Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Випускники здаватимуть на чотири іспити менше

Реформи у сфері освіти тривають. Нову систему тестування й надалі намагаються поліпшити. Тепер з переліку дисциплін, з яких проводитимуть тестування, викреслено чотири предмети: основи правознавства, основи економіки, світову історію й зарубіжну літературу.

Водночас Міносвіти має намір зберегти тестування з української мови й літератури, історії України, математики, біології, фізики, хімії, географії.

Мотивом для такого рішення стало те, що обсяг викладання вилучених зі списку предметів у школі дуже малий, щоб на підставі тесту робити висновки про підготовленість абітурієнта. Ця зміна викликала запитання, насамперед в охочих поступити на юридичні спеціальності. Правознавство для майбутніх юристів, швидше за все, замінять тестом з історії. Претенденти на юридичні дипломи нарікають, що це збільшить конкурс на й без того суперпопулярну юриспруденцію, пише газета «24».

Новим предметом на тестуванні-2009 стане іноземна мова. За бажанням випускник зможе здати тест з англійської, французької або іспанської мови. Тестуватися можна буде тільки з однієї мови.

Кожному зареєстрованому учасникові буде надано можливість здавати тести з дисциплін у кількості від двох до п’яти. При цьому обов’язковим буде тестування з української мови й літератури, а також, залежно від профілю навчання, — історії або математики. Проведення незалежного тестування Міносвіти планує на травень-червень наступного року.

Впровадження цього тесту завдасть серйозного удару по одній з останніх цитаделей «власних умов прийому» в престижні ВНЗ, де додаткові іспити часто проводилися саме з іноземної мови. ВНЗ зможуть хіба що підняти рівень своїх вимог до того або іншого предмета, заявивши про необхідний мінімум не 124, а 150 балів — така норма передбачена в нинішньому проекті правил вступу до ВНЗ на 2009 рік.

Від Мін’юсту, який повинен зареєструвати накази Міносвіти, зараз залежить, у якому вигляді в 2009 рік перекочують два найбільш суперечливі пункти правил вступу. МОН наполягає, що ВНЗ, як і цього року, повинні зарезервувати від 25% до 75% бюджетних місць для пільговиків. А отже, навіть найуспішнішим випускникам доведеться більшою мірою розраховувати на контракт. А ось горезвісний 15 пункт, який дозволяв ВНЗ вигадувати власні додаткові умови прийому, радше, буде скасований, і лише сертифікат ВНО буде пропуском у вищу школу.

Конкурс розробників завдань для тестування провалився: охочих немає

Вчора стало відомо про провал першого конкурсу розробників завдань для зовнішнього тестування випускників шкіл у 2008/09 навчальному році. Термін подачі документів для участі в цьому конкурсі закінчився 21 вересня, проте до цього часу відповідні матеріали подали всього 25 учасників.

Як повідомили газеті «КоммерсантЪ-Украина» у прес-службі Міносвіти, найбільше конкурсантів (5) подали заявки на розробку тестів з математики. На розробку тестів з української мови й літератури, фізики, а також іспанської мові не надходило жодної заявки.

У міністерстві провал конкурсу пов’язують із тим, що «його умови оприлюднили в період масових відпусток». Як повідомляється в заяві прес-служби, оголошення про конкурс, крім публікації на офіційних сайтах Міносвіти й УЦОЯО, в газетах «Освіта» і «Освіта України» було розіслано ректорам десяти великих ВНЗ країни, зокрема — Київського національного університету ім. Шевченка, Львів­ського національного університету ім. Франка, Київського національного лінгвістичного університету.

Організатори просили ректорів «посприяти залученню їхніх фахівців до участі в конкурсі». Розсилалися також персональні звернення до фахівців, які аналізували тести в минулому навчальному році.

Згідно з регламентом конкурсу, до участі допускаються «викладачі вищих і професійно-технічних навчальних закладів, методисти, науковці, вчителі загальноосвітніх навчальних закладів, що мають досвід розробки й використання тестів у навчальному процесі». При цьому кандидатам необхідно представити зразки розроблених ними в 2008 році тестових завдань, а також звіт про проведені випробування цих тестів.

Нині термін подачі документів на участь у конкурсі продовжено до 20 жовтня. «Для якісного проведення такого конкурсу необхідно якомога більше кількість учасників, — повідомила начальник відділу зовнішніх зв’язків УЦОЯО Валентина Ткаченко. — Хочеться забезпечити конкурентоспроможність. До того ж ми подібний захід організовуємо в Україні вперше». Вона також додала, що для переможців конкурсу будуть організовані спеціальні курси, після закінчення яких вони зможуть стати до розробки завдань 2008/09 навчального року.

Що станеться, якщо достатньої кількості претендентів на участь у конкурсі не набереться й через місяць, пані Ткаченко припустити не наважилася.

Варто нагадати, що більш як на 100 тисяч скоротилася кількість нових студентів в 2008 році порівняно з минулим. Замість торішніх 361 тис. приблизно 252 тис. студентів. Такий перепад пов’язаний зі скороченням народжуваності на початку 90-х років, але масштаби не можна порівнювати: народжуваність впала на 4 — 5%, а кількість студентів скоротилася майже на 30%, однією з причин вважають складне зовнішнє тестування.

Як свідчать результати основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання, 92% абітурієнтів отримали позитивні результати, які дають їм можливість стати студентами вищих навчальних закладів країни. Тільки 7% абітурієнтів вказали на окремі недоліки і прорахунки в проведенні зовнішнього незалежного оцінювання.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com