладацький склад та студенти інституту є учасниками міських заходів — святкової ходи до Дня міста, вшанування пам’яті Невідомого солдата, жертв Голодомору, Великого Кобзаря. Із великим задоволенням та з власної ініціативи вони беруть участь у театральних постановках до зимових календарних свят, різноманітних акціях, виставках, концертах, відвідують музеї, театри, подорожують визначними місцями України.

Всі урочистості, які проходять у сквері інституту поблизу пам’ятника Богданові Хмельницькому, завершуються пострілом із козацької гармати. Цей гучний постріл є дуже символічним, адже він викликає колективні патріотичні почуття, підносить до небачених висот ідею національного відродження, утверджує споконвічні цінності добра, поваги, справедливості, вірності обраній справі.

 

Л. Дубина,
декан соціально-гуманітарного факультету
Хмельницького інституту МАУП

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com